Ознака: Пруга кон Бугарија
Економија 07.10.22 | 21:11

Локвенец: До крајот на 2027 би имале готова пруга кон Бугарија

Драго ми е што можам да кажам дека до 18-ти месецов, определените фирми за градба на проектот ќе почнат со работата, а официјалниот настан за почеток на градбата како држава...

Економија 07.10.22 | 14:26

Локвенец најави дека на 29 октомври почнува градбата на првите две делници од пругата кон Бугарија

Директорот на „ЖРСМ Инфраструктура“, Хари Локвенец, најави дека на 29 октомври оваа година официјално ќе биде означен почетокот на изградбата на првите две делници...

Економија 13.08.22 | 10:35

ВМРО-ДПМНЕ: Треба кривична одговорност за Бочварски и Ковачевски, штетата од 6,5 милиони евра на Буџетот да ја платат од сопствениот имот

Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека неспособноста на власта на СДСМ и ДУИ повторно излезе на виделина со нереализирањето на планот за изградба на пругата кон Бугарија. 6,5...

Економија 12.08.22 | 10:28

Лани сме добиле 6,5 милиони евра казна од ЕБОР за неградење на пругата кон Бугарија

Минатата година на Европската банка за обнова и развој сме му платиле 6,5 милиони евра казна во камати и трошоци за нереализирани средства поради договорен, а неповлечен...

Економија 05.08.22 | 23:12

Не е лажна вест: Власта повторно ветува дека ќе ја гради пругата кон Бугарија

Новите изведувачи на работите на пругата кон Бугарија ќе добијат пристап до градилиштата месецов, а во тек на следниот се очекува и да стартуваат со конкретна работа,...

Економија 20.07.22 | 12:53

Власта пак ќе ја гради пругата кон Бугарија

Со инвестиција од 200 милиони евра ќе продолжи изградбата на пругата на Коридорот 8 и ќе се реконструира дел од пругата на Коридорот 10. Трите договори за изградба на пруга,...

Економија 09.05.22 | 16:51

Локвенец: Во завршна фаза сме на тендерската процедура за првата и втората фаза за пругата кон Бугарија

Директорот на ЖРСМ Инфраструктура, Хари Локвенец забележа дека европските средства во проектираниот седумгодишен буџет биле енормно зголемени во однос на изминатиот...

Економија 15.01.22 | 10:52

Инфраструктурните врски со Бугарија се уште се само во најава и чекаат конечна реализација

Скопје и Софија немаат ниту железничко, ниту авионско, ниту автопатско поврзување. Во најава или во тек се неколку проекти од наша страна што треба да обезбедат подобро...

Економија 17.11.21 | 14:00

Бочварски очекува на пролет да почне изградбата на пругата кон Бугарија

Во финална фаза се процедурите од тендерската постапка за изградба на железничката пруга од Коридорот 8, најави министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. Тој...

Вести 16.11.21 | 12:59

Успешно заврши јавниот повик за избор на изведувач на градежните работи на делници од железницата на Коридорот 8

Јавното претпријатие за железничка инфраструктура „Железници на Република Македонија“ вчера (15 ноември) успешно го заврши јавниот повик за понуди за избор...

Економија 10.07.21 | 20:31

Возот наречен желба: До 2026 година ќе биде готов проектот за пругата кон Бугарија

Хари Локвенец, директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура, вели дека се создадени сите предуслови 2026 година да биде конечна рамка за завршување...

Економија 23.02.21 | 16:02

Одобрена согласност за грант од Инвестицискиот фонд за Западен Балкан за делницата на пругата од Крива Паланка до границата со Бугарија

На денешната 47 седница на Владата на Република Македонија е разгледана Информацијата за доделување на грант преку 25-ти повик за техничка помош и за 6-от повик...

Економија 12.02.21 | 10:47

Локвенец пак најавува дека ќе се гради пругата кон Бугарија

Повторни активности на терен за изградба на пругата кон Бугарија на почетокот на втората половина на годината, по заокружување на тековната претквалификациска фаза...

Економија 01.12.20 | 12:30

Власта е сериозна во намерите да ја изгради пругата кон Бугарија

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски очекува  во првиот квартал следната година да биде избран изведувач за првите две делници од пругата кон Бугарија. Тој...

Економија 30.11.20 | 12:12

Локвенец ветува дека пругата кон Бугарија ќе биде готова за пет години

Хари Локвенец десет дена откако беше назначен за директор за Македонски железници – Инфраструктура вели дека претпријатието не трпи притисоци наметнати од бугарска...

Економија 24.06.20 | 14:49

СДСМ го бие баксуз со пругата кон Бугарија: Германската компанија ја запре изградбата и си замина

ЈП МЖ Инфраструктура ќе го води процесот со германската компанија „Вибе“ која неодамна ја запре изградбата на пругата Куманово-Бељаковце, а аргументите се на страна...

Економија 31.03.20 | 17:36

Владата се заинтересира до каде е изградбата на пругата кон Бугарија

Владата на денешната седница беше разгледа и усвоi и Информацијата за статусот на проектот за изградба на железничка делница Крива Паланка-граница со Република Бугарија...