Ознака: Порта Македонија
Култура 18.05.22 | 11:01

Промоција на книгата „Регионално-безбедносни пактови во Југоисточна Европа меѓу двете светски војни“ од проф. д-р Иванка Василевска

Во Порта Македонија, утре (19.05) со почеток во 13 часот ќе биде промовирана книгата „Регионално-безбедносни пактови во Југоисточна Европа меѓу двете светски војни“ од...

Останати спортови 28.07.21 | 13:21

Пречeкот на Дејан Георгиевски ќе биде во четврток пред Порта Македонија

Пречекот на македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски кој постигна историски успех на Олимписките игри во Токио, каде што го освои сребрениот медал, ќе се одржи во...

Македонија 24.06.21 | 14:26

Лашкоска: Вистината за изградбата на „Порта Македонија“ излезе на виделина, лагата на СДСМ не опстојува долго

Пратеничката Ане Лашкоска денеска од собраниската говорница истакна дека е решена голема лага која се провлекува со години во врска со градбата „Порта Македонија“. Во...

Култура 23.03.21 | 15:17

„Порта Македонија“ веќе не е под заштита, ќе може да се урне

Министерството за култура ја тргнало заштитата на „Порта Македонија“, со што се отвора можност за нејзино уривање. Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ...

Скопје 28.09.20 | 10:57

Заев по најавата за уривање: Порта Македонија не го попречува ниту пешачкиот ниту моторниот сообраќај

Премиерот Зоран Заев вели дека со мислењето испратено до Општина Центар, Владата не барала уривање на Порта Македонија и споменикот на Мајка Тереза туку почитување...

Култура 26.09.20 | 17:09

Уривањето на Порта Македонија би билo антицивилизациски чин, смета архитектот Вангел Божиноски

Иако можеби на еден начин Порта Македонија е копија на Триумфалната порта во Париз која ја изградил Наполеон Бонапарта, сепак, нејзиното уривање би претставувало антицивилизациски...

Македонија 25.09.20 | 15:24

Владата побарала од Центар да ги отстрани Портата и споменикот на Мајка Тереза

Владата на Македонија доставила барање до Општина Центар од новиот детален урбанистички план „Мал ринг“ да се избришат маркичките на Порта Македонија и споменикот...

Македонија 31.07.20 | 22:10

За Грчев македонската нација е измислена, а Порта Македонија и спомен куќата на Мајка Тереза треба да се срушат

Архитектот и член на Советот за култура на СДСМ и раководител на работната група на Министерството за култура за анализа на проектот Скопје 2014 Мирослав Грчев во гостување...

Култура 26.02.20 | 11:33

Изложба „Вибрации“ во Порта Македонија

На 27 февруари (четврток), во 19 часот, во Порта Македонија, ќе биде отворена изложбата „Вибрации“ на Галерија’73, Белград, Србија. Изложбата содржи дела во масло на платно...

Твитови 22.11.19 | 12:15

Бројчаникот поправен

Јанева зела 157 000 евра бонуси, а Апелација ја пушти во домашен притвор бидејќи била невработена и без имот

Култура 29.08.19 | 10:55

Вечерва се отвора изложбата на дела од „Галерија 73“ од Белград во Порта Македонија

На 29 август, четврток, со почеток во 19 часот, во галерискиот простор на Порта Македонија свечено ќе биде отворена Изложбата на дела од Галерија 73, Белград, Република Србија. На...

Култура 27.08.19 | 16:06

Изложба на дела од „Галерија 73“ од Белград во Порта Македонија

На 29 август, четврток, со почеток во 19 часот, во галерискиот простор на Порта Македонија свечено ќе биде отворена Изложбата на дела од Галерија 73, Белград, Република Србија....