Ознака: рушење
Скопје 29.09.21 | 14:43

Се руши теренот на ФК Локомотива, за Шилегов да прави згради

Фудбалскиот стадион на ФК Локомотива после локалните избори ќе се руши, за Петре Шилегов да прави згради, предпредуваат од Иницијативата Заштита на спортскиот центар...

Скопје 18.09.21 | 16:00

Шилегов се пофали дека срушил една галија, имал уште две

Градоначалник Петре Шилегов денес на својот фејсбук објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во водите на реката Вардар во центарот на Скопје. Првата...

Македонија 26.06.21 | 11:26

Донев до Георгиески: Одлично изорано градоначалниче, плажите спремни за охридски домати

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев, со силни критики до охрискиот градоначалник Константин Георгиевски за состојбата во која се наоѓаат плажите на Охридско...

Македонија 23.06.21 | 22:12

Со новото законско решение за легализација нема да бидат дозволени дивоградби во националните паркови

Законот за дивоградби ги вади политичарите пред одлуката – дали ќе се руши или ќе се легализираат градбите, порача премиерот Зоран Заев во интервју на Телма телевизија. Тој...

Калеидоскоп 08.05.21 | 19:06

Плажите во Охрид без шанкови и лежалки

На добар дел од Охридското крајбрежје ова лето нема да има лежалки и шанкови, паркинзи и друга опрема, објави Алсат. Локалните власти најавуваат дека најдоцна до 15 јуни...

Вести 30.10.20 | 14:42

Силен земјотрес ја погоди Турција, се урнаа згради во Измир

Силен земјотрес денеска ја погоди западна Турција, а медиумите јавуваат за урнати објекти во Измир. Американската агенција за геолошки истражувања (УСГС) јави дека...

Вести 05.09.20 | 10:47

Стоилковски: Еве прилика за популистите Заев и Ахмети, по примерот на „Мавровка“, да ги упатат багерите нека срушат и на Шапка

Заев и Ахмети рушат дивоградби ама селективно и на диво! Зборовите мафија и власт во Македонија се синоними и означуваат едно исто – криминал! Едните градат на диво,...

Македонија 04.09.20 | 14:39

Заев и ДУИ прават евтин крими театар, нека повелат да ги пуштат багерите на Матка

Доколку Заев и ДУИ решиле дека со евтин крими театар се лаже државата дека се спроведува закон и дека има правна држава, нека го покажат тоа на дело и тука, порача од пред...

Скопје 02.09.20 | 14:12

На повидок нов Иснифарис Џемаили: По кој основ Заев ѝ дал помош на општина Чаир без да биде побарана

Според законот, за обнова на објект треба само да се достави проект и елаборат. Јас тоа го направив пред да почнам да градам. Нема никакво ограничување со што ќе го обновам...

Скопје 02.09.20 | 13:13

Шилегов демантира: Мевљудин Алити нема платено легализација

Градоначалникот на Град Скопје денеска ги отфрли тврдењата на инвеститорот на дивоградбата кај Мавровка дека се платени комуналии и дека објектот е легален. Ако платил...

Црна хроника 02.09.20 | 12:29

Се појави сопственикот на дивоградбата кај Мавровка: Имав одобрение за обнова на објектот

Денеска пред ТЦ „Мавровка“ со изјава пред новинарите излезе сопственикот Мевлудин Алити, чиј објект во моментов се руши, и истакна дека има одобрение за обнова на објектот. Не...

Скопје 02.09.20 | 10:41

ВО ЖИВО: Рушење на објектот кај Мавровка

Кај ТЦ Мавровска претпладнево почна уривањето на дивоградбата. Донесена е градежна механизација, а локацијата ја обезбедува полицијата. Уривањето го врши ЈП за Јавно...

Скопје 14.08.20 | 15:17

Пак не се пријави фирма за рушење на дивоградбата кај „Мавровка“

И на вториот тендер распишан од Општина Чаир за уривање на дивоградби не се јави ниту една фирма. На тендерот кој траеше до вчера не стигнала ниту една понуда, па Комисијата...

Скопје 11.08.20 | 11:17

Вечерва собир за спас на Универзална сала

Пред платото на Универзална сала вечерва во 20 часот ќе биде одржан собир во знак на револт откако во јавноста излезе информацијата дека истата ќе биде срушена на на...

Скопје 27.07.20 | 21:41

Во знак на 57-годишнината од земјотресот, градоначалникот на Скопје ќе ја руши Униврзална сала!

Здружението „City Scope“ реагира по повод распишаниот конкурс за летна сцена на местото на Универзална Сала. Нивната реација Ви ја пренесуваме во целост. Во знак на 57 годишнината...

Скопје 23.07.20 | 12:36

Ќе се руши, ама никој не знае што и кој гради кај ТЦ Мавровка, сопственикот се бара преку весник

Има одлука за уривање на објектот што се гради на терасата од кафулето Фонтана кај ТЦ Мавровка, но тоа решение сѐ уште не важи затоа што не се знае кој гради. Вака општина...

Свет 19.07.20 | 10:30

Властите во Кина мораа да срушат брана за спас од поплавите

Властите во централна Кина рано утринава ја срушија браната на реката Чухе во провинцијата Анхуи со цел да го намалат водостојот за повеќе од 70 сантиметри. Кинеската...

Свет 19.06.20 | 13:29

„Падна“ и Џорџ Вашингтон во Портланд

Демонстраните во Портланд прво го запалиле, а потоа го срушиле споменикот на првиот претседател на САД, Џорџ Вашингтон, со објаснување дека, еден од основачите на држвата,...

Свет 21.05.20 | 09:32

Во САД ќе се уриваат згради во комплекс за тестирање нуклеарни горива

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп најави уривање на десет контаминирани згради на некогашниот државен лабораториски комплекс за тестирање...

Македонија 15.05.20 | 14:25

Антикорупциска бара Владата сама да ги урива дивоградбите во Охрид и Струга

Државната комисија за спречување на корупција ќе побара од Владата да ги преземе сите активности за ги одземе ингеренциите на Општина Охрид и Општина Струга, и таа да...