Ознака: проширување
Македонија 18.01.20 | 09:28

Османи: Охрабрувачки звучи тоа што го слушнавме за новата методологија на ЕУ

На хартија сè уште не сме ја виделе новата методологија за пристапни преговори со ЕУ која треба да се донесе, но според она што нашироко ни го образложи еврокомесарот...

Македонија 17.01.20 | 12:29

Меркел: Албанија и Македонија припаѓаат во иста група

Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ, но на тој пат двете земји можат да се движат по различни шини во зависност од успесите, смета германската...

Македонија 15.01.20 | 10:30

Tимомние: За датум се потребни успешни избори

Потребни ни се успешни избори и прогрес во агендата, вели францускиот амбасарор Кристијан Тимоние, зборувајќи за почетокот на преговорите на Македонија со Европската...

Македонија 14.01.20 | 12:06

Фон дер Лајен: ЕК за неколку недели ќе ја има новата методологија за проширување

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека следните шест месеци ќе бидат клучни за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан и најави дека...

Македонија 14.01.20 | 11:46

Амбиција на Хрватска е да обезбеди поддршка за старт на преговорите со Македонија и Албанија

Организирањето на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб и отворањето преговори за членство на Македонија и Албанија во Унијата се меѓу главните приоритети на претседавањето...

Македонија 10.01.20 | 13:39

Мора да најдеме начин како преговорите да течат паралено со внатрешните реформи во ЕУ

Проширувањето на Европската Унија и отворањето на преговори за членство со Македонија беше една од темите на состанокот на хрватската Влада и Европската комисија. Како...

Балкан 21.12.19 | 12:50

Павлопулос: Грција поддржува забрзување на европската перспектива на земјите од регионот

Грција е подготвена да ги поддржи оние држави од нашиот регион што сѐ уште не се членки на Европската унија со цел да се забрза нивната европска перспектива, вели грчкиот...

Македонија 11.12.19 | 11:35

Димитров: Mногу е тешко да зборуваме за надеж откако трипати удривме во ѕид

EУ мора наскоро да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство, истакнa шефот на дипломатијата Никола Димитров во изјава за АФП предупредувајќи оти...

Македонија 06.12.19 | 09:05

Туск за „Гардијан“: ЕУ направи голема грешка, особено кон Скопје

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската унија, но голема грешка е и француското „не“ за лидерите на Западен Балкан особено за Скопје,...

Македонија 03.12.19 | 13:41

Блокадата на преговорите со ЕУ беше многу нефер

Премиерот во заминување Зоран Заев запрашан за блокадата на францускиот претседател, Емануел Макрон, во октомври, за ЕУ преговорите со Македонија повтори дека оваа...

Македонија 03.12.19 | 08:50

Во ЕП разговори за Западен Балкан и за приширувањето на ЕУ

Европратеници и членови на националните парламенти на земјите од Западен Балкан ќе одржат денеска разговори во Брисел за процесот на евроинтеграции и за политиката...

Македонија 27.11.19 | 17:40

Фон дер Лајен: За Скопје и Тирана не треба да важат новите правила за проширување

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен веднаш по изборот на составот на Комисијата од страна на Европскиот парламент, пред новинарите изјави дека...

Македонија 19.11.19 | 11:00

Моншален: Процесот на проширување на ЕУ каков што е сега не функционира

Француската министерка за Европа, Амели де Моншален, пред почетокот на денешниот Совет за општи работи на ЕУ го бранеше ставот на Париз за реформа на преговарачкиот...

Балкан 19.11.19 | 09:28

Јоксимовиќ: Францускиот „нон-пејпер“ не се однесува на Србија

Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, изјави дека извештајот на Европската комисија за спроведување на акционите планови за преговарачките...

Македонија 19.11.19 | 08:45

Реформите за проширување на маса на Советот на ЕУ првпат по француското „не“

Министрите за надворешни и европски работи на ЕУ денеска за првпат по француската блокада во октомври ќе се навратат на прашањето за проширувањето кон западниот Балкан...

Македонија 18.11.19 | 16:39

Димитров: Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на анализи

Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на подетални анализи. За нас е мудро, не само директно толку кон овој нон-пејпер, туку...

Македонија 18.11.19 | 12:46

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни – правната држава пред сè

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи...

Македонија 16.11.19 | 12:24

Макрон зборува или канта тропа?

Дали францускиот претседател Емануел Макрон ѝ кажал на македонската делегација што да очекува, дали ја излажал или заслепени од датумот што го „добивме лани“ не сакале...

Свет 15.11.19 | 19:48

Франција ги oбјави новите принципи за проширувањето на ЕУ

Франција испрати таканаречен „нон-пејпер“ до земјите-членки на ЕУ, барајќи „обновен пристап“ во процесот на проширување кон земјите од Западен Балкан. Исто така,...

Балкан 14.11.19 | 16:21

Фалкони: Франција ги отвора вратите за натамошно проширување на ЕУ

Дискусиите за проширување и продлабочување на ЕУ не треба да се избегнуваат во време кога Унијата се соочува со предизвици, кога во европските институции неофицијално...