Според податоци на Европол, белгиските и холандските пристаништа се главните порти кон Европа за дистрибуција на кокаин на европскиот пазар. Меѓу нив, пристаништето во Антверпен е најтешко погодено во Белгија, а властите минатата година заплениле рекордни 90 тони дрога.

Како што објави дописникот на РТВ Словенија од Брисел, борбата против организираниот криминал и трговијата со дрога била тема на разговор меѓу белгискиот и холандскиот премиер Александар Де Кро и Марк Руте, кои се сретнал во белгискиот град Гент.

Не само пристаништето Авр во Франција или Хамбург во Германија, туку и Ротердам во Холандија повеќе не е се наоѓа на врвот на листата на главни влезни точки на европскиот пазар за јужноамерикански кокаин по заострената владина контрола во последните години.

Една третина од пратките што европските агенции за спроведување на законот успеале да ги запленат во последните години беа наменети или пристигнале во Антверпен, Белгија.

Пристаништето во Антверпен е едно од најголемите во светот, со површина од 11.246 хектари, на кое може да се сместат повеќе од 20.000 фудбалски игралишта.

Директно или индиректно вработува повеќе од 144.000 луѓе, е дом на повеќе од 900 компании и обработува повеќе од 231 милион тони поморски товарен сообраќај годишно.

Антверпен е и најголемата влезна точка во Европа за свежо овошје, има директни контејнерски врски со Колумбија и Гватемала, а царинските процедури мора да бидат многу брзи поради расипливоста на товарот.

Според тоа, властите можат да проверат само еден процент од контејнерите за кои постои сомневање дека содржат дрога.

Во 2019 година, во Антверпен беа запленети 60 тони дрога, во споредба со 90 тони минатата година, но големиот обем, според истражувачите, не е толку резултат на поефикасна контрола отколку зголемената употреба на кокаин во Европа и, следствено, зголемените испораки.

Според неофицијални податоци, органите на редот заплениле само десет проценти од дрогата што во пристаништето пристигнува со контејнерски бродови.

Доходовниот бизнис е контролиран од криминални организации, според истражителите, организирани по националност, а доминираат Мароканци и Албанци. Тие меѓусебно соработуваат во индивидуални работи, но борбата за контрола на трговијата со дрога се интензивира во последните години, а во Антверпен сега се води вистинска мафијашка војна со напади и пукотници низ градските улици.

Од февруари минатата година, белгиските власти спровеле повеќе од 41 операција во кои беа вклучени повеќе од 600 лица во различни случаи кои вклучуваат успешен упад во шифрирана телефонска мрежа „SKI ECC“ што ја користат организираните криминални групи.

Но, ова е само капка во океанот. Полицијата и обвинителството предупредуваат дека им снемува средства за справување со криминални групи кои имаат на располагање огромни суми пари.

Градоначалникот на Антверпен, Барт Де Вевер, кој исто така е еден од највлијателните белгиски политичари, ја стави борбата против организираниот криминал на чело на својата политика – тој сега има полициска заштита поради смртни закани.

Неговата партија „Н-ВА“, десничарската Нова фламанска алијанса, која се залага за постепено отцепување на Фландрија од Белгија, не е само најголемата партија во Фландрија, туку и во целата земја и не учествува во владата на премиерот Де Кру.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.