Ознака: пратеници
Македонија 04.08.20 | 15:15

Најмладиот и највозрасниот пратеник се со средно образование, а тројца пратеници ќе го почнат седмиот мандат

Највозрасниот пратеник, 72-годишниот Илија Николовски, е пензиониран генерал, а најмладиот, 23-годишната Артина Ќазими е студентка. Двајца пратеници се со средно образование. Просечната...

Балкан 03.08.20 | 16:30

Конституиран новиот српски Парламент, пратениците дочекани со јајца и домати

Со полагање на заклетва на народните пратеници денеска во Белград е конституиран новиот српски Парламент, јави дописникот на МИА од Белград. Со седницата претседаваше...

Македонија 28.07.20 | 19:38

Мицкоски: СДСМ на неколку наши пратеници им понуди пари и амнестии за да преминат кај нив

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното интервју на телевизија Сител рече дека луѓе кои се претставувале во име на СДСМ им нуделе привилегии,...

Македонија 26.07.20 | 21:40

Патни трошоци, кирии, сметки, летови: Колку нѐ чинеше последниот парламентарен состав?

Од 500 па до 47.000 евра земале пратениците за патни трошоци во деветтиот парламентарен состав. Рекордери најчесто се пратениците на СДСМ и коалицијата кои патуваат од внатрешноста...

Македонија 25.07.20 | 08:40

ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од изборите и ќе ги врачи уверенијата на избраните пратеници

Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која ќе се донесе заклучок со објавување на конечните официјални резултати од предвремените парламентарни...

Македонија 17.07.20 | 13:13

Трајанов, Шекеринска, Ахмети: Во Собрание влегуваат нови но и пратеници-ветерани

Откако ДИК ги објави првичните резултати од изборите позната е и листата на 120 пратеници кои влегуваат во Собранието. Кога ќе се погледне изборот на пратеници се забележува...

Македонија 17.07.20 | 10:57

Костадинов, Нуредини, Ели Панова – ова се пратениците кои најверојатно ќе влезат во Собранието

Државната изборна комисија вчера ги соопшти првите неофицијални резултати од изборите. Според нив, коалицијата на СДСМ и Беса освои 46 мандати, коалицијата предводена...

Македонија 10.07.20 | 10:08

Младите ретко стануваат пратеници и се на добитни позиции

Просечната возраст на кандидатите за пратеници на претстојните парламентарни избори е 42,54 години. Партијата со најмлади кандидати има просечна возраст од 32,3 години,...

Македонија 23.04.20 | 22:10

Климовски: Собранието не може пак да се свика бидејќи го вратиле мандатот

Власта преку собранието сака да ја потврди неуставната одлука на претседателот Пендаровски за вонредна состојба по втор пат и да им даде легитимитет на спорните уредби...

Балкан 20.03.20 | 09:16

Пратеници со скафандери влегоа во бугарскиот Парламент

Пратениците од партијата „Волја“, Веселин Марешки и Кристина Таскова во Парламентот се појавија со заштитна облека, а пратениците од Бугарската социјалистичка партија...

Македонија 08.03.20 | 22:29

БЕСА ги избра кандидатите за пратеници

Движењето Беса на својата фејсбук страница информираше дека вечерва ги определиле кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори на состанок на Централното...

Македонија 14.02.20 | 21:22

Џафери кон пратениците: Видете каква иронија, почитувани колеги „Фејсбук мејкери“

Џафери им се налути на пратениците, пред да објави пауза од еден час кажа дека не е коректно вчера да се бара да се работи по 20 часот, а денеска кога завршува дискусијата...

Македонија 14.02.20 | 14:35

Скоро 3 милиони евра потрошени за патни трошоци за пратениците

Извештајот од анализата на патните трошоци на пратениците во периодот од 2015 до 2019 година што денеска Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) го презентираше...

Македонија 14.02.20 | 09:18

Мицкоски: Има примитивни обиди за притисоци врз пратеници за Законот за ЈО

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за донесувањето на Законот за Јавно Обвинителство при...

Македонија 10.02.20 | 23:29

63 пратеници во Собранието изгласаа Законот за ЈО да се носи по скратена постапка

Вкупно 62 пратеници гласаа „за“, а 32 беа „против“ и со тоа е изгласана потребата Законот за јавно обвинителство да се носи по скратена постапка. Пратениците во Собранието...

Македонија 08.02.20 | 23:38

Заев на сè или ништо за законот за ЈО: Реприза од уставните измени, притисокот врз пратениците повторно е на цена

Се случува реприза од настаните кога се гласаа уставниците измени, а притисокот врз пратениците повторно е на сцена во очи на гласањето во Собранието на законот за јавно...

Македонија 03.02.20 | 09:48

Седум комисии ќе имаат седници

Во Собранието за денеска се најавени седници на повеќе комисии, за политички систем и односи меѓу заедниците, за европски прашања, за финансирање и буџет, за образование,...

Македонија 26.01.20 | 13:40

Спасовски: Очекувам продолжување на дијалогот за законот за ЈО, предлогот многу скоро во Собранието

Сега е моментот сите политички партии, сите претставници на народот во Парламентот, да бидат на висината на сопствената должност и да преземеме одговорност за иднината...

Македонија 22.01.20 | 09:26

Измените на Изборниот закон на седница пред пратениците, се уште нема консензус меѓу партиите

Собранието денеска треба да ја продолжи 123-та седница на чиј дневен ред се двата предлог закона за измени и дополнувања на Изборниот законик, на кој беа поднесени неколку...

Македонија 06.12.19 | 16:54

Дрска е: Пратениците едногласно ѝ кажаа НЕ на Јанева за апанажа

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска го отфрли барањето на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева за добивање апанажа. Одлуката...