Ознака: ракети
Свет 02.04.24 | 21:12

Холандија ќе распореди американски систем за воздушна одбрана „Патриот“ во Литванија

Холандија ќе распореди американски систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ во Литванија, соопшти денеска холандскиот премиер Марк Руте за време на средбата во...

Свет 28.03.24 | 12:39

Најмалку 10 ракети се истрелани од Либан кон северен Израел, соопшти израелската армија

Најмалку 10 ракети се истрелани денеска од Либан кон северен Израел, соопшти израелската армија. Девет ракети биле пресретнати од системот за противвоздушна одбрана,...

Свет 13.03.24 | 11:03

Германија прифаќа размена на ракети со долг дострел за нивно испраќање во Украина

Германија дозволила размена на ракети со долг дострел со Велика Британија за понатамошно нивно пренесување во Украина, пишува германски „Шпигел“ Според пишувањето,...

Свет 26.02.24 | 14:03

Германија одби да ѝ ги испорача моќните крстосувачки ракети „Таурус“ на Украина

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок во петокот ги отфрли повиците за разговори со рускиот претседател Владимир Путин за ставање крај на конфликтот...

Свет 18.02.24 | 10:39

Украина соопшти дека соборила воен авион, крстосувачка ракета и 12 беспилотни летала испратени од Русија

Украинската армија изминатата ноќ собори ловец-бомбардер Су-34, крстосувачка ракета Х-59 и 12 беспилотни летала испратени од Русија, јавија западни агенции, повикувајќи...

Свет 29.12.23 | 22:50

Велика Британија ќе испорача на Украина двесте ракети за воздушна одбрана

Велика Британија ќе испрати околу 200 противвоздушни ракети во Украина. Путин ги тестира одбранбените сили на Украина и решителноста на Западот, надевајќи се дека ќе...

Свет 18.11.23 | 09:28

САД ќе и продаде 400 крстосувачки ракети „Томахавк“ на Јапонија

Соединетите Американски Држави одобрија продажба на 400 крстосувачки ракети „Томахавк“ на Јапонија. Западните агенции, повикувајќи се на Пентагон, објавуваат дека...

Свет 05.11.23 | 13:27

Најновата руска подморница „Цар Александар“ носи ракети кои имаат моќност на 10 атомски бомби, за една минута може да го снема светот каков што го знаеме

Новата руска подморница на нуклеарен погон Цар Александар Трети претходно денеска успешно тестираше балистичка ракета Булава дизајнирана да носи нуклеарни боеви...

Свет 28.10.23 | 12:32

Ситуацијата се вжештува: Ракети истрелани од Газа кон Израел

Продолжија да се истрелуваат ракети од Појасот Газа кон израелските погранични градови денеска, во услови на големи израелски копнени операции на затворената палестинска...

Свет 18.10.23 | 13:27

Путин ја оцени како „грешка“ доставата на ракети ATACMS од САД за Украина

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека испораките на САД на ракетите со долг дострел ATACMS на Украина се „грешка“ што ќе создаде дополнителни закани...

Свет 08.10.23 | 18:07

Повеќе од 3.200 ракети испукани врз Израел од Газа, соопшти израелската армија

Палестинските милитанти испукаа повеќе од 3.200 ракети од Појасот Газа врз Израел за време на нивната голема офанзива, соопшти израелската војска. Од саботата наутро...

Свет 07.10.23 | 11:54

Експлодира Блискиот Исток: Хамас истрелал илјадници ракети кон Израел, Израелците почнаа казнена кампања за одмазда

Најмалку пет луѓе загинале, а повеќе од сто се повредени во ракетни напади од Појасот Газа врз јужниот и централниот дел на Израел. Палестинските екстремисти од Појасот...

Свет 06.09.23 | 20:32

САД развива ракетата воздух-воздух од петта генерација што ќе ја ипорачува на Украина

Во јуни оваа година, американската одбранбена компанија „Рајтеон технолоџис“ доби договор во вредност од 1,15 милијарди долари од американските воздухопловни сили...

Свет 02.09.23 | 09:09

Северна Кореја истрела неколку крстосувачки ракети

Северна Кореја денеска истрела неколку крстосувачки ракети во правец на Жолтото Море, објави јужнокорејската новинска агенција Јонхап. Началникот на здружениот штаб...

Свет 06.08.23 | 11:59

Украина тврди дека соборила 30 од 40 руски крстосувачки ракети

Во текот на ноќта Русија изврши серија напади врз Украина, користејќи крстосувачки и хиперсонични ракети и беспилотни летала од иранско производство. Украинското воено...

Свет 29.07.23 | 10:39

„Фајненшл Тајмс“: Украинците на фронтот употребија ракети што „пријателските земји“ ги запленија од Cеверна Кореја

Украинската армија употребиla севернокорејски ракети во битките против Русија, кои, како што пишува „Фајненшл тајмс“, „пријателските земји“ ги заплениле од брод пред...

Свет 29.07.23 | 08:55

Австралија направи договор да произведува ракети за САД

Австралија ќе произведува ракети за САД, потврди австралискиот министер за одбрана Ричард Марлс. Тој најави дека тоа ќе ќе се случи откако Вашингтон ќе и помогне на...

Свет 11.07.23 | 14:45

Кремљ вети „противмерки“ поради испораката на француски ракети со долг дострел во Киев

Кремљ оцени денеска дека испораката на француски ракети со долг дострел за Украина, која ја најави Емануел Макрон, е „грешка“ што ќе ја принуди Русија да преземе „противмерки“...

Свет 23.02.23 | 22:11

Путин најави распоредување нуклеарни ракети „Сармат“ годинава

Рускиот претседател Владимир Путин најави денеска дека руската армија оваа година ќе распореди нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, кои можат да носат...

Свет 20.02.23 | 10:16

Сестрата на лидерот Ким Џонг Ун порача: Користењето на Пацификот од страна на Пјонгјанг како „полигон за тестирање“ ќе зависи од однесувањето на американските сили

Лансирањето дојде само два дена откако Северна Кореја истрела интерконтинентална балистичка ракета (ICBM) во морето кај западниот брег на Јапонија, што ги натера САД...