Ознака: пристаниште
Свет 25.05.24 | 14:54

Фалсификат парфеми во вредност од околу 4 милиони евра запленети во романското пристаниште Констанца

Фалсификат парфеми во вредност од околу четири милиони евра се запленети во романското црноморско пристаниште Констанца при контрола на граничните полициски и царински...

Балкан 15.05.24 | 08:52

Над 30 јахти изгореа во пожар на хрватско пристаниште

Најмалку 30 јахти изгореа во голем пожар што избувна во пристаништето во Медулин на хрватското крајбрежје, јави хрватската национална телевизија ХРТ, повикувајќи се...

Балкан 13.02.24 | 09:17

Србија ќе си купи пристаниште во Грција: Имаме пари, тоа не е проблем, вели Вучиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера на отворањето на српско-грчкиот бизнис форум во Палатата Србија истакна дека на Србија и треба пристаниште поради извозот,...

Свет 16.08.23 | 10:07

Руски дронови нападнале пристаниште на Дунав клучно за извозот на украинското жито

Украинските воздухопловни сили објавија дека голема група руски дронови влегле во областа на устието на реката Дунав и се упатиле кон речното пристаниште Измаил во...

Свет 12.12.22 | 20:07

Пристаништето во Одеса повторно работи со полн капацитет

Пристаништето во Одеса повторно работи со полн капацитет по вчерашниот прекин на работата предизвикан од руското гранатирање на енергетски објекти во регионот на...

Економија 09.12.22 | 17:21

Владата ќе гради суво пристаниште во Струга

Владата на денешната 108. седница, на предлог на Министерството за политички систем и односи помеѓу заедниците, го разгледа и прифати Извештајот за извршени преговори...

Балкан 26.07.22 | 12:14

Криминалот од солунското пристаниште продира и до Македонија

Криминалот од солунското пристаниште продира и до Македонија, се наведува во истражувањето на Глобалната иницијатива против организиран криминал за ранливоста во...

Свет 21.06.22 | 11:18

Во Мариупол се изведува реконструкција на пристаништето разурнато од борбите

На социјалните мрежи е објавена снимка од дрон на која се гледа како тече процесот за реконструкцијата на стратешкото пристаниште на брегот на Азовското Море. Reconstruction...

Свет 06.06.22 | 13:36

Москва ќе дозволи извоз на жито од пристаништето Одеса

Руската Влада планира да им дозволи на бродовите што превезуваат жито да го напуштат пристаништето Одеса, во Украина, со што ќе ја ублажи блокадата која предизвика страв...

Балкан Свет 24.04.22 | 10:50

Албанската и мароканската мафија водат кокаинска војна за превласт во Антверпен

Според податоци на Европол, белгиските и холандските пристаништа се главните порти кон Европа за дистрибуција на кокаин на европскиот пазар. Меѓу нив, пристаништето...

Балкан 21.03.22 | 23:17

Бугарскиот премиер Петков го посети грчкиот пристаништен град Александропулис

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска го посети пристаништето во северниот грчки град Александропулис и се запозна со неговите можности, соопшти бугарската Влада...

Балкан 07.02.22 | 15:48

Евакуирано пристаништето во Бар поради дојава за бомба

Црногорската полиција во моментов проверува дали е поставена експлозивна направа во пристаништето Бар, велат за „Вијести“ од Полициската управа (УП). Од пристаништето...