Ознака: претседателски избори 2019
Македонија 18.11.20 | 12:16

Ми кажа за 20 дена ќе ги имаш парите на трансакциска и локацијата на Калето – што му било ветено на Реџепи за да обезбеди гласови за Пендаровски?

Пари на трансакциска кои треба да легнат за 20 дена, локацијата на Калето за џамија… ветувал Заев брда и долини за Стево Пендаровски да седне во претседателската фотелја...

Македонија 17.11.20 | 15:19

Пендаровски избран поради верски лидери, а не поради програма и европска перспектива, оваа победа на Стево е пораз за граѓаните

Откако поранешниот поглавар на ИВЗ Сулејман Реџепи откри дека тој ги повикал верниците муслимани да гласаат за Стево Пендаровски на претседателските избори, со реакција...

Македонија 17.11.20 | 13:50

Сведоштво на Сулејман Реџепи: Пендаровски ја злоупотреби ИВЗ за победа на претседателските избори

Пратеници на Зоран Заев и Али Ахмети го молеле доскорешниот поглавар на ИВЗ Сулејман Реџепи да обезбеди гласови за Стево Пендаровски на претседателските избори во...

Македонија 14.05.19 | 10:05

За мене гласаa 100.000 Македонци повеќе отколку за Пендаровски

Професорката Гордана Силјановска во вчерашното интервју за „Алфа“ рече дека за неа гласале околу 100.000 Македонци повеќе отколку за консензуалниот кандидат на СДСМ...

Македонија 10.05.19 | 15:17

Премиерот не го признава новиот претседател Пендаровски – Сите на инаугурација, Заев на одмор

Нешто смрди од главата – два дена пред инаугурацијата на новиот претседател на државата Стево Пендаровски премиерот Зоран Заев заминува на 4-дневен одмор и не се...

Македонија 10.05.19 | 13:54

Интраетничката поделеност серизно тропа на врата

Од поделено општество, Македонија сериозно чекори кон длабока интраетничка поделеност, што е чиста спротивност од синтагмата за едно општество за сите. За ваков заклучок...

Македонија 09.05.19 | 21:36

ДИК прифати 4 приговори на ВМРО ДПМНЕ, но нема да има прегласување

Државната изборна комисија на денешната отворена седница прифати 4 од 12 поднесени приговори за гласањето на вториот круг од претседателските избори и избори за градоначалници...

Македонија 09.05.19 | 19:38

ДИК го отфрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето на локалните избори во Ново Село

Државната изборна комисија (ДИК) го отфрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето на предвремените локални избори за градоначалник на Ново Село, со што Никола Андонов...

Македонија 06.05.19 | 18:57

Меѓународни набљудувачи: Нашата мисија можеше да воочи купување гласови

Вториот круг на претседателските избори беше добро спроведен и помина во мирна и спокојна атмосфера. Сепак, и натаму загрижуваат недоследностите во законската рамка,...

Македонија 06.05.19 | 15:02

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ тежи 380.000 илјади гласа

ВМРО-ДПМНЕ е политичката партија со најголема доверба кај народот, а граѓаните покажаа дека бараат промени, рече генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев на...

Македонија 06.05.19 | 14:35

Османи: Гласаа 200.000 Албанци; Таравари: Не е точно, гласаа 110.000 Албанци

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар османи од студиото на „Телма“ истакна дека во вториот круг од претседателските избори гласале околу 200.000 граѓани од албанска...

Македонија 06.05.19 | 14:18

Михајловски: Еден, од 375 илјади, ама Македонци

Еден, од 375 илјади, ама Македонци, е кусиот коментар на членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски по синоќешната победа на Стево пендаровски, која му ја обезбедија албанските...

Македонија 06.05.19 | 12:33

Глигоров станал претседател со најмногу, Пендаровски со најмалку гласови

На шетите претседателски избори што се одржаа вчера право на глас имаа 1.808.131 избирач, кои избираа меѓу двајцата кандидати Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. На...

Македонија 06.05.19 | 10:23

Бучковски: Нема место за еуфорија во СДСМ, ова е одличен резултат за ВМРО-ДПМНЕ

Ова беше најизвесната трка, се покажа како добитна комбинација што владеачката партија се договори со владеачката ДУИ. Но, очигледно според резултатите и оние поддржувачи...

Македонија 06.05.19 | 08:39

Меѓународните набљудувачи ќе ги објават првичните наоди и заклучоци од изборите

Меѓународните набљудувачи кои вчера го следеа првиот круг од претседателските избори денеска на прес-конференција во Скопје ќе ги соопштат првичните наоди и заклучоци. Првичните...

Македонија 05.05.19 | 23:47

Мицкоски: Слушајте го народот, картата е црвена

„На Зоран Заев и Стево Пендаровски од денеска им почнува вистински политички пекол кој што ќе го предводи ВМРО-ДПМНЕ, како најголема политичка сила во Република Македонија“,...

Македонија 05.05.19 | 23:39

Албанците пресудија – Пендаровски нов претседател на Македонија

Победа на Стево Пендаровски со 58.606 гласа – ова е крајниот резултат од Државната изборна комисија по денешното гласање на претседателските избори. Пендаровски освои...

Македонија 05.05.19 | 23:12

Првата честитка стигна од Албанија

Претседателот на Република Албанија, Илир Мета прв му го честиташе изборот на Стево Пендаровски за претседател. Мета во телефонскиот разговор со Пендаровски искажал...

Македонија 05.05.19 | 23:12

Со што го приклешти Зоран Заев Сулејман Реџепи за да исцеди албанска излезност?

Дали зад обид за насилна смена на поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи се крие неверојатниот успех на Стево Пендаровски да ги освои срцата на албанските гласачи да ги натера...

Твитови 05.05.19 | 22:47

Силјановска: Битката продолжува, никогаш Северна!

Битката за Македонија продолжува. Никогаш Северна само #Македонија! — Гордана Сиљановска Давкова (@gogamkd) May 5, 2019