Ознака: Преспански договор
Економија 17.11.19 | 14:33

Премиерот во заминување Зоран Заев за „Macedonia is GReat“: Секој има право да истакнува свои слогани, тоа не е против Преспанскиот договор

Секој има право да истакнува свои слогани, да се брендира како Солунски самит, здружение на индустријалци или слично, рече премиерот во заминување Зоран Заев на новинарско...

Македонија 14.11.19 | 13:41

Промената на името не беше услов за влез во НАТО

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека решавањето на спорот за името со Грција не бил услов за членство во НАТО, во интервју за „Дојче Веле“. Според Мицкоски,...

Балкан 08.11.19 | 08:34

Грција не се плаши од промената на власта во Македонија

На маргините на Светскиот економски форум во Женева денеска премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, ќе се сретнат со шефот на грчката...

Македонија 04.11.19 | 14:20

Преку „Фајненшл тајмс“ Заев предупредува дека Преспанскиот договор е во опасност ако СДСМ ги загуби изборите

Во двојно интервју со Еди Рама, објавено во весникот Фајненшл Тајмс, Зоран Заев вели дека договорот од Преспа може да падне ако СДСМ ги загуби предвремените избори во...

Македонија 02.11.19 | 15:03

Палмер: САД не прифаќа ништо помалку од целосна имплементација на Преспанскиот договор

Специјалниот американски пратеник за Западен Балкан Метју Палмер во интервју за „360 Степени“. зборува за неможноста на Европската унија да постигне консензус за отворање...

Македонија 30.10.19 | 21:24

Никој договор не може да ме натера да не бидам тоа што сум, горд Македонец

ВМРО ДПМНЕ не учествуваше во договарањето и преговарањето на срамниот Преспански договор кој го направи Зоран Заев. Изборниот резултат ќе даде одговор на иднината...

Македонија 30.10.19 | 13:10

Заев којзнае по кој пат ја смени изјавата: Сега пак вели дека и без датум ќе го спроведува Договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев за само 24 часа повторно го смени ставот за тоа дали Владата ќе продолжи со имплементација на Договорот од Преспа во услови кога Македонија не доби...

Македонија 30.10.19 | 13:04

Димовски до Димитров: Го прекршивте преспанскиот договор на сопствена штета

Пратеникот Илија Димовски му посочи на министерот за надворешни работи Никола Димитров за штетноста од Договорот од Преспа и дека тој не ја постигнал целта, а тоа земјава...

Македонија 30.10.19 | 08:04

„Ла верита“: Премиерот Конте клекна пред Заев, Италија ќе ја поддржи Македонија, но само во пакет со Албанија

Премиерот Џузепе Конте вчера во „Палацо Киџи“ го прими македонскиот премиер Зоран Заев, кој беше дојден формално да бара помош од Италија по случувањата на последниот...

Македонија 29.10.19 | 15:01

Заев пак го смени ставот: Договорот од Преспа може да биде под ризик по одбивањето на ЕУ да даде датум

Откако само пред неколку дена изјави дека и покрај тоа што не добивме датум за почеток на преговори со ЕУ ќе продолжи да го спроведува Договорот од Преспа, премиерот...

Македонија 29.10.19 | 12:55

Само Заев остана да ја брани „Северна“ за по дома

По изјавата на претседателот Стево Пендаровски дека Договорот од Преспа кој се однесува за внатрешна употреба на новото име ќе биде ставен на „чекање“, со слична изјава...

Македонија 26.10.19 | 18:45

По „корпата“ од ЕУ: Заев и без датум ќе го спроведува Договорот од Преспа, Пендаровски сака да го стави на „стенд бај“

За само неколку дена, претседателот на државата и премиерот излегоа со спротивни изјави како државата треба да се однесува кон Договорот од Преспа во делот што е поврзан...

Македонија 24.10.19 | 22:37

Три години СДСМ работеше само за да го смени името

Кој е вистинскиот пат да влеземе во ЕУ или ќе има нов штетен договор, праша потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски во вечерашното гостување во 24 анализа. Во...

Македонија 24.10.19 | 22:02

Цветанова: Кога му се лутите на Тимоние, си се лутите себеси зашто поверувавте во приказната за Преспанскиот договор

Кога му се лутите на Тимоние, си се лутите на самите себеси зашто поверувавте во приказната за Преспанскиот договор, коментира Ганка Цветанова на Твитер во контекст...

Балкан 24.10.19 | 11:15

Коѕијас: Република Македонија веќе не постои

Грција треба да преземе иницијативи и да се сретне, да разговара, да се координира со земјите кои што го делат истиот став за стабилноста на Балканот во однос на европската...

Македонија 23.10.19 | 12:14

Коѕијас: Владата го поткопува Договорот од Преспа

Владата го поткопува Договорот од Преспа, а потоа како изговор се повикува на негативните резултати од сопственото поткопување, коментира поранешниот шеф на грчката...

Балкан 22.10.19 | 23:56

„Катимерини“: Македонија нема потреба дома да се вика Северна

Грчкиот весник „Катимерини“ во авторски коментар оценува дека со блокадата за стартот на преговорите со Македонија за членство во Европска унија е загрозен ерга омнес...

Македонија 22.10.19 | 20:10

Мицкоски: Договорите на Заев не го решија нашиот проблем, ни донесоа нови

Договорот со Грција не го реши нашиот проблем со интеграциите и тоа е најголемиот проблем што ваквите договори не ги решија нашите проблеми, изјави претседателот на...

Балкан 22.10.19 | 12:23

Се надевам ЕУ набрзо ќе сфати дека направи историска грешка

Ирационално е она што го стори Европската Унија и се надевам дека набрзо ќе сфатат оти направија историска грешка, која не треба да стане фатална, изјави лидерот на СИРИЗА...

Македонија 22.10.19 | 11:06

Заев: Договорите со Грција и Бугарија ќе бидат целосно имплементирани

Премиерот Зоран Заев изјави дека ја прифатил поканата на италијанскиот премиер Џузепе Конте да го посети Рим, бидејќи смета дека италијанската иницијатива може да...