Ознака: Регулаторна комисија
Економија 05.08.21 | 15:53

Мицкоски: Со поскапото гориво власта ќе прави поткуп пред избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук обвинува дека власта прави брутална пљачка на народот со зголемувањето на  цените на нафтата...

Економија 20.06.21 | 16:46

Регулаторна треба да ја одредува и цената на водата, смета Бислимоски

Регулаторната комисија треба да ја одредува и цената на водата, затоа што ќе го релаксираме и притисокот на политиката врз работењето на овие јавни комунални претпријатија,...

Економија 21.04.21 | 18:06

СДСМ мести партиски функционер за член на Регулаторна комисија за енергетика

Продолжува дрското и бесрамно спроведување на политиките на СДСМ во енергетиката и пополнување на клучните места во енергетскиот сектор со нестручни и некомпетентни...

Македонија 13.01.21 | 13:57

Регулаторна комисија им остава можност на општините да ја зголемат цената на водата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) не носи одлука за крајна тарифа за цената на водата, туку определува минимална и максимална просечна тарифа...

Македонија 31.10.20 | 14:15

ВМРО-ДПМНЕ со иницијатива до Уставен: На погодените семејства да не им се исклучува струјата!

ВМРО-ДПМНЕ како одговорна политичка партија, со целосно внимание се осврна кон прашањето за дискриминаторскиот однос од страна на Универзалниот снабдувач на електрична...

Македонија 05.10.20 | 21:26

Утре нов протест против поскапувањето на струјата

ВМРО-ДПМНЕ за утре во 18 часот најави нов протест со возила, кој ќе почне од спортски центар „Јане Сандански“ до Регулаторна енергетска комисија. Овој ќе биде најновиот...

Економија 04.10.20 | 17:49

Регулаторна демантира дека претседателот Бислимовски зема 2.000 евра плата

Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ) ја отфрла како лажна и неточна изјавата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски за висината на платата на претседателот...

Економија 13.09.20 | 10:44

Скапата струја која ја донесе Бислимовски на Заев му носи пари, а на народот сиромаштија

Скапата струја која ја донесе Бислимовски на Заев му носи пари, нови мотори, мајбах возила и удобства, а на народот сиромаштија, се вели во утринското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ....

Македонија 11.09.20 | 15:08

„Заев апаш-тендери лапаш“: Скопјани протестираат против високата цена на струјата

„Заев апаш-тендери лапаш“; „Лопови“, „Нов бомбона бизнис“, се дел од паролите кои ги испишаа скопјани кои се придружија на протестот кој го организира ВМРО ДПМНЕ...

Економија 22.06.20 | 10:02

Горивата од полноќ со нови цени

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми...

Економија 30.09.19 | 11:49

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за нови цени на горивата, кои започнуваат да важат од ноќеска на полноќ. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР...

Економија 15.07.19 | 10:33

Денес нова цена на горивата во Македонија

Регулаторна комисија за енергетика денеска напладне треба да ги соопшти новите цени на горивата. Минатата недела бензинот поскапе за половина денар, а дизелот се намали...