Ознака: проширување
Свет 05.10.21 | 15:39

Бајден: Проширувањето на ЕУ да продолжи и да ја вклучи и Македонија

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џозеф Бајден вчера зборувал телефонски со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и нагласил...

Македонија 05.10.21 | 12:24

Нема датум за Западен Балкан, вели нацрт-заклучокот од самитот на ЕУ

Хрватските медиуми наведуваат дека добиле увид во нацрт-заклучокот од самитот ЕУ-Западен Балкан, кој започнува во Словенија. Едно од прашањата на тој самит секако е...

Балкан 04.10.21 | 17:49

Словенечки пратеници: Проширувањето на ЕУ е долгорочен процес

Словенечките пратеници Франц Богович, Тања Фајон и Клемен Грошељ истакнаа дека проширувањето на Европската Uнија кон Западен Балкан е долгорочен, но многу важен процес...

Македонија 24.09.21 | 13:43

Џафери за проширувањето: Колку што сме за ЕУ, толку сме и разочарани

Доколку Европската Унија сака поголема стабилност во своето соседство, тогаш потребна е кредибилна европска перспектива за Западен Балкан, заснована на систем на заслуги....

Балкан 14.09.21 | 10:52

Вархеји: ЕУ е под опасност од масовна миграција од Западен Балкан

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, предупреди дека граѓаните на Западен Балкан може да ја предизвикаат следната мигрантска криза доколку Европа дозволи...

Балкан 08.07.21 | 15:32

Орбан: ЕУ ќе се распадне ако не се прошири на Балканот

Проширувањето на Европската унија треба да се забрза, а доколку не бидат преземени активностите што водат кон проширување, ЕУ ќе тапка во место и на крајот ќе се распадне смета...

Балкан 06.07.21 | 13:03

Јанша: Можен напредок со Македонија и Албанија во октомври ако има договор на земјите-членки

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, за веме на обраќање пред европратениците во Стразбур, истакна дека во октомври е можен напредок во процесот на проширување со Скопје...

Балкан 06.07.21 | 10:30

Јанша: Перспективата на Западниот Балкан кон ЕУ треба да повторно да заживее

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, утрово ги презентира приоритетите на претседателството на неговата земја со ЕУ, меѓу кои е и Западниот Балкан, а претседателката...

Балкан 28.05.21 | 14:36

Мицотакис: Отворањето на ЕУ кон Западен Балкан e историска мисија што треба брзо да почне

По средбата со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, истакна дека отворањето на Унијата кон нови држави, а особено кон оние...

Македонија 21.05.21 | 17:35

Силва: Цел ни е Скопје и Тирана да ги почнат преговорите за време на португалското претседателство со ЕУ

Навистина е мошне важно да се разговара лице в лице особено за вакви работи. Тоа се важни и клучни средби за дипломатската работа. Имавме навистина плодна работна средба...

Македонија 05.05.21 | 18:56

Димитров: ЕУ да покаже дека е сериозна кога зборува за проширувањето

Потребно е да се упати јасна порака до граѓаните дека европската перспектива на државите од Западен Балкан е јасна, предвидлива и остварлива и дека ЕУ е сериозна кога...

Кошарка 06.01.21 | 18:16

НБА размислува за проширување на лигата за два нови тима вредни по 2,5 милијарди долари секој

НБА сериозно размислува да ја прошири лигата за уште два тима. Причина за таквиот план е тоа што приходите се сериозно опаднати поради пандемијата и проширувањето на...

Македонија 02.01.21 | 22:28

Шок од Европа: Сѐ помалку причини за проширување од Балканот, барајте други модели

Принципот дека реформите водат до членство во ЕУ повеќе не важи за земјите од Западен Балкан, пишува Франкфуртер алгемајне цајтунг во обемна анализа. Дали државите...

Свет 14.12.20 | 11:50

Проширувањето на ЕУ се враќа на дневен ред на амбасадорите оваа недела

Последен обид на германското претседателство ќе има во среда да се усвојат заклучоците за проширувањето на ЕУ, вклучително и за Македонија, јави дописничката на МИА...

Македонија 17.11.20 | 15:03

Рот: И покрај бугарското вето, ќе ја ставиме точката за проширување на дневен ред

Иако е извесно дека ЕУ денеска нема да даде зелено светло за одржување на првата Меѓувладина конференција со Македонија, Германија, како актуелен претседавач со Унијата,...

Балкан 06.10.20 | 08:52

ЕУ денеска го презентира Извештајот за напредокот, Пакетот за проширување и Инвестицискиот план за Западен Балкан

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска пред европратениците ќе го претстави Пакетот за проширување 2020 и Економско инвестицискиот план за Западен Балкан,...

Балкан 05.05.20 | 21:57

Термините „проширување“ и „интеграција“ ги нема во Декларацијата од Загреб

Европската Унија ја афирмираше својата посветеност кон европската перспектива на земјите од Западен Балкан и ќе ја поздрави посветеноста на овие земји кон оваа перспектива...

Македонија 25.02.20 | 09:40

Метелко-Згомбиќ: Се надеваме дека се создадени условите за отворање преговори

Хрватската државна секретарка за европски работи, Андреја Метелко-Згомбиќ, пред почетокот на Советот за општи работи на ЕУ во Брисел денеска, изјави дека се надева дека...

Свет 25.02.20 | 08:58

Министрите на ЕУ ќе разговараат за методологијата на проширување

Советот на министри за општи и европски прашања на Европска Унија на денешниот состанок ќе ја разгледа новата методологија на проширување. Методологијата пред министрите...

Македонија 18.02.20 | 14:05

Предлог ЕУ да се подели на три зони – Македонија би била во најмалку интегрираниот дел

Европската Унија не може да се шири и подлабоко да се интегрир, и најдобро би било да се подели во повеќе зони, во кои државите ќе имаат различно ниво на интеграција, вели...