Ознака: Преспански договор
Македонија 05.10.22 | 09:55

Петифер: Доброто однесување на македонските влади носи сѐ поголеми понижувања, а Преспанскиот договор е најлошото нешто

Во Нивици беше потпишан договор што ја институционализира Македонија како земја од втора категорија, вели во интервјуто за МКД.мк Џејмс Петифер, професор по историја...

Македонија 21.09.22 | 21:05

Жежов: Допрва доаѓаат проблемите од договорите со Грција и Бугарија

Договорите со Грција и Бугарија ја изменија буквално личната карта на Македонија. Овие два договори ја редефинираа Република Македонија. Ни се случи една драматична...

Балкан 07.07.22 | 21:58

Грчкиот мнистер за одбрана: Мега грешка беше безусловното доделување на македонски јазик и идентитет на соседите

Министерот за одбрана на Грција, Никос Панајотопулос смета дека „безусловното доделување на македонски идентитет и македонски јазик на соседите, беше мега грешка“,...

Македонија 16.06.22 | 19:08

Коцарев: Во пресрет на четиригодишнината од Преспанската спогодба, нема човек во Македонија што не се запрашува каде оди Македонија?

Во пресрет на четиригодишнината од Преспанската спогодба, нема човек во Македонија што не се запрашува: Quo vadis res publica Macedonia? Каде одиш Македонијо? Која е твојата иднина?...

Македонија 07.06.22 | 13:34

Се рони бетонот од Преспанскиот: Наложено да се избегнува „македонски јазик“ во документите на ООН

Индикатори за бришење на македонскиот идентитет сѐ пофреквентно „испливуваат на површина“, а потврда за тоа е најновата интерна одлука во Секретаријатот на Обединетите...

Македонија 02.02.22 | 16:55

Каракамишева: Со Преспанскиот повредени се моите лични права, македонските судови тоа не го гледаат

Откако Уставниот суд експресното го отфрли Барањето за заштита на лични права повредени со Договорот од Преспа, професорката Тања Каракамишева на својот фејсбук-профил...

Македонија 15.10.21 | 20:46

Заев: Веднаш по поканата за членство во НАТО, достигнавме рекорд во странски инвестиции

Во интервју за битолска ТВ Тера, претседателот на Владата Зоран Заев истакнува дека за разлика од претходните политики и владата на ВМРО-ДПМНЕ, Преспанскиот договор...

Македонија 05.10.21 | 15:58

Пендаровски: Добив потврда дека Грција го почитува Договорот од Преспа и сака целосна имплементација

 На средбите ми беше потврдено дека Преспанскиот договор независно од ставовите кои некои од тие актери ги имале порано низ годините дека ќе го почитуваат, дека важи...

Македонија 06.09.21 | 15:26

Грција ќе ги ратификуваа меморандумите од Преспански во „соодветно време“

Трите меморандуми со Македонија што произлегуваат од Договорот од Преспа, а веќе една година чекаат ратификација во грчкиот Парламент, според портпаролот на грчката...

Македонија 26.08.21 | 13:39

Дендијас доаѓа во Скопје да прави евалуација на спроведувањето на Преспанскиот договор

Шефот на дипломатијата на Грција Никос Дендијас кон крајот на месецот доаѓа во посета на Македонија, при што ќе се направи и евалуација на спроведувањето на обврските...

Балкан 20.08.21 | 14:37

СИРИЗА: Без Преспанскиот договор немаше да постои одбранбена соработка меѓу C. Македонија и Грција

Oд грчката партија СИРИЗА испратија потсетување до грчката влада дека Договорот од Преспа причината што веќе постои договор за одбранбена соработка меѓу Грција и Македонија,...

Македонија 16.08.21 | 15:07

Брусењето си тече, „Скопиа“ си стои!: Продолжува едностраното извршување на договорот иако „првата страна“ не го почитува!

Додека Вардар уште стои раскопан, фонтаните на плоштад не работат, а започнатите протекти со години стојат недопрени, владата си тера со својот приоритет во Скопје –...

Македонија 08.07.21 | 23:09

Мицкоски: Сè додека сум во ВМРО-ДПМНЕ, Преспанскиот договор нема да биде завршена работа

Не може да му се дозволи тој што го поддржува договорот од Преспа да му дадете право да краде, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Не може да е завршен Преспанскиот...

Македонија 08.07.21 | 20:45

За претставник на грчката влада Македонија е „Скопска федерација”

Заменик-министерот за спорт на Грција Лефтерис Авгенакис ја нарекувал Македонија „Скопска федерација” открива пратеник на Сириза во грчкиот парламент. Како што пишува...

Македонија 26.06.21 | 12:57

Османи: Разликите што се појавија околу фудбалот во контекст на Договорот од Преспа, немаат потенцијал да го минираат партнерство со Грција

Сметам дека одредeни разлики што се појавија околу фудбалот во контекст на Договорот од Преспа немаат потенцијал да го минираат стратешкото партнерство што е изградено...

Македонија 25.06.21 | 09:37

Грчката опозиција бара од Владата да ги ратификува меморандумите со Македонија

Најголемата грчка опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Киријакос Мицотакис брзо да ги ратификува трите меморандуми потпишани меѓу Грција и Македонија,...

Македонија 25.06.21 | 08:42

Заев веќе никогаш нема да вели „македонска репрезентација“

Кога се претставува државата, а фудбалската репрзентација ја претставува државата, тогаш се употребува „на Cеверна Македонија“, додека македонско, македонска, Македонец,...

Македонија 24.06.21 | 11:26

Николовски на 37 години „згреши“ за македонските фудбалери

Премиерот Зоран Заев вчера за време на Економскиот форум во Скопје се извини до Грција што напишал „македонска фубалска репрезентација“, зошто, според него, тоа било...

Македонија 23.06.21 | 11:27

Грција замрзнува три битни меморандуми по твитот во кој Заев пишува „македонска фудбалска репрезентација“

Грција го замрзнува ратификувањето на три меморандуми за соработка со Македонија по твитот на премиерот Зоран Заев во кој тој пишува „македонска фудбалска репрезентација“,...

Македонија 23.06.21 | 09:48

Илиевски: Грците „нè решија“ до 7-ми век, Бугарите „нè решаваат“ од 7-ми век до 1944

Ако сега јазикот како идентитетско обележје е проблем со Бугарите, дали е овој проблем нов или е вековен, прашува Богдан Илиевски. Ако не сте знаеле какви ставови имаат...