Ознака: породилно отсуство
Македонија 22.06.21 | 09:27

Ветено, а не се знае дали ќе се реализира 12-месечно породилно отсуство, идните мајки реагираат

Породилно отсуство од 12 месеци, но засега само во најава. Мајките реагираат на социјалните мрежи до каде е законското решение бидејќи реформата беше најавена уште пред...

Економија 03.06.21 | 16:10

Синдикатот бара породилно отстуство од најмалку 12 месеци и работа на определено само до една година

Договорите за работа на определено време да не траат подолго од една година, породилното отсуство да трае најмалку 12 месеци, Ковид-19 да се третира како професионално...

Македонија 29.04.21 | 15:35

Породилното отсуство од 12 месеци нема да падне на товар на ФЗО

Согласно ЕУ директивите ќе има новини околу породилното отсуство. Тоа ќе трае 12 месеци, но товарот нема да падне на Фондот за здравство, туку тоа се пари што ќе се префрлат...

Македонија 29.04.21 | 08:23

Шахпаска ветува породилно отсуство подолго од 9 месеци

Потребите и барањата на работниците се наш врвен приоритет и затоа континуирано, преку меѓусебен дијалог работиме на унапредување на прашањата кои се однесуваат на...

Македонија 25.04.21 | 15:33

Нема да се продолжи породилното, барањето е беспредметно

Нема продолжено породилно отсуство за родилките кои се породија во текот на изминатата година. Мајките ќе мора да се вратат на своите работни места по завршувањето...

Македонија 16.04.21 | 19:18

Наместо 9, 12 месеци породилно отсуство бара УЖ на ВМРО-ДПМНЕ

Како претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во неколку наврати се обратив на темата колку статистички жените се најпогодени во пандемијава: семејното насилство...

Свет 02.03.21 | 21:23

Првпат во британската историја: Државната обвинителка ќе земе породилно отсуство и ќе ја задржи функцијата

Државната обвинителка Суела Брејверман денеска стана првата членка на британската Влада која го искористува породилното отсуство, а притоа ја задржува својата работа,...

Македонија 28.09.20 | 15:52

Мајките останаа без работа, министерката ги теши: Газдата нема да добие помош од државата

Ги информираме родителите кои ги изгубиле своите работни места поради продолженото породилно боледување, дека со новиот пакет на економски мерки, коишто беа презентирани...

Македонија 22.09.20 | 21:49

Шахпаска: Со отворањето на градинките се изгуби смислата за продолжено породилно отсуство

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, при гостување во емисијата „Топ Тема“ на Телма телевизија изјави дека одлуката на Владата за отворање на...

Македонија 17.09.20 | 18:30

За нашите деца ли ги спремавте монтажните болници: Протест на мајките пред Влада

Пред владата се одржува најавениот протест на родилки и мајки на деца до шест годишна возраст против одлуката која ги обврзува да го прекинат продолженото породилно...

Македонија 16.09.20 | 23:22

Мајките на породилно ќе бараат оставка од министерката Шахпаска

Околу 500 мајки на деца до шестгодишна возраст, според пријавата во МВР, се очекува да протестираат утре пред владата, поради одлуката да им се прекине породилното отсуство...

Македонија 17.07.20 | 10:52

„Не сме битни ние, не ни требаат храна и лекови“: Граѓаните оставени без надоместок за боледување и породилно

Загриженост, неизвесност, стрес. Вака им поминуваат деновите на лицата што користат боледување, родителите што се на породилно отсуство, како и останатите лица што своите...

Македонија 19.06.20 | 23:10

Се ослободуваат од работа жените чие породилно отсуство завршило меѓу 11 и 17 март

Владата на вечерашната седница го прифати предлогот од Министерството за труд и социјална политика во однос на опфатот на мајките чиешто платено отсуство од работа...

Македонија 08.06.20 | 20:56

Породилното отсуство ќе биде продолжено до 31 јули

Породилното отсуство ќе биде продолжено до 31 јули, а скринингот на градинките сè уште трае, но ќе заврши за кратко време, најави денеска на прес-конференција министерот...

Економија 28.05.20 | 12:43

Короната ја закочи исплатата на породилното отсуство, сметките на родилките празни

Мај истекува за два дена, а платено отсуство од работа поради нега на новороденче за април сè уште не е испатено, негодуваат мајките. Според нив исплатата обично е во...

Здравје 28.05.20 | 11:36

Породилното отсуство продолжува да важи до завршувањето на времените мерки

Министерството за здравство информира дека согласно уредбата со законска сила донесена од Владата , породилното отсуство продолжува да важи до завршување на времените...

Македонија 27.05.20 | 18:42

Платеното породилно отсуство ќе важи до завршувањето на времените мерки

За да се обезбеди заштита и грижа на децата, Владата донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која со...

Економија 25.05.20 | 12:57

Платеното породилно отсуство да продолжи до 1 септември, бараат мајките

Родилките кои се на пордилно искуство со отворено писмо до министерот за здравство, Министерството за труд и социјална политика, Комисија за заразни болести и Владата...

Семејство 22.05.20 | 16:29

Породилното отсуство ќе трае до завршувањето на времените мерки

Мајките кои се на породилно отсуство треба да бидат спокојни. Се додека траат времените мерки тие не мора да се вратат на работа, соопшти МТСП. Во соопштението од МТСП...

Македонија 20.05.20 | 12:33

Царовска да објасни зошто доцнат исплатите за породилно и за новороденче

Бројни пораки со апел да кренеме глас за заштита на најмалите, очигледно заборавени од државата, ни пристигнаа на наша адреса, велат од партијата Левица. Мајките реагираат...