Ознака: пржино
Сервиси 23.09.22 | 18:53

Пржино и Тафталиџе во понеделник без вода

Од ЈП Водовод и канализација-Скопје известуваат дека во понеделник (26.09.2022) поради изведување на водоводен приклучок на Ф-150мм на ул.Востаничка бр.88 во населба Пржино,...

Скопје 28.04.22 | 18:15

Ѓорѓиевски ќе ги реконструира сите улици во Пржино

Започнуваме со реконструкција на СИТЕ улици во Пржино!Денес потпишавме Договор со изведувачите ДПГТТУ „Филип Инженеринг“ и ДЗЗГ ,,Изолација”, со што следната недела...

Скопје 01.04.22 | 20:03

Пожарот во Пржино е локализиран, нема жртви, а можеби е подметнат

Изјава на градоначалникот Орце Ѓорѓиевски кој веднаш по добиената информација за опожарен објект во населбата Пржино, излезе на терен заедно со општинските служби,...

Сервиси 04.12.21 | 11:59

Поради дефект без вода се две улици во Пржино

ЈП Водовод и канализација-Скопје информира дека денеска прекинато водоснабдување од 11:35 часот имаат корисниците на ул. „Чедомир Кантарџиев“ и дел од ул. „Наум Охридски“...

Сервиси 03.12.21 | 18:10

Без вода дел од Црниче и Пржино

Прекин на водоснабдувањето од 18:00 часот имаат корисниците на дел од улица „Партениј Зографски“ и потегот од улица „Ѓорги Скрижевски“ до улица „Востаничка“, во општина...

Македонија 03.12.21 | 10:50

Кој е Јоханес Хан обвинет за корупција: Креатор на Договорот од Пржино и заговорник на „балкански начин“ да се смени Уставот за промена на името

Секој што ќе го слушне името на Јоханес Хан, прво што му доаѓа на памет е Договорот од Пржино според кој тогашната опозиција на чело со СДСМ без избори дојде на власт....

Сервиси 16.11.21 | 10:51

Дел од Пржино е без вода

Поради уличен дефект од Ф-100 мм во населба Пржино, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од ул. Жванска, Наум Охридски и Востаничка, соопшти ЈП Водовод...

Скопје 09.10.21 | 17:41

Петровска: Стоп за урбаната мафија и бетонски чудовишта во Пржино

Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ заедно со Ана Петровска се залагаат против бетонски чудовишта во Пржино, а за еколошка населба. Како што порачуваат од Иницијативата,...

Црна хроника 20.08.21 | 14:12

Пожар пеплоса куќа во Пржино, повреден e сопственикот

Пожар речиси пеплоса куќа во скопско Пржино попладнево. Според извори на Пресс24, за 10 минути изгорела целата куќа. Пристигнала Брза помош, која  му дала прва помош на...

Скопје 18.07.21 | 22:17

Канализација ја поплави Кисела Вода: Изведувачот ја пукнал главната цевка на градилиште за нова десеткатница

Фекалии од цело Пржино се излеваат од градилиште за нова десеткатница на улицата „Дренак“ во населбата Кисела Вода. Изведувачот попладнево ја пукнал главната канализациона...

Балкан 02.03.21 | 15:04

И Србија ќе добие свое „Пржино“

Претседателот на Народната партија (НС), Вук Јеремиќ, за Н1 изјави дека опозицијата „повеќе или помалку“ ја усогласила платформата за преговори за изборните услови...

Скопје 22.11.20 | 18:48

Протест на жителите на Пржино: Да се запре уништувањето на маалото со градење згради

Откако жителите на Пржино со денови алармираа дека изградбата на новата зграда ќе предизвика последици за живеењето, денеска тие излегоа на мирен протест. Со транспаренти...

Скопје 18.11.20 | 21:34

Поради спорна градба се урна потпорен ѕид на куќа во Пржино

Попладнево се урна потпорен ѕид на куќа во Пржино во чие непосредно соседство се градат дури четири повеќекатници. Како што пишува „Слободен Печат“, минатиот четврток...