Ознака: работна сила
Економија 02.07.23 | 09:42

Професор Стојановски: Младите сакаат европски плати, не им е привлечена ниту македонската просечна плата

Македонските студенти не се толку врзани кон и за професијата, за којашто се стекнале во рамки на формалното образование, туку се многу поадаптибилни последните генерации...

Економија 19.06.23 | 14:13

Битиќи: Дигитализацијата донесе нова ера на пазарот на труд

Заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, се обрати на годишната конференција...

Свет 21.05.23 | 18:18

Германија бара работници ширум светот, најмногу фалат квалификувани негуватели

Германија е во потрагата по работна сила има намера да се насочи и кон земјите надвор од Европа, како Бразил, Мексико и Индонезија, изјави министерот за труд Хубертус...

Економија 20.03.23 | 19:51

Ампева: Во пандемијата полесно им беше да ги отпуштаат работниците, тие заминаа во странство, па сега ќе увезуваме од Непал

Нашата земја нема инфраструктура за да увезе странски работници, а работодавците не размислуваа и не ги слушаа нашите совети кога ги бркаа работниците за време на корона...

Економија 29.01.23 | 17:55

Битиќи: На Македонија ѝ е потребна дополнителна работна сила за да има економски раст и развој

Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, во интервју на регионалната телевизија Блумберг Адрија порача...

Свет 12.01.23 | 13:50

Во Германија има недостиг од работна сила, околу два милиони слободни работни места

Недостигот од работна сила се повеќе се чувствува во Германија, каде има два милиони непополнети работни места, соопштија денеска тамошните работодавачи, додавајќи...

Свет 05.10.22 | 23:47

Шолц: Мигрантите и се потребни на европската економија

Германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за шпанскиот весник „Ел Паис“ потврди дека Германија има проблем со работната сила и изложи каква заедничка миграциска...

Економија 04.07.22 | 21:08

Странци доаѓаат да работат во Македонија, тука има работа, вели Бектеши

Странските државјани се заинтересирани да работат во Македонија. Ова го вели министерот за економија Крешник Бектеши. Според него, иако сме на средина на 2022...

Свет 21.06.22 | 12:43

Во Германија голем недостиг на работници од градежниот, образовниот и здравствениот сектор

Недостигот од квалификувани работници во Германија е зголемен, а посебен недостиг се чувствува во градежниот сектор, но и во образовниот и здравствениот сектор, објави...

Свет 01.02.22 | 14:49

За над 80% од бизнисмените во Австрија недостигот на работна сила е најголема закана за фирмите

Австриските претприемачи се борат со недостигот на работна сила, а 83 отсто од нив сметаат дека недостигот на квалификувана работна сила е најголемата закана за опстанокот...