Ознака: приговори
Македонија 24.07.20 | 08:27

Тужбите до Управен суд не ги променија одлуките на ДИК

Поднесените тужби од политичките парти до Управен суд, против решенијата донесени од Државната изборна комисија не донесоа ништо ново. Со исклучок на две тужби на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 22.07.20 | 19:25

Управен суд ги одби тужбите од Алијанса/Алтернатива

Четириесет тужби поднесени од Алијанса за Албанците и Алтернатива се одбиени попаднево од страна на Управниот суд, за изборите одржани на 15. јули. Коалицијата поднесе...

Македонија 21.07.20 | 19:21

Две политички партии поднеле тужби до Управниот суд до 18 часот

До Управниот суд денеска до 18 часот тужби поднеле две политички партии Интегра и Алијанса за Албанците и Алтернатива, како и еден граѓанин за повреда на избирачко право. Од...

Македонија 19.07.20 | 21:03

ДИК ги отфрли сите приговори поднесени за изборите

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница ги отфрли сите 2.142 приговори поднесени од партиите за предвремените парламентарни избори. За 1.478 приговори од вкупно...

Македонија 19.07.20 | 18:59

ДИК отфрли 1.478 приговори за изборите од Левица

Државната изборна комисија (ДИК) ја започна седницата на која ги разгледува и одлучува по 2.142 приговори поднесени за постапката за гласање и за сумирање и утврдување...

Македонија 19.07.20 | 08:45

ДИК денеска, а најдоцна во понеделеник ќе ги разгледува приговорите и ќе одлучува по нив

Вкупно 2.141 приговори за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на изборите пристигнаа до Државната изборна комисија, заклучно со вчера до 19:30 часот кога...

Македонија 18.07.20 | 20:30

До крајниот рок, во ДИК поднесени 2.141 приговори за сумирање и утврдување на резултатите

До Државната изборна комисија вечерва до 19:30 часот кога истекува рокот поднесени се вкупно 2.141 пригобори за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на изборите. Попладнево...

Македонија 18.07.20 | 18:49

Поднесени нови 77 приговори до ДИК за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето

Алијансата за Албанците која на изборите настапува во коалиција со Алтернатива поднела 77 нови приговори до ДИК за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето...

Македонија 18.07.20 | 14:00

До 19 и 30 часот вечерва може да се поднесуваат приговори во ДИК

До 19 и 30 часот вечерва може да се поднесуваат приговори за сумирањето и утврдувањето на резултатите од предвремените парламентарни избори. До 13:30 часот денеска нема...

Македонија 18.07.20 | 08:34

ДИК ќе прима жалби до денеска во 19,30, досега се примени 82 приговори

До 19 часот и 30 минути вечерва може да се поднесуваат приговори за сумирањето и утврдувањето на резултатите од предвремените парламентарни избори. До Државната изборна...

Економија 17.07.20 | 21:15

Прифатени 8.330 приговори за домашната платежна картичка, се разгледуваат уште 245

Речиси сите приговори за домашната платежна картичка се проверени и се прифатени 18 проценти или 8.330. Лицата се додадени на kupuvamdomasno.gov.mk, банките се известени и ги печатат...

Македонија 17.07.20 | 20:00

Поднесени 82 приговори до ДИК, рокот е до 21 часот

До Државната изборна комисија (ДИК) попладнево, покрај веќе поднесените пет, пристигнале уште 77 приговори за изборите. Од нив, како што информираат од ДИК, 74 се од Алијанса...

Македонија 17.07.20 | 16:46

Поднесени пет приговори до ДИК

До Државната изборна комисија (ДИК) до попладнево пристигнале пет приговори и едно барање за увид во неважечките ливчиња од гласањето за предвремените парламентарни...

Македонија 17.07.20 | 14:55

Досега поднесени само два приговора до ДИК

До архивата на Државната изборна комисија (ДИК) до попладнево има доставено само два приговори и едно барање за увид во неважечките ливчиња од гласањето за предвремените...

Македонија 17.07.20 | 09:41

Teче рокот за приговори на партиите до ДИК, ако бидат одбиени следен чекор е Управниот суд

По објавувањето на конечните неофицијални резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа на 15 јули, течат роковите за приговори и жалби за спроведувањето...

Економија 20.06.20 | 19:50

Од 50 илјади приговори, досега е одговорено на 15 илјади за платежните картички

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска на прес-конференција во одговор на новинарско прашање рече дека од 50.000 приговори за домашните платежни картички од...

Економија 16.06.20 | 11:29

Хаос со платежните картички, рокот за приговори истекува денес

Рокот за поднесување приговор до Генералниот секретаријат на Владата истекува  денеска напладне, а досега над  30 илјади приговори доставиле незадоволните граѓани...

Македонија 09.05.19 | 21:36

ДИК прифати 4 приговори на ВМРО ДПМНЕ, но нема да има прегласување

Државната изборна комисија на денешната отворена седница прифати 4 од 12 поднесени приговори за гласањето на вториот круг од претседателските избори и избори за градоначалници...

Македонија 09.05.19 | 19:38

ДИК го отфрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето на локалните избори во Ново Село

Државната изборна комисија (ДИК) го отфрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето на предвремените локални избори за градоначалник на Ново Село, со што Никола Андонов...

Македонија 25.04.19 | 12:06

ДИК поништи гласање на повеќе избирачки места поради вишок ливчиња

Државната изборна комисија го поништи гласањето на повеќе избирачки места затоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња од бројот на гласачи во избирачкото...