Ознака: раде јовчевски корчагин
Македонија 20.02.21 | 08:57

Додека пукала „администрацијата“, му викала „Еве ти ја слободата“ – 78 години од смртта на Раде Јовчевски Корчагин

На денешен ден 1943 година бил предаден, а потоа немилосрдно убиен македонскиот народен херој Раде Јовчевски Корчагин. Внуката на Корчагин: Дедо ми беше убиен два пати...

Македонија 05.12.20 | 13:57

Внуката на Коргачин: Зарем да кријам oд моето дете дека дедо му го убил Антон Ѓеоргиев Антов, бугарски агент по наредба на бугарската полиција?

Зоран Заев го навреди моето семејство, Заев ги навреди моите дедо и татко. Ме навреди мене и моето дете. Што јас да му раскажам, како да му ја пренесам семејната историја....

Македонија 28.11.20 | 17:38

Внуката на Корчагин: Дедо ми беше убиен два пати – еднаш од бугарските фашисти, еднаш од македонската власт

Раде Јовчевски Корчагин е убиен два пати. Еднаш од фашистите Бугари, а денес за жал од македонските власти – вака ја започнува приказната внуката на Раде Јовчевски Корчагин...

Македонија 26.11.20 | 22:26

Оваа слика е од убиството на дедо ми: Додека пукала „администрацијата“, извикувала „Еве ти ја слободата“

На скандалозното интервју на Зоран Заев за бугарската БГНЕС реагира и правнуката на народниот херој Раде Јовчевски Корчагин, Кали Ковчевска. Како внука на Раде Јовчевски-...

Скопје 10.04.19 | 13:24

Средношколец од Корчагин повреден на екскурзија во Прага

Средношколец од скопската гимназија Раде Јовчевски Корчагин утрово паднал по пожарникарски скали во хотел во Прага, објави 24 инфо. Ученикот се здобил со повреди, однесен...