Ознака: Преспански договор
Македонија 13.05.21 | 20:49

Грција и Бугарија признаваат политички формирана македонска нација, но никако културолошки различна нација

Со Преспанскиот договор се отвори вратата и затоа има бугарски политичари кои ни кажуваат дека тоа треба да го направиме и со Бугарија и дека додека не се направи нема...

Македонија 13.05.21 | 17:04

Ципрас: Без Договорот од Преспа ќе имавме нестабилни соседи, на северната граница ќе беше како во Либија

Поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас, говорејќи на економскиот форум Делфи рече дека Договорот од Преспа е патриотски и корисен за народите во регионот кои...

Балкан 13.05.21 | 15:52

Брнабиќ: Преспанскиот договор е добар пример за тоа како би се решиле работите со Приштина

Премиерката на Република Србија Ана Брнабиќ на Делфи економскиот форум во Атина во разговор со главниот уредник на весникот „Катимерини“ Атанасиос Елисомна на прашањето...

Македонија 12.04.21 | 13:24

Три години по Преспанскиот: Полека, но сигурно станавме „северномакедонци“, а за тоа никој ништо не зборува

Уште некој дека во јуни 2018, по потпишувањето на Преспанскиот договор, македонското Министерство за надворешни работи објави упатство со кое новинарите беа љубезно...

Балкан 06.04.21 | 11:22

Ципрас: Горд сум на Договорот од Преспа, ја немаме Турција и на северната Граница

Горд сум што Грција ја надгради својата геополитичка динамика во петте тешки години додека бевме на власт и што зад себе остави еден многу важен договор, Договорот од...

Македонија 18.02.21 | 14:28

Грчкото МНР: Очекуваме доследно почитување на Договорот од Преспа

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција, Александрос Папајоану, на брифинг со новинарите истакна дека Грција очекува доследно почитување на предвиденото...

Македонија 15.02.21 | 00:06

Ни Преспански не ја забранува употребата на „Македонија“: Македонците во Германија со остра реакција

Ја повикуваме македонската влада, наместо да го ограничува користењето на името „Македонија“, да го поддржува слободното изразување на македонските граѓани, и да...

Македонија 14.02.21 | 19:40

Македонија, Македонци, македонски јазик, се единствените светли точки во Договорот, наши министри сакаат да ги избришат и нив

ПОГРЕШНО ЧИТАЊЕ на Уставот! Нема никаква забрана за зборот Македонија! Секоја страна си го употребува со свое значење и толку! Какво е ова исчашување на и онака тенката...

Македонија 12.02.21 | 14:11

Министерот Маричиќ ги минира преговорите за историјата и за брендот Македонија

Министерот за правда Бојан Маричиќ во толкувањето на Договорот од Преспа стана поголем папа од папата. Со забраната на употребата на терминот Македонија во називот...

Балкан 20.01.21 | 22:34

Ципрас: Без договорот од Преспа на север ќе имавме непријател и сојузник на Ердоган

Ако Владата на СИРИЗА тогаш отстапеше пред задушувачките притисоци на сегашниот премиер Кирјакос Мицотакис и радикалната десница и ако немаше сериозност, одговорност,...

Македонија 08.01.21 | 10:56

Димитров: Преспа беше возможна бидејќи не го допре идентитетот, Софија навлегува во нешто во кое што нема право

Преспанскиот договор беше возможен затоа што македонскиот идентитет не беше чепнат. Во дел од прашањата што ги отвора Софија се навлегува во нешто во кое што Софија...

Македонија 14.12.20 | 11:07

Чашуле: Бугарија бара нов Преспански, со кој ќе се избрише придавката „македонски“

Бугарија бара целосно Македонија да се откаже од историјата сè до 1944 година. Да се откажеме ние како Македонци од Св. Кирил и Методиј, од Цар Самуил, од Илинденците, од...

Македонија 11.12.20 | 09:43

Дали сега е појасен членот 7 од Договорот?

За Преспанскиот договор бугарскиот премиер Бојко Борисов се залагал за Македонија „како за своја земја“, рече синоќа самиот Зоран Заев, кој досега немаше откриено...

Македонија 11.12.20 | 08:45

Борисов преговарал со Ципрас за Македонија „како за своја земја“

Братот Бојко, новиот јарем околу вратот на Македонија, бил вклучен во преговорите со Грција, а ние во Македонија и да не знаеме за тоа. И не само што преговарал, Борисов...

Македонија 10.07.20 | 20:54

Мицкоски: Ќе дадам се од себе да ја сменам реалноста со штетните договори со Грција и Бугарија

Нашиот став кон тие прашања ако конкретно алудирате на тие два договори сме го кажале многу пати во минатото, апсолутно ниту имам што да додадам, ниту што да одземам...

Македонија 02.07.20 | 19:17

Димитров ја праша Силјановска: Како Преспанскиот договор да не постои, а да почнеме преговори со ЕУ?

Никола Димитров во вечерашната дебата на ТВ 24 ја праша Гордана Силјановска која е нејзината идеја, да не постои Преспанскиот договор, а Македонија да ги почне преговорите...

Македонија 02.07.20 | 14:28

Димитров допрва ќе се бори со Грција за кратенката „MKD“

Министерот за надворешни работи Никола Димитров најави дека ќе се бори со Грција за користењето на кратенката „МКД“, откако Генералштабот на грчката армија одби да...

Македонија 24.06.20 | 16:14

Само за Заев МРТВ е НРТВ

Граѓаните никако да се навикнат на новите имиња на институциите кои согласно Преспанскиот договор треба да бидат променети. Но, без проблем, тоа од рака му оди на поранешниот...

Колумни 22.06.20 | 14:24

Б  Е  Д  Н  И  Ц  И

Михајло Маневски На 17 јуни на денот на двегодишнината од капитулантскиот Преспански договор, злосторниците на Македонија и македонаскиот народ Зоран Заев, Никола Димитров,...

Македонија 17.06.20 | 16:31

Хан: Горд сум што придонесов за успехот на Преспанскиот договор

Поранешниот еврокомесар за проширување, денеска задолжен за буџетот на ЕУ, Јоханес Хан, за МИА се присети на кратко на потпишувањето на Преспанскиот договор пред две...