Ознака: Преспански договор
Македонија 18.09.19 | 22:11

Која беше целта на промената на името ако и после речиси две години немаме датум за преговори со ЕУ- Николоски го праша Димитров

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашната дебата на ТВ 24 го запраша министерот за надворешни работи, Никола Димитров која беше целта на промената...

Македонија 18.09.19 | 22:00

Николоски: Врвот на СДСМ смета дека штом го решиле спорот со името, меѓународната заедница ќе им дозволи да прават што сакаат

Потпретседателот а ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во 24 Анализа на ТВ 24 изјави дека филозофијата на владата е менуваат име за да крадат, бидејќи врвот на СДСМ смета...

Балкан 15.09.19 | 09:29

Ципрас: За Договорот од Преспа, Мицотакис се надмина себе си во хипокризијата и демагогијата

Онаму каде што навистина господинот Мицотакис и Владата се надминаа себе си во хипокризија и демагогијата е Договорот од Преспа, порача лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас...

Македонија 12.09.19 | 09:00

Се прекрши сопругот на Дескоска: Професорот им честита на северномакедонските фудбалери

Професорот Тони Дескоски, сопруг на министерката за правда Рената Дескска, кој беше дел од македонскиот правен тим кој во 2011 година го доби процесот по грчката тужба...

Балкан 09.09.19 | 15:55

Дендијас: Ќе ги убедиме граѓаните на Северна дека не се Македонци

Преку европскиот тек на Северна Македонија ќе се обидеме да ја убедиме другата страна да биде целосно прифатено дека називот на граѓанинот на земјата е „граѓанин на...

Македонија 30.08.19 | 10:53

Јасно му кажав на Димитров дека Грција ќе инсистира на строго спроведување на Договорот

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Дендијас ја остварија нивната прва средба на маргините на неформалниот состанок на...

Балкан 29.08.19 | 15:17

Мицотакис ќе ѝ соопшти на Меркел дека ќе го почитува Преспанскиот договор

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис на денешната средба со германската канцеларка во Берлин ќе го пренесе ставот дека Владата на Грција ќе го почитува Договорот од...

Македонија 27.08.19 | 09:05

Ќулавкова: Нечиј друг интерес е промена на името на МАНУ, Преспанскиот не го наметнува тоа

Преспанскиот договор не наметнува промена на името на Македонската академија на науки и уметности, вели академик Катица Ќулавкова, додавајќи дека нечиј друг интерес...

Македонија 26.08.19 | 14:55

Кој лажеше за „Северни Македонци“, „Република“ или Димитров, министерот „северномакедонски“?

Лажна вест е дека ќе го изгубиме идентитетот кога ќе го смениме името на државата! Лажна вест од извртените глави на вмровците е дека ќе станеме Северномакедонци, а владата...

Балкан 20.08.19 | 14:06

Коѕијас се одмора на грчки остров и пишува книга за Договорот од Преспа

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во неговата викендичка на грчкиот остров Алонисос, пишува книга посветена на Договорот од Преспа. Според...

Македонија 16.08.19 | 09:58

Милески: Со новите табли на Северџаниве се прави класичен фалсификат на нашата сопствена историја

Откако започна поставувањето ознаки на спомениците и отстранувањето на Сонцето од Вергина од симболите на јавните институции и на јавните простори, но и од јавните...

Скопје 16.08.19 | 09:30

Плукни – залепи: Се одлепи новата табла на „Воин на коњ“

Таблата со новата ознака на споменикот „Воин на коњ“ не издржа ни еден ден од поставувањето. Таа синоќа беше одлепена од споменикот на плоштадот Македонија во Скопје,...

Македонија 14.08.19 | 21:32

Ванковска: Ги гледам шахтиве и умирам од смеа, како ќе им го објаснам ова? Ќе мислат дека се зафркавам

Професорката Билјана Ванковска за спроведувањето на Преспанскиот договор и менувањето на шахтите на својот фесјбук профил напиша: Си го пишувам текстот за колатералните...

Македонија 13.08.19 | 18:30

Владата нареди општините да го отстранат Сонцето на Вергина од сите јавни места

Владата им препорача на единиците на локалната самоуправа да ја почитуваат обврската од член 8 став (3) од Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите...

Македонија 12.08.19 | 09:57

Згаснува сонцето од Кутлеш: Oд денес не смее да стои на ниту една институција или јавно место

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, од денес не смее да стои на ниту еден споменик, ниту пак институција или јавно место – вака стои...

Македонија 11.08.19 | 21:11

Од утре Сонцето од Кутлеш не смее да стои на ниту еден споменик, институција или јавно место

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, од утре не смее да стои на ниту еден споменик, институција или јавно место – вака стои во договореното...

Македонија 07.08.19 | 09:16

Варвициотис: Комисија во име на грчката влада го следи спроведувањето на Договорот од Преспа

Грчката влада преку комисија го следи спроведувањето на Договорот од Преспа, откри алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтиадис Варвициотис во...

Македонија 04.08.19 | 13:33

Варвициотис: Атина ќе го следи секој чекор на Скопје

Атина ќе го следи секој чекор на Скопје, грижејќи се дека е во рамките што сме ги поставиле, вели алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтиадис Варвициотис...

Македонија 26.07.19 | 15:58

Заев: Солунскиот градоначалник е вграден во Преспанскиот договор

Премиерот Зоран Заев денеска во Владата оствари средба  со градоначалникот на Солун Јанис Бутарис, кој на крајот на летото го завршува својот градоначалнички мандат. Според...

Балкан 23.07.19 | 10:19

Мицотакис: Неопходно е да се бориме да ги ублажиме негативните последици од Договорот од Преспа

Процесот на интеграција во ЕУ како алатка за притисок и поддршка за брендот „Македонија“ се двете точки на кои ќе се фокусира грчката Влада за да ги ублажи негативните...