Ознака: ракометна репрезентација
Македонија 11.03.21 | 22:15

Мицкоски: Македонската ракометна репрезентација повторно не направи горди Македонци, Македонија има сила за големи победи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го честита успехот на ракометната репрезентација на Македонија, која го совлада светскиот шампион Данска со 33:29. Македонската...

Ракомет 13.02.21 | 12:49

Лазаров за селекторската позиција: Maкедонија не сум ја одбил никогаш, без размислување го прифатив предизвикот

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, кој беше назначен за нов селектор на Македонија, вели дека без размислување ја прифатил понудата...

Ракомет 14.01.21 | 21:37

Мицкоски до ракометарите: Момци, направете нѐ повторно горди и среќни

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на својот Фејсбук профил, по повод првиот настап на Светското ракометно првенство на Ракометната репрезентација...

Ракомет 12.01.21 | 20:15

Распоредот на нашите натпревари: Шведска – Македонија в четврток од 19 часот

Ракометната репрезентација на Македонија како прва резерва денеска доби повик да учествува на СП во Египет, откако Чешката ракометна федерација објави дека оваа селекција...

Ракомет 12.01.21 | 19:09

И ИХФ потврди: Македонија ќе игра на СП на 14, 16 и 18 јануари

Светската ракометна федерација (ИХФ) официјално потврди дека Македонија ќе биде дел од најголемиот ракометен собир. Breaking #Egypt2021 news: As a result of several positive results in the obligatory COVID-19...

Ракомет 05.01.20 | 23:23

Македонските ракометари забележаа минимален триумф над Црна Гора

Македонската ракометна репрезентација вечерва ја победи Црна Гора со 25:24 во последната проверка пред настапот на Европското првенство. Ова беше втор контролен дуел...

Ракомет 27.12.19 | 22:12

Ракометарите стигнаа во Букурешт, наострени за дуелот со Алжир

Македонската ракометна репрезентација пристигна во романската престолнина Букурешт, каде утре од 15 часот го игра своето полуфинале на турнирот „Трофеј Карпати“,...

Ракомет 25.12.19 | 21:59

Македонските ракометари ја добија првата контролна против Кувајт

Македонската ракометна репрезентација славеше на првиот контролен натпревар против Кувајт со 27-24 (14-9) кој се одигра во Србија и со тоа успешно ги стартуваше подготовките...

Ракомет 30.11.19 | 11:06

Словенците го отпуштаат: Вујовиќ им земал по 300 евра на ракометарите и ги принудувал да играат покер со него

Словенците неочекувано одлучија да ја прекинат соработката со Веселин Вујовиќ и тоа на само еден месец до Европското првенство, образложувајќи дека дошло до заситување...

Ракомет 14.04.19 | 20:51

Силјановска до ракометарите: Стискаме палци, веруваме во победа

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова со поддршка до македонските ракометари кои вечерва играат квалификационен меч за пласман на Европско првенство. Поздрав...

Ракомет 16.02.19 | 17:49

Мукаетов јасно порача каков ќе биде новиот селектор: Тој мора да биде посветен само на Македонија!

Првиот човек на Ракометната Федерација на Македонија, Живко Мукаетов денеска испрати јасна порака за тоа каков профил на тренер ќе добие македонската сениорска селекција...