Ознака: претседателски избори
Свет 30.11.20 | 23:02

Трамп: Продолжувам да се борам, не заради себе, туку за 74 милиони Америкаци кои гласаа за мене

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер објави дека се уште не се откажува од борбата да докаже дека имало нерегуларности на американските претседателски...

Свет 18.11.20 | 23:09

Трамп треба да плати осум милиони долари за ново пребројување на гласовите во Висконсин

Изборниот штаб на се уште актуелниот американски претседател Доналд Трамп бара пребројување на гласачките ливчиња во окрузите Дејн и Милвоки во државата Висконсин. Тоа...

Свет 18.11.20 | 16:19

Републиканците во Мичиген се откажаа од тужби и го прифатија поразот на Трамп

Во ненадејна промена најголемиот округ во Мичиген во вторникот вечерта едногласно ги потврди резултатите од изборите кои покажаа дека демократот, Џо Бајден го победил...

Свет 17.11.20 | 08:26

Ослабен правниот тим на Трамп: Уште тројца адвокати се повлекоа од тужбите за оспорување на изборните резултати

Уште тројца адвокати кои ја застапуваа кампањата на претседателот Доналд Трамп побараа повлекување од неговата тужба со која се оспоруваат резултатите од изборите...

Свет 16.11.20 | 11:07

Тимот на Трамп повлече дел од тужбата за Пенсилванија

Кампањата на претседателот Доналд Трамп го повлече централниот дел од својата тужба со која сака да го запре сертифицирањето на изборните резултати во Пенсилванија. Пред...

Свет 13.11.20 | 08:46

Судот во Пенсилванија донесе одлука во корист на Трамп

Судот во Пенсилванија наредил државата да не ги брои гласачките ливчиња, каj кои гласачите требало да дадат доказ за идентитетот, но тоа не го сториле до 9 ноември, пренесуваат...

Свет 12.11.20 | 13:19

„Фокс њуз“ објави список на починати лица кои „гласале“ на претседателските избори во САД

Кампањата на американскиот претседател Доналд Трамп ги оспорува резултатите од неодамна одржаните претседателски избори, наведувајќи измами и неправилности, вклучително...

Свет 11.11.20 | 18:01

Џо Бајден фатен во лага: Еве што ветуваше на првата дебата со Трамп

За време на првата предизборна дебата меѓу Доналд Трамп и Џо Бајден, новинарот Крис Валас од „Фокс њуз“ го праша Бајден дали ќе се обврзе дека „нема да прогласи победа...

Свет 11.11.20 | 10:16

Речиси 80% од Американците сметаат дека Бајден победил на изборите

Речиси 80 ​​проценти од Американците, вклучувајќи и над 50 отсто од републиканците, го признаваат кандидатот на демократите Џозеф Бајден за победник на претседателските...

Свет 11.11.20 | 09:54

Џулијани: Тeлевизиите не го одредуваат резултатот од изборите, тоа го прави судот

Исходот од изборите во САД во случај на несогласување меѓу кандидатите го одредува суд, а не телевизиските компании или други медиуми што вршат неофицијално пребројување...

Свет 11.11.20 | 08:40

Помпео: Ќе овозможиме непречена танзиција на власта, но кон „втората администрација“ на Трамп

Американскиот државен секратар Мајк Помпео ги нарече „смешни“ и „апсурдни“ критиките за актуелниот американски претседател, Доналд Трамп, дека не сакал да го признае...

Свет 10.11.20 | 10:47

Ова се светските лидери кои се уште не му честитаа на Џо Бајден

Дел од светските лидери сè уште не испратиле честитки до кандидатот на Демократската партија, Џо Бајден, кој, неофицијално, победи на изборите во САД. Меѓу нив е и рускиот...

Свет 09.11.20 | 09:09

Пет причини за победата на Џо Бајден на американските претседателски избори

Кандидатот на Демократската партија на американските избори, Џо Бајден победи на претседателските избори во САД и во својот трет обид успеа да влезе во Белата куќа,...

Свет 08.11.20 | 14:43

Орбан му ја честиташе победата на Џо Бајден на претседателските избори

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан денеска му ја честиташе победата на Џо Бајден на американските претседателски избори. Дозволете да Ви честитам на успехот во претседателската...

Свет 08.11.20 | 00:13

Трамп: Освоив најмногу гласови што некој актуелен претседател ги добил на избори, јас сум легалниот победник

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно објави гневна порака на Твитер, со факти за кои верува дека потврдуваат дека изборите биле нефер и дека победата на...

Свет 07.11.20 | 22:09

Што може САД да очекуваат од Џо Бајден: Ова беа неговите предизборни ветувања

Џо Бајден стана новиот претседател на САД и под негово водство се очекуваат радикални промена во однос на неколку горливи проблеми со кои американското општество се...

Калеидоскоп 06.11.20 | 10:58

„Порнхаб“ се појавува сред емисија, реакцијата на водителот е одлична

Очите на јавноста се вперени во изборите за претседател на САД, па лесно беше овој момент да не помине незабележано. Среде политичка емисија во која се анализираше како...

Свет 06.11.20 | 10:20

Трамп се обрати пред јавноста: Ми ја крадат победата, ова се лажни избори!

Американскиот претседател и претседателски кандидат на републиканците, Доналд Трамп и се обрати на јавноста од Белата куќа и рече дека е ограбен и дека се работи за...

Свет 06.11.20 | 09:20

И Трамп и Бајден сè уште имаат начини да ја освојат Белата куќа

Претседателот на САД, Доналд Трамп и кандидатот на Демократската партија, Џо Бајден, сè уште имаат начин „да ја освојат“ Белата куќа, но поранешниот потпретседател...

Свет 05.11.20 | 10:15

Пуштена интернет страница за „транзиција кон Бајден-Херис администрацијата“

Kандидатот на Демократската партија на претседателските избори во САД, ЏоБајден, не прогласи победа на изборите, но покажа високо ниво на самодоверба со пуштање во...