Ознака: пратеници
Македонија 15.01.23 | 12:48

Стоилковски: Пратениците во Собранието немаат мандат од народот за промена на Уставот, што поскоро треба да се организираат избори

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на бараните уставни измени од страна на коалицијата на криминалот и корупцијата СДС и ДУИ е непроменет. Ова Собрание, овој собраниски состав...

Македонија 26.12.22 | 14:38

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија затворената седница на собраниската Комисија за одбрана за лажните дојави за бомби

Членовите на собраниската Комисија за одбрана и безбедност од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната комисиска седница на чиј дневен ред како единствена точка...

Економија 23.12.22 | 14:39

Последен ден од расправата по Предлог-буџетот за 2023

Пратениците денеска последен ден расправаат за Дополнетиот предлог-буџет за 2023 година. И на последниот ден од расправата за овој стратешки документ, власта и опозицијата...

Балкан 17.11.22 | 13:27

Пратениците од Српска листа дадоа заклетва и веднаш ја напуштија седницата на Собранието на Косово

„Српска листа“ соопшти дека денеска деветмина пратеници од таа партија технички ги верификувале своите мандати во Собранието на Косово и на тој начин, како што наведува,...

Балкан 07.11.22 | 12:20

Српска листа ги повлече пратеничките мандати во Собранието на Косово

Пратениците на најголемата партија на косовските Срби, Српска листа (СЛ), денеска ги вратија мандатите во Собранието на Косово, откако во саботата партијата ги повика...

Македонија 25.10.22 | 10:50

Изборот на Пенов за министер пред пратениците

Собранието денеска се очекува да отвори дебата за предлогот Ристо Пенов да биде нов министер за локална самоуправа, откако неговиот сопартијец и претходник Горан Милевски...

Македонија 18.10.22 | 20:24

Николоски: Сите 44 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се против промена на Уставот и никој нема да гласа

Разговори со пратеници на ВМРО-ДПМНЕ нема затоа што сите знаат кој е ставот на ВМРО-ДПМНЕ и сите 44 пратеници, ни еден од нив не е подготвен да гласа за промена на Уставот....

Македонија 19.09.22 | 23:38

Груби: Ќе најдеме уште 6 пратеници од опозицијата да гласаат за уставните промени

Вицепремиерот Груби убеден дека во опозицијата постојат проевропски струи кои ќе гласаат за уставните промени. Тој рече дека уште 6 пратеници поттебни за уставни промени...

Македонија 29.08.22 | 08:34

Пратениците се враќаат по едномесечниот одмор

Пратениците утре официјално започнуваат со работа по годишните одмори. Претседателот на Собранието Талат Џафери, според најавите, утре ќе одржи средба со потпретседателите...

Македонија 27.08.22 | 09:53

Власта со апел сите пратеници да ги поддржат уставните измени, ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот за нивно отфрлање

Претставници на власта вчера уште еднаш ги повикаа пратениците во Собранието, пред се оние од редовите на опозицијата, да ги поддржат уставните измени и да не го блокираат...

Свет 14.08.22 | 15:29

Американски пратеници пристигнаа на Тајван, 12 дена по посетата на Ненси Пелоси

Делегација американски пратеници денеска пристигна во Тајван, 12 дена по посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, која предизвика незадоволство...

Македонија 14.07.22 | 18:51

Седницата за францускиот предлог продолжува утре – опозициските пратеници излегоа меѓу демонстрантите

Во Собранието заврши за денеска 81-та пленарна седница, на која пратениците расправа за Информација за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори...

Македонија 29.06.22 | 16:35

Ни пратениците од СДСМ не го слушаат – Ковачевски збори пред празна сала

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски зборува пред празна сала. Додека тој одговара на пратенички прашања салата е празна. Пратениците од СДСМ никаде ги нема. Додека...

Балкан 17.06.22 | 11:22

Тензии и турканици меѓу пратениците во бугарското собрание

По вчерашниот тензичен ден, денеска во бугарското собрание продолжи напнатата атмосфера помеѓу пратениците од власта и опозицијата. Денеска дојде и до физички контакт...

Балкан 13.06.22 | 14:12

Пратеници во Бугарија: Се водат разговори во насока на обезбедување парламентарно мнозинство за поддршка на актуелната влада

Пратеникот од бугарската политичка партија „Продолжуваме со промената“ Атанас Михнев во изјава за локални медиуми најави дека „се движиме во насока на обезбедување...

Македонија 25.05.22 | 14:09

Нова опрема за пратениците во собраниската сала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска ја претстави новата модерна конференциска опрема во пленарната сала, што од утре ќе биде ставена во функција. Џафери...

Свет 16.05.22 | 15:31

Унгарските пратеници одново го избраа Орбан за премиер

Унгарските пратеници денеска го реизбраа Виктор Орбан за премиер. Лидерот на партијата „Фидес“, кој е на чело на владата од 2010 година, е избран за премиер со 133 гласа...

Македонија 14.05.22 | 14:39

Мицкоски: Работиме да има избори, ВМРО-ДПМНЕ да освои 61 пратеник

Ние ќе работиме да има избори! Јас тоа сум го кажал многу пати во минатото и ќе го повторам и сега, опцијата на ВМРО-ДПМНЕ е условно речено албанските опозициски партии...

Македонија 04.05.22 | 19:28

Бишевац: Опозицијата нема друг избор освен бојкот, пратениците се сведени на апсолутни послушници на извршната власт

Поранешниот пратеник, Сафет Бишевац, во емисијата „Само вистина“ изјави дека работа на најголемата опозициска партија е да ја одреди тактиката и стратегијата за да...

Македонија 15.02.22 | 11:10

Милошоски: СДСМ и ДУИ денеска гласаа против Декларацијата по повод 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

На денешната Комисија за надворешна политика пратениците од СДСМ/ДУИ гласаа против Декларацијата по повод 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, со што истата не...