Ознака: проф. д-р Драган Даниловски
Здравје 23.05.21 | 19:12

Д-р Данаиловски: Епидемијата ќе заврши на почетокот на јули, 10 заразени сега можат да заразат само петмина

Д-р Драган Даниловски во интервју за Канал 5 вели дека се гледа светлината, а дека епидемијата поминала ќе речеме најверојатно некаде на почеток на јули. „Светлината...

Здравје 04.05.21 | 08:22

Д-р Даниловски: Ќе се соочиме со ужас без крај ако не забрза вакцинацијата

Ако полека се тегнеме со вакцинирањето со тоа му се дава шанса на вирусот да и избега на вакцината, да мутира. Да најде начин преку мутирање и создавање на нови соеви...

Македонија 30.04.21 | 17:16

Даниловски: Предавањето на Пановски секој доктор да си го пушта барем еднаш дневно – не неделно!

Епидемиологот д-р Драган Даниловски како маестрални ги оцени предавањата на проф. д-р Никола Пановски и проф. д-р Александар Петличковски по повод Светската недела на...

Здравје 11.04.21 | 22:33

Даниловски: Само со национална стратегија ќе се сузбие секоја идна масовна закана по здравјето на граѓаните

„Само со изготвување на национална стратегија за менаџирање со биолошки закани и детални акциски планови (конкретни задачи) на сите нивоа – индивидуално (секој граѓанин),...

Здравје 24.03.21 | 11:25

Професор Даниловски: Тешките симптоми кај ковид-19, пред сѐ, се должат на автоимуни реакции, а не на „труење“

Во бројни објавени студии последниве месеци недвосмислено се покажува дека тешките симптоми кај ковид-19, пред сѐ, се должат на автоимуни реакции, а не на „труење“,...

Македонија 11.03.21 | 11:53

Даниловски: Рестрикциите се нужно зло поради оние кои тврдоглаво покажуваат егоизам

Потребни се рестрикциите, со цел да не се пречекори капацитетот на болничките установи, да не колабира системот, изјави за Дојче Веле епидемиологот и универзитетски...

Македонија 12.01.21 | 09:21

Проф. д-р Драган Даниловски: Меѓу 600.000 и 860.000 граѓани во Македонија веќе имале контакт со ковид- 19

Според професор д-р Драган Даниловски во Македонија се проценува дека контакт со вирусот имале веќе 7 до 10 пати повеќе граѓани од официјално регистрираниот број. Ако...

Здравје 03.01.21 | 15:31

Даниловски: Или вирус или вакцина, трето нема

Епидемиологот Драган Даниловски и порача на јавноста дека без вакцинирање против Ковид-19, прашање на време е кога неимунизираниот граѓанин ќе заболи од вирусот. „Тоа...

Здравје 02.01.21 | 14:15

До април се очекува 60% од населението да биде заразено со ковид-19, по што ќе се враќаме во нормала

Брзата вакцина ќе го врати животот брзо во нормала. Но дилемите се: колку бргу тоа може и да се очекува да се случи? Доколку продолжи актуелниот тренд и доколку се исполнат...

Македонија 28.12.20 | 12:22

Д-р Даниловски: Наскоро пандемијата ќе заврши

Пандемијата, всушност, ќе има два краја. Едниот социјален, другиот епидемиолошки. Граѓаните се на крајот на своите сили секаде во светот. Многумина од нив ќе реагираат...

Здравје 11.12.20 | 08:55

Д-р Даниловски: Идеално би било граѓаните празниците да ги прослават со најблиските, без одење на гости и без примање на луѓе дома

Епидемиологот, проф. д-р Драган Даниловски е загрижен за она што нѐ очекува во јануари, по новогодишните и божикните празници. Идеално би било кога граѓаните би можеле...

Македонија 09.12.20 | 22:05

Не можам да одмолчам, вели Даниловски за скандалозното видео од Нонковиќ

Во ситуација во која се случува катаклизма на планетарно ниво, во време „воено“, во време кога се умира, се дрзнуваат ловци во матно да ја саботираат единствената мерка...

Македонија 03.10.20 | 09:35

Даниловски: Глупо е да се носи маска на отворено

Многу е поважно да се следи бројот на хоспитализираните, отколку бројот на позитивните лица, зошто тој многу е порелевантен и поверодостоен показател за динамиката...

Здравје 03.08.20 | 10:48

Д-р Даниловски: Не е време да се отворат училиштата и градинките

Училиштата и градинките не треба да се отворат во септември, бидејќи децата се најголемите преносители на вирусот, вели за Канал 5, епидемиологот Драган Данаиловски. Се...

Македонија 19.07.20 | 18:07

Д-р Даниловски: На ред е кластерот избори

Кластерот избори почнува да ги дава првите изборни бројки на заразени со коронавирус. Предизборните собири и постизборните прослави ќе ни се удрат од глава, вели во...

Македонија 11.06.20 | 10:18

Не може да се организира масовен настан, треба да нема заразени меѓу две инкубации

Епидемиолошките критериуми се строго ригидни. Не може да се организира масовен настан од која било природа ако не се исполнети овие критериуми: да не се регистрирани...

Македонија 09.06.20 | 17:35

Даниловски: Не може да го обвинуваме народот, треба да се запрашаме зошто народот така реагира?

Откако недлежните го вперија прстот кон граѓаните за непочитување на мерките, епидемиологот Драган Даниловски за „Алфа“ вели дека не се виновни граѓаните толку, колку...

Македонија 04.06.20 | 20:13

Според Даниловски на есен ковид -19 ќе го има во вид на мали мини епидемиски случувања кои што лесно ќе се лоцираат

Драган Даниловски вечерва имаше јавување во емисијата „Само вистина“ каде што посочи дека има неколку теории како ќе се одвива вториот бран на Ковид – 19. Но тој повеќе...

Здравје 02.06.20 | 20:45

Даниловски за ковид-19: Паднавме на испитот и власта и здравствените работници

Докторот и професор Драган Даниловски вечерва во гостувањето на Топ тема кажа дека многу е важна соработката на граѓаните, односно да се почитуваат мерките и дека вирусот...

Македонија 29.05.20 | 15:21

Д-р Даниловски: Олабавувањето беше непромислен потег, требаше да се одложи и засилено да се тестира

Уште поголем број заразени денеска, но и мртви. Четири жртви и 52 новозаболени е денешниот црн биланс на ИЈЗ. Но прашање е колку се и приватно тестирани. И додека здравствените...