Ознака: природен гас
Економија 17.11.22 | 14:09

Ковачевски: Многу поблиску сме до решение со Србија за природен гас за нашата гасна централа

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Белград изјави дека сме многу поблиску до решение од она што бевме на почетокот во преговорите со Србија да се искористат нејзините...

Балкан 08.11.22 | 11:29

Грција ќе бара природен гас

Сеизмички истражувања за наоѓалиштата на природен гас југозападно од Пелопонез и Крит, што ќе ги врши американската компанија „ExxonMobil“, а ќе почнат набргу, најави грчкиот...

Економија 07.10.22 | 08:59

Владата денеска ќе одржи состанок со компанијата за набавка на природен гас што ја посочи Мицкоски

Министерот за економија Крешник Бектеши заедно со директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски, како и со Виктор Андонов, советник за енергетика на премиерот, во текот на денешниот...

Економија 03.10.22 | 19:27

Меѓународната агенција за енергија и советува на ЕУ да го штеди природниот гас

Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) ја советува ЕУ да штеди со потрошувачката на гас, за да избегне празни складишта и ризик од прекини во снабдувањето оваа зима,...

Економија 29.08.22 | 13:41

Бектеши го прашува Мицкоски како да се донесе природен гас од Унгарија и Австрија

-Предлогот за мене како министер, верувам и за Владата е прифатлив, само треба да ни покаже како да носиме природен гас од Унгарија и Австрија во Македонија, знаејќи...

Свет 11.08.22 | 10:10

Шолц убеден дека Германија успешно ќе се справи со гасната криза

Германскиот канцелар, Олаф Шолц, е убеден дека неговата земја успешно ќе ја надмине кризата со природен гас. Ние донесовме одлуки на самиот почеток на кризата. Се подготвуваме...

Свет 20.07.22 | 12:17

Се планира ограничување на греењето и ладењето во зградите: ЕУ забрзано прави план за можен прекин на испораките на руски гас

Земјите од ЕУ ги забрзуваат подготовките за евентуален целосен прекин на снабдувањето со руски гас, а Европската комисија денеска треба да го претстави својот кризен...

Балкан 11.07.22 | 18:34

Грција во моментов не стравува од опасност за снабдувањето со природен гас

Портпаролот на грчката влада, Јанис Иконому, на редовен брифинг со новинарите, порачла дека во моментов, во земјата нема непосредна опасност во снабдувањето со природен...

Балкан 19.04.22 | 08:54

Последни проценки велат дека Грција „седи“ на 600 милијарди кубни метри природен гас

Грција би можела да има повеќе од 600 милијарди кубни метри резерви на природен гас, соопшти високиот извршен директор на грчката комисија за јаглеводороди, Аристофан...

Балкан 12.04.22 | 14:03

Грција ги интензивира истражувањата за природен гас на шест локации

Денеска најавуваме забрзување на истражувањата за природен гас, за кој знаеме дека нашата земја можно е, нагласувам, не сме сигурни, но можно е да го има во значителни...

Свет 06.04.22 | 10:22

„Блумберг“: Русија ќе заработи големи пари со продажба на нафта и гас и покрај санкциите

Руските енергетски приходи нагло ќе пораснат оваа година доколку трговските партнери продолжат да купуваат нафта и гас од земјата погодена од западните санкции, пишува...

Свет 05.01.22 | 09:10

Европа во опасност во следните два месеца да остане без гас

Европа ризикува во следните два месеца да остане без гас поради студеното време и малите резерви од синото гориво, пишува Блумберг. Авторите на написот забележуваат...

Свет 04.01.22 | 08:54

Протести во Казахстан поради зголемување на цената на природниот гас

Поради зголемувањето на цената на природниот гас во повеќе градови во Казахстан беа организирани протести. Цената на природниот гас е зголемена за 50 проценти поради...

Свет 13.12.21 | 10:17

Цената на природниот гас е над 1.300 долари за илјада кубни метри

Цената на природниот гас утрово надмина 1.300 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на берзата ICE. Вредностите на јануарските фјучерси на центарот TTF во Холандија...

Македонија 09.07.21 | 12:08

Касарните во Петровец и во Куманово ќе се греат на природен гас

Во касарните во Петровец и Куманово почнува замена на досегашниот систем за греење којшто користеше мазут со нов кој ќе користи природен гас. Министерката за одбрана...

Економија 08.07.21 | 13:26

Македонија и Грција утре ќе го потпишат договорот за интерконекторот за природен гас

Надлежните министри од Македонија и Грција, утре во Атина ќе го потпишат договорот за развој на интерконекцијата за природен гас меѓу двете земји, потврдуваат за дописничката...

Економија 02.01.20 | 15:23

Вонзаконски интерконектор за гас Струмица – Петрич во служба на изборни цели на СДСМ

Пред извесно  време беше објавена намера за изградба на интерконектор за природен гас меѓу Република Македонија и Република Бугарија, наречен Петрич- Струмица. Карактеристично...

Економија 24.12.19 | 21:09

Ќе се гради нов систем за дистрибуција на природен гас

Владата на Македонија денеска донесе Одлука за започнување на постапка за доделување на договор за воспоставување на јавно приватно партнерство за финансирање, проектирање,...