Ознака: пратеници
Македонија 01.08.21 | 10:34

„Зелен хуман град“: Веруваме дека премиерот Заев е свесен дека со неговите калкулации ќе бидат потребни повеќе потписи за независна советничка листа за Град Скопје отколку за пратеничка листа?

Веруваме дека премиерот Заев е свесен дека со неговите калкулации ќе бидат потребни повеќе потписи за независна советничка листа за Град Скопје отколку за пратеничка...

Македонија 19.07.21 | 16:36

Пратениците на Коалицијата „Обнова на Македонија“: Владејачкото мнозинство одби одржување на јавна расправа за законското решение „Недела неработен ден“

На денешната седница на Комисијата за труд и социјална политика, владејачкото мнозинство одби да изгласа одржување на јавна расправа на тема законското решение „Недела...

Македонија 04.07.21 | 11:05

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на средба со граѓаните: Ќе донесеме промени за подобар животот на граѓаните, бидејќи политиките на власта донесоа само сиромаштија

Вчера пратениците од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија” остварија посети по населени места за да поразговараат со граѓаните...

Македонија 28.06.21 | 08:14

Пратениците ќе учат за етичко однесување

Во Собранието денеска ќе биде одржана четвртата работилница за примена на Кодексот за етичко однесување на пратениците. На работилницата ќе се разговара за предлог-етичкиот...

Македонија 27.06.21 | 19:16

ДС: Да им се забрани одмор на министрите и на пратениците во јули и во август

Пратениците и министрите во текот на јули и август наместо на одмор да работат, се со цел овој период да се искористи за подготовка и носење на закони за непречена работа...

Македонија 08.06.21 | 15:10

Пратениците одобрија кризната состојба да продолжи до крајот на годинава

Собранието изгласа Одлука да се продолжи за шест месеци рокот за постоење кризна состојба на територијата на државата заради заштита на здравјето на населението и...

Македонија 08.06.21 | 13:28

Пратениците се вратија во салата „Македонија“, повторно ќе има можност за електронско гласање

Со задоцнување од најавениот термин Собранието ја почна 43. седница. Пратениците денеска се вратија во салата „Македонија“ по неколкумесечна работа во Големата сала...

Македонија 05.06.21 | 11:21

Д-р Караџовски дозволи пратениците да се вратат во салата „Македонија“, само вакцинирани новинари може да ги следат седниците

Пратениците од следната недела, поточно од 8 јуни, пленарните седници во Собранието ќе ги одржуваат во салата „Македонија. Како што соопшти денеска прес-службата на...

Свет 27.05.21 | 11:26

Мнозинство од Европејците сакаат пратениците да бидат заменети со вештачка интелигенција

Повеќето Европејци би сакале некои членови на парламентите во одделни земји да бидат заменети со вештачка интелигенција (ВИ). Истражувачи од Центарот за управување...

Македонија 10.05.21 | 20:18

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се заедно со народот: Граѓаните се крајно разочарани и бесни на ненародната власт

Во рамки на агендата на ВМРО-ДПМНЕ предвидена за претстојниот период насловена како “Пратениците со народот”, пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ остварија...

Македонија 09.05.21 | 20:39

Граѓаните се разочарани од власта, живеат тешко, бараат промени: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на средби со народот

Во текот на денешниот ден пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги продолжија посетите низ населените места низ Македонија во рамки на акцијата „Пратениците со народот“. Од посетите...

Македонија 09.05.21 | 13:46

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот: Граѓаните крајно незадоволни од лошото менаџирање на власта

Во рамки на агендата на ВМРО-ДПМНЕ предвидена за претстојниот период насловена како “Пратениците со народот”, пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ остварија средби...

Македонија 08.05.21 | 15:33

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ работат со полна пареа: Посетија десетици населени места низ Македонија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска ја започнаа акцијата „Пратениците со народот“ која ќе трае од 8 до 30 мај, а целта е да се посетат 500 населени места на територијата...

Македонија 28.04.21 | 11:28

32 пратеници не ја примиле руската вакцина

Вакцинирани против Ковид-19 се 88 пратеници од Собранието на Република Македонија и околу 200 вработени во собраниските служби, соопшти денеска претседателот...

Македонија 24.04.21 | 08:50

Вакцинирани над две третини од пратениците, имунизацијата на владините претставници по Велигден

Во спортската сала А1 Арена – Борис Трајковски вчера започна вакцинацијата на пратениците со вакцината „Спутник В“, додека паралено продолжи и вакцинацијата на постарите...

Македонија 23.04.21 | 16:27

Филипче: Пратениците не може да бираат со која вакцина ќе се вакцинираат

Министерот за здравство, Венко Филипче преку својот твитер профил истакна дека пратениците не може да бирааат со која вакцина ќе се вакцинираат, откако претходно лидерот...

Македонија 23.04.21 | 10:54

Џафери: Моја беше одлуката прво да се вакцинираат службениците во Собранието, а потоа пратениците

Јас и колегите како и службениците ќе примиме вакцина која што во моментот е достапна за сите граѓани на нашата држава, рече собранискиот спикер Талат Џафери. Собранието...

Македонија 23.04.21 | 10:22

Пратениците ќе се вакцинираат со „Сптуник В“, рече Филипче

Денеска во скопската сала „Борис Трајковски“ почна имунизацијата на пратениците во македонското Собрание. Вакцинацијата почна во 10 и треба да трае до 18 часот. Министерот...

Македонија 23.04.21 | 08:31

Што ќе им се вакцини кога пратениците може одговорно и херојски да се движат каде ќе посакаат со скафандери и Брза помош?

Што ќе им се вакцини на пратениците кога заклучивме дека може одговорно и херојски да се движат каде ќе посакаат со скафандери и Брза помош, прашува пратеникот Ивор...

Македонија 23.04.21 | 08:23

Како приоритетна група, пратениците ќе се вакцинираат денеска во СЦ „Борис Трајковски“

Во салата „Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците, како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот план за ковид имунизација, велат...