Ознака: рубенс муратовски
Македонија 07.09.19 | 16:09

Муратовски: Се чувствувате заробено, окупирано, ограбено? За многу години независноста!

Актерот Рубенс Муратовски со честитка на Твитер во негов стил за Денот на независноста – 8 Септември. Се чувствувате како да сте заробени, окупирани, ограбени? Можеби...

Македонија 14.08.19 | 17:40

Рубенс Муратовски: За некого навреда е „педер“, за друг „Северна“

Актерот на Драмски театар Рубенс Муратовски прави паралела меѓу навредливиот призвук на зборовите „педер“ и „Северна“, а во контекст на скандалозната изјава на премиерот...

Македонија 22.07.19 | 21:49

Муратовски: Тој веќе не е проблем, туку дали ќе има маж да го суди за велепредавство

Не спомнувајќи го по име, но јасно мислејќи на Зоран Заев, актерот Рубенс Муратовски  констатира и јавно споделува дилема: Тој веќе не е проблем. Скоро ќе замине на буништето...

Македонија 20.07.19 | 20:56

Да бидеш Македонец е многу тешка одлука

Да бидеш Македонец е многу тешка одлука. Како да живееш на работ на амбисот. Да бидеш Македонец е „да учиш да опстануваш”. „Големите нации”, што тоа и да значи, ќе исчезнат...

Твитови 21.06.19 | 13:23

Има гладни деца или толку сте ѝ лути на владата, па гладни нека останат?!

Актерот Рубенс Муратовски со благородна идеја ги укори земјоделците кои бесни на влдатаго фрлаат родот по патиштата. Се е во ред ова со револтот за откуп на пракси маски...

Македонија 12.06.19 | 08:31

Сè си мислам кога ќе се запнат утре-задутре Бугарите за Киро, па Бранко, па Љубчо… добро, тој волонтираше…

Актерот Рубенс Муратовски реагира на последната барање на Бугарија, која сака да го рпосвои и Гоце Делчев како нејзин деец. Засега никој од власта или пак од опозицијата...

Ракомет 01.06.19 | 21:56

Рубенс Муратовски: Ни случајно да не го пренесувате Вардар!

Ни случајно да не го пренесувате Вардар. Може не дај Боже да се зајакне националното чувство!, напиша на фејсбук Рубенс Муратовски, актер и жесток навивач на Вардар. Ракометарите...

Македонија 05.05.19 | 22:23

Рубенс Муратовски: А бе Јунајтед отиде во Европа Лига, а Северна не може ни само во Европа

Актерот Рубенс Муратовски се потсмева со киксот на Манчестер јунајтед, кој ремизира 1-1 кај веќе испаднатиот фенерџија Хадерсфилд и ги загуби шансите за Лига на шампиони,...

Македонија 02.04.19 | 17:05

Тие : ‘Како ќе го решиме текстот со македонски народе во химната’? Ние : ‘Многу лесно. Ќе ја нема химната’

Познатиот македонски актер Рубенс Муратовски го прокоментира скандалот со неинтонирањето на македонската химна при посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на...

Македонија 10.03.19 | 08:37

Рубенс Муратовски: Да не ја разбираш разликата помеѓу референца за надворешна употреба и новото име, или си природно глуп или вежбаш

Актерот Рубенс Муратовски се чуди што некој сè уште не прави разлика меѓу доскорешната референца за надворешна употреба (ФИРОМ) и новото име на државата (Северна Македонија)...

Македонија 06.03.19 | 18:27

Рубенс Муратовски: Дали сега Националист значи Македонец?

Актерот Рубенс Муратовски не остана нем на вчерашната одлука на Владата придавката „македонска“ да се замени со „национална“ во името на 136 државни институции. „Дали...

Македонија 25.02.19 | 13:31

Муратовски: И јас сум нормален па не се фалам

Иако не го спомнува премиерот, актерот Рубенс Муратовски во својата порака на „Твитер“ алудира на изјавата на Зоран Заев по нападот во затворот во Шутка врз ексминистрите...

Македонија 10.01.19 | 19:45

Рубенс Муратовски: Срам ми е што живеам со генерација која ја yби Македонија

Познатиот македонски актер Рубенс Муратовски разочаран од последните случувања околу промена на Уставот и името на државата на својот Твитер имаше трогателна објава....