Ознака: Ратко Младиќ
Балкан 13.06.21 | 23:12

Синот на Младиќ најави ревизија на пресудата

Синот на осудениот генерал Ратко Младиќ, Дарко, најави ревизија на пресудата доживотна казна затвор. Дарко Младиќ изјави дека одделното мислење на судијата Приска Матимба...

Балкан 11.06.21 | 12:01

Ова е главниот сведок против Ратко Младиќ: На Марко рацете му се во крв

Хашкиот трибунал го осуди Ратко Младиќ на доживотен затвор врз осова на сведочењето на Марко Николиќ. Тој е поранешен Комадант за безбедност на војската на Република...

Балкан 11.06.21 | 11:43

Ова е судијката која гласаше против казната доживотен затвор за Ратко Младиќ

Судијката која претседаваше со жалбениот совет за Ратко Младиќ, со своето мислење се издвои и беше против потврдување на доживотната казна затвор за поранешниот лидер...

Македонија 10.06.21 | 15:18

Младиќ беше офицер во касарната „Маршал Тито“, живееше во населбата Аеродром

Генералот Ратко Младиќ кој е осуден на доживотен затвор од Судот во Хаг има длабоки врски со Македонија. Тој беше офицер во тогашната касарна „Маршал Тито“ каде на...

Балкан 10.06.21 | 12:12

Mладиќ бил убеден дека Аркан го нарачал убиството на ќерката Ана

Ратко Младиќ имал голема болка а тоа е убистовото на ќерката Ана. Таа беше студент по медицина а беше убиена во Москва каде отиде на екскурзија иако татко и бил против...

Балкан 10.06.21 | 11:27

Зошто Младиќ беше толку свеж на пресудата: Хаг има посебен тоник кој го крева затвореникот на неколку дена

Оние што ја гледаа снимката од пресудата на Ратко Младиќ забележаа дека Генералот изгледа добро и расположено иако е сериозно болен. Војислав Шешељ кој и самиот беше...

Балкан 09.06.21 | 09:07

Османи и Курти: Пресудата на Младиќ е потврда за геноцидната политика на тогашниот српски режим

Пресудата на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија за доживотен затвор за водачот на српските сили во војната во Босна и Херцеговина, Ратко...

Балкан 08.06.21 | 20:50

Имале иста судбина како Србите: Ратко Младиќ носи прстен со индијански поглавица

Ратко Младиќ на денешната пресуда  носеше прстен од златен печат со црн полу-скапоцен камен.Овој прстен има посебна сиболика и му го подарил поранешен војник а на него...

Балкан 08.06.21 | 18:37

Бајден е задоволен од доживотната пресуда за Младиќ

Американскиот претседател Џо Бајден ја поздрави денешната одлука на Жалбениот совет на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија со потврдувањето...

Балкан 08.06.21 | 16:42

Му се изнасмеа во лице на Трибуналот: Хаг ја потврди затворската казна на Младиќ

Петчлениот Жалбен совет на Хашкиот Трибунал ја потврди денеска првостепената пресуда против воениот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, кој беше осуден на...

Балкан 08.06.21 | 13:15

Живо сведоштво на апсењето на Младиќ: „Кој сте вие?“ „Јас сум тој што го барате! Каде е Американецот?“

Сведок од апсењето на Ратко Младиќ Ненад Јовчиќ (72) за Новости раскажува како изгледале последните минути на слобода на генералот. Непосредно пред апсењето генералот...

Балкан 08.06.21 | 11:22

Прво ќе го осудат Младиќ, а потоа ќе го ликвидираат: Шешељ со опасно предупредување

Лидерот на СРС, Воислав Шешељ предупредува дека хашкиот трибунал сака да се ослободи од Ратко Младиќ така што ќе ја предизвика неговата смрт, пишува порталот „Србија...

Балкан 08.06.21 | 09:34

Денеска пресуда за обвиненијата против Ратко Младиќ

Меѓународниот механизам за кривични судови, денеска во 15 часот ќе му ја изрече конечната пресуда за воените злосторства во БиХ на Ратко Младиќ по повеќе од 10 години...

Балкан 28.05.21 | 19:52

Доживотен затвор за Ратко Младиќ- Хаг го одби барањето на одбраната

Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска го одби барањето на одбраната на генералот Ратко Младиќ за одложување на изрекувањето на пресудата, закажано за 8 јуни....

Балкан 30.04.21 | 17:22

Правосилна пресуда за Ратко Младиќ на 8 јуни

Второстепената пресуда во постапката против поранешниот командант на војската на босанските Срби, Ратко Младиќ ќе биде соопштена на 8 јуни, одлучи Хашкиот трибунал. Пресудата...

Естрада 06.03.21 | 21:01

Северина „пролупа“: Откако банкротираше почна да коментира политика

Хрватската пејачка Северина поминува низ тежок период.Откако беше објавено дека поради короната е во финансиска криза и не може да исплаќа ниту плата за својата фирма,...

Балкан 31.08.20 | 15:11

Ратко Младиќ во Хаг: Судбината ме донесе да ја бранам мојата држава СФРЈ, која вие западните сили ја расипавте

Поранешниот командант на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, неправосилно осуден за геноцид и злосторства во БиХ, пред судот во Хаг изјави дека работел чесно...

Балкан 25.08.20 | 13:28

Ратко Младиќ е неспособен да го следи судењето

Американскиот адвокат Драган Иветиќ денеска го оспори сослушувањето на жалбите на првостепената пресуда на неговиот клиент, поранешниот командант на армијата на Република...

Балкан 09.06.20 | 21:09

Драма во Хаг: Ратко Младиќ е критично

Ратко Младиќ, поранешниот командат на Војската на Република Српска, животно е загрозен. Состјбата нагло му се влошила после операцијата на дебелото црево пред околу...

Балкан 11.02.20 | 16:33

Лажни информации на Твитер дека починал Ратко Младиќ

На Твитер денеска се појави информација дека починал поранешниот воен командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, која веднаш е демантирана од Хашкиот трибунал. Лажниот...