Ознака: подморници
Свет 28.09.21 | 13:34

Франција го враќа својот амбасадор во САД по кризата со подморниците

Францускиот претседател, Емануел Макрон, одговарајќи на новинарско прашање за подморниците и француско-американските односи, најави дека амбасадорот на Франција во...

Свет 22.09.21 | 08:32

Kаков ќе биде ставот на Македонија: Столтенберг бара членките на НАТО да бидат обединети околу подморниците

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Њујорк изјави дека членките на Алијансата треба да останат обединети и покрај несогласувањата околу раскинувањето...

Свет 21.09.21 | 15:08

Германија предупредува: Кризата со подморниците е „алармен сигнал за сите во ЕУ“

Кризата со подморниците меѓу Франција, САД и Австралија е „алармен сигнал за сите во ЕУ“, предупреди германскиот државен секретар за европски прашања Михаел Рот во...

Балкан 09.11.20 | 14:12

Грција бара од Германија да престане да и продава подморници на Турција

Oд 2002 година до сега Германија одобрила продажба на оружје за Турција во вредност од 522 милиони евра, од кои скоро 128,8 милиони евра се наменети за подморници. Ваквата...

Свет 20.07.20 | 16:22

Русија гради нови бродови и нуклеарни подморници

Русија почна со изградба на нови бродови и нуклеарни подморници што ќе го зајакнат нејзиниот борбен потенцијал, изјави рускиот претседател Владимир Путин на церемонијата...