Ознака: Роман на годината
Култура 18.08.21 | 08:35

Свечено доделување на наградата „Роман на годината“ пред МКЦ

Свеченото врачување на наградата „Роман на годината“, што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, ќе се одржи...

Култура 14.08.21 | 09:09

Владимир Јанковски в среда ќе ја добие наградата „Роман на годината“ пред платото на МКЦ

Пред платото на МКЦ на 18 август (среда) од 20:30 часот ќе се одржи настан за доделување на реномираната книжевна награда „Роман на годината“. За изминатата 2020 година добитник...

Култура 15.03.21 | 13:37

Треба сите да се потрудиме литературата и уметноста да допрат до нашите сограѓани, рече Владимир Јанковски, кој ја доби наградата „Роман на годината“

„Скриени желби, немирни патувања“ од авторот Владимир Јанковски во издание на „Антолог“ е избран за „Роман на годината“, книжевната награда која ја доделува Фондацијата...

Култура 08.03.21 | 08:29

Пет романи во најтесен избор за наградата „Роман на годината“

„Лето во кое те нема“ од Петар Андоновски („Или – или“), „Суво мастило“ од Владимир Илиевски („Македоника литера“), „Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир...

Култура 26.02.21 | 17:02

Девет романи влегоа во конкуренција за наградата „Роман на годината“

За наградата „Роман на годината“, што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, во потесниот круг се избрани...

Култура 16.02.21 | 09:10

18 романи во првата селекција за наградата „Роман на годината“

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината” за 2020 година што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски”,...

Култура 21.01.21 | 10:24

На конкурост за наградата „Роман на годината“ пристигнаа 40 романи

На конкуросот за наградата „Роман на годината“ штп ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културни вредности „Славко Јаневски“ пристигнале 40 романи,...

Култура 05.01.21 | 08:41

Конкурсот за наградата „Роман на годината“ трае до 15 јануари

Конкурсот за наградата „Роман на годината“, што го доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, трае до 15 јануари....

Култура 17.12.20 | 15:15

Отворен е конкурсот за Роман на годината

Годинашниот конкурс за наградата „Роман на годината“ на фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, е отворен и ќе трае до...

Култура 13.03.20 | 13:22

Оливера Николова ја доби наградата „Роман на годината“ за „Песот со тажен поглед“

Оливера Николова е годинешен добитник на наградата Роман на годината“. Таа по втор пат го добива ова признание, откако еднаш веќе ја доби за „Куклите на Росица“. На...

Култура 09.03.20 | 09:47

Пет романи во конкуренција за „Роман на годината“

Во најтесниот избор за годинашната награда „Роман на годината“ влегоа романите „Молчи со отворена уста“ од Снежана Младеновска Анѓелков („Или-Или“), „Пагански времиња“...

Култура 02.03.20 | 13:58

Десет романи во конкуренција за Роман на годината за 2019 година

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2019 година што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“,...

Култура 17.02.20 | 09:47

Дваесет наслови во првата селекција за наградата „Роман на годината“

Дваесет наслови од 38 пријавени ја поминаа првата селекција за наградата „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните...

Култура 20.01.20 | 10:32

38 романи во трка за наградата „Роман на годината“

Жирито во состав: Николина Андова Шопова (претседателка), Милован Стефановски (писател), Весна Мојсова Чепишевска (професорка на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј”),...

Култура 14.01.20 | 09:40

Kонкурсот за наградата „Роман на годината“ завршува утре

Книгите што конкурираат за наградата „Роман на годината“ за 2019-та ќе се примаат заклучно до утре до 19 часот во читалницата „Славко Јаневски“ (во кулата до гимназијата...

Култура 24.12.19 | 09:24

Конкурсот за „Роман на годината“ трае до 15. јануари 2020

До 15. јануари претстојната година е распишан годинашниот конкурс за наградата „Роман на годината” која ќе биде доделена по 21-ви пат. Фондацијата за унапредување...

Култура 19.04.19 | 12:53

Добитничката на наградата „Роман на годината“ на дружба со читателите во „Или-или“

Утре (сабота, 20 април) од 12 до 14 ч. во книжарницата „Или-или“, добитничката на наградата „Роман на годината“ на фондацијата „Славко Јаневски“, Николина Андова Шопова,...

Култура 10.04.19 | 11:41

Врачување на наградата „Роман на годината“ вечерва во КИЦ

Во Културно-информативниот центар во Скопје, вечерва со почеток во 19 часот, ќе биде врачена престижната книжевна награда „Роман на годината“ за 2018 што ја доделува Фондацијата...

Култура 15.03.19 | 13:39

„Некој бил тука“ од Николина Андова- Шопова е „Роман на годината“ за 2018

„Некој бил тука“ од Николина Андова- Шопова, во издание на „Темплум“ е избран за „Роман на годината“ за 2018. Вака одлучи жири-комисијата за доделување на наградата...

Култура 11.03.19 | 16:36

Романот на годината ќе се соопшти на 15 март во КИЦ: Андоновски, Урошевиќ и Андова-Шопова во најтесен избор

Жири-комисијата за доделување на наградата „Роман на годината“ за 2018 година, во состав: Фросина Пармаковска (претседател), Богомил Ѓузел, Александар Прокопиев, Елизабета...