Ознака: референдум за Бугарија
Македонија 11.11.22 | 14:13

Апасиев: Иниситираме на првичното референдумско прашање, но подготвивме и алтернативно

Пратеникот и претседател на „Левица“ Димитар Апасиев денеска на прес-конференција во Собранието соопшти дека на барањето од претседателот на Парламентот Талат Џафери...

Македонија 19.10.22 | 22:38

Гир: Референдумот и уставните измени се ваша одлука

Иницијативите за референдум и прашањето за промена на Уставот се суверена одлука на земјата, вели евроамбасадорот Дејвид Гир, но порачува фокусот да биде ставен на...

Македонија 13.10.22 | 13:51

Левица: Џафери губи време, ќе го корегираме и вратиме предлогот за референдум

Левица ќе ја корегира веќе поднесената иницијатива за референдум, но доколку и таа корегирана верзија биде одбиена, тогаш се закани дека ќе спроведе целосна блокада...

Македонија 07.10.22 | 20:51

Левица ја достави иницијативата за референдум

Со 750 собрани потписи Левица и официјално ја поднесе иницијативата за референдум со  прашање Дали сте за продолжување на преговорите со ЕУ со приваќање на собраниските...

Македонија 07.10.22 | 18:17

Пендаровски: Прв ќе излезам на референдум, но прашањето на Левица е збунувачко

Прв ќе излезам на гласање на евентуален референдум и тоа изутрината во 7 часот на гласачките места доколку прашањето гласи: „Дали сте за тоа Македонија да стане...

Македонија 28.09.22 | 12:18

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Лидерот на Левица Димитар Апасиев денеска ја поднесе Иницијативата за референдум до Државната изборна комисија. -Денес Левица поднесе предлог за поднесување граѓанска...

Македонија 22.09.22 | 19:21

Објавено референдумското прашање кое ќе биде доставено до Собранието

Лидерот и пратеник на Левица, Димитар Апасиев вечерва ја обелодени иницијативата за референдумското прашање кое што партијата ќе ја достави до Собранието. -Синоќа...

Македонија 21.09.22 | 16:54

Мицкоски: Ќе ја уриваме оваа влада сѐ до предвремени парламентарни избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска одговарајќи на новинарско прашање што ќе прави партијата после пропаднатата иницијатива за одржување референдум...

Македонија 16.09.22 | 14:43

ЕУ: Ja зедовме во предвид одлуката на Џафери, но надлежните домашни институции треба да одлучат за толкувањето и спроведувањето на националните процедури

Ја зедовме во предвид  оваа одлука. Останува на надлежните домашни институции во Cеверна Македонија да одлучуваат за толкувањето и спроведувањето на националните процедури. Oва...

Македонија 16.09.22 | 07:55

Дали власта се исплаши од успешен реферндум?

Власта се исплаши од успешен референдум. Анкетите покажуваа дека референдумот ќе беше успешен. Тие се исплашија дека опозицијата ќе консолидира 910 илјади гласови и...

Македонија 15.09.22 | 22:50

Очекувавме да се однесуваат како возрасни, да покажат демократски капацитет, но власта се исплаши

Јас најавив дека ќе биде концептот широк на консултации, се консултирав со многу луѓе, правни експерти, коалиционите партнерти тет а тет разговаравме со многу опшстествени...

Македонија 15.09.22 | 21:32

И Левица ќе поднесе иницијатива за референдум

Левица ќе достави нова иницијатива за референдум против Договорот со Бугарија. Од партијата велат дека во текот на наредната недела ќе се знае како ќе биде формулирано...

Македонија 15.09.22 | 21:12

Џафери: Зошто да поднесам оставка, кој вика дека сум ја прекршил процедурата?!

Претседателот на Собранието, Талат Џафери вечерва уште повтори дека не ја прекршил процедурата околу отфрлањето на иницијативата за референдум за поништување на Договорот...

Македонија 15.09.22 | 15:26

Мицкоски: Референдумот е излезот од штетниот договор со Бугарија кој води кон асимилација, власта бега од изјаснување на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за неделникот „Фокус“ се осврнува на неколку актуелни политички прашања во Македонија. За иницијативата...

Македонија 15.09.22 | 15:14

Тупанчески: Иницијативата за референдум има многу правни аномалии

Иницијативата за распишување референдум има прилично правни аномалии, недостатоци што ја прават недоволно добра од правен аспект за постигнување на една замислена...

Македонија 15.09.22 | 08:46

ВМРО-ДПМНЕ: Taлат ја одби иницијативата за референдум зошто најмалку еден милион гласачи ќе го отфрлеа договорот со Бугарија

Taлат ја одби иницијативата за референдум зошто најмалку еден милион гласачи ќе го отфрлеа договорот со Бугарија, велат во паартиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Власта...

Македонија 13.09.22 | 21:01

Стојановска: Прават правни гимнастики за да избегнат народ!

Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција по одлуката на претседателот на Собранието Талат Џафери да ја отфрли иницијативата за референдум, посочи...

Македонија 13.09.22 | 18:43

Џафери ја отфрли иницијативата за референдум за Договорот со Бугарија

Претседателот на собранието, Талат Џафери, ја отфрли иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за референдум за поништувањее на договорот со Бугарија. Во одговорот до претседателот...

Македонија 13.09.22 | 15:15

ЕУ не гледа со наклонетост на иницијативата за референдум на ВМРО-ДПМНЕ

Секоја иницијатива што би можела да биде назадување и со тоа да го попречи патот на земјата во ЕУ-интеграциите, навистина би требало да се избегнува, вели евроамбасадорот...

Македонија 13.09.22 | 14:40

Џафери ја прими иницијативата за референдум на ВМРО-ДПМНЕ, денеска се очекува да се изјасни дали е уредна

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, им се врати на работните обврски откако беше заминат на службено патување во странство, па денеска од него се очекува да соопшти...