Ознака: португалски предлог
Македонија 22.09.21 | 08:20

Османи: Португалскиот предлог е сличен на германскиот

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели декакако основа на разговорите останува предлогот даден за време на германското претседателство, кој е сличен со...

Македонија 14.09.21 | 19:00

Потсетување: Португалскиот предлог кој е добар за Заев вели дека македонскиот јазик не постоел пред 1944 година

Откако се појави нон пејпер документ според кој треба да се реши спорот со Бугарија кој ја крена јавноста на нозе со став се јавија и владата и кабинетот на шефот на државата.Од...

Вести 09.07.21 | 10:06

Боцевски: Португалскиот предлог докажа дека Заев преговара за јазикот и идентитетот

Поранешниот амбасадор, Ивица Боцески, во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 изјави дека во моментов, е добро што има процес на носење резолуција, затоа што јавноста...

Македонија 02.07.21 | 15:42

Мицкоски не сака да го коментира португалскиот предлог затоа што Бугарија го одби

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одби да ја коментира содржината на португалскиот предлог за решавање на спорот со Бугарија. Тој не сака да го кометира бидејќи...

Македонија 02.07.21 | 08:11

Бугарија го одбила португалскиот предлог

Министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва, на последниот ден од претседавањето со ЕУ, изјави дека во португалскиот предлог се зборува за...

Македонија 02.07.21 | 07:23

Османи: Унилатералните изјави за јазикот треба да ги потврдат различните позиции на Скопје и Софија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во врска со можноста од Првата меѓународна конференција во рамките на Преспа форумот за дијалог да произлезат некакви...

Македонија 30.06.21 | 21:37

Документ: Што содржи португалскиот предлог во делот за македонскиот јазик

Бугарија да изјави дека македонскиот јазик не постоел пред 1944 година и дека јазикот во сите идни документи треба да биде сметан во согласност со Уставот на земјава,...

Македонија 30.06.21 | 19:41

Министерот за надворешни на Португалија: Македонскиот јазик е јазик дефиниран согласно Уставот на Македонија и е кодифициран во 1945 година

Министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва, за МИА ги коментираше последните случувања околу содржината на португалскиот предлог за надминување...

Македонија 30.06.21 | 14:23

EУ не сака да ја коментира изјавата на португалската министерка дека македонскиот јазик е бугарски

Европската унија нема да ја коментира изјавата на португалската секретарка Ана Паула Закаријаш, која рече дека македонскиот јазик бил бугарски. „Република“ ја праша...

Македонија 30.06.21 | 13:02

Заев лажел и за формумацијата на јазикот: Бугарски медиум тврди дека португалскиот предлог е „еден јазик, наречен на различни начини“

Пренесувајќи ги настаните и реакциите во Македонија околу изјавата на португалскиот државен секретар по европски прашања Ана Паула Закариаш за „северномакедонскиот“...

Македонија 09.06.21 | 10:29

Димовски: Бугарија го одби португалскиот предлог, сега во позадина се преговара нешто друго

Власта дополнително прави проблем со тоа што влезе во експликации, објаснување и позиционирање за португалскиот предлог. Тие беа сабајлето во Софија, попладнето во...

Македонија 07.06.21 | 11:48

Клековски: Според португалскиот предлог македонската влада ќе изјави дека македонскиот јазик е кодификуван 1945 година

Во днешното свое гостување во дневникот на Сител телевизија аналитичарот Сашо Клековски во однос на најавите од премиерот Зоран Заев за интензивирање на разговорите...

Македонија 05.06.21 | 15:00

Заев прво кажа дека Бугарија го отфрлила Португалскиот предлог, а сега дека истиот е на маса

Од ВМРо-ДПМНЕ реагираат дека премиерот Зоран Заев прво кажа дека Бугарија го отфрлила Португалскиот предлог, а сега дека истиот е на маса. Оттаму апелираат Заев да не...

Македонија 24.05.21 | 23:27

Османи: Португалскиот предлог предвидува гаранции дека Договорот за добрососедство ќе се имплементира

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 откри што се предвидува во португалскиот предлог кој пред неколку дена го...