Ознака: плоштад Македонија
Македонија 24.08.22 | 15:21

Паралелно со 50 земји, Денот на независноста на Украина одбележан и на плоштадот „Македонија“

Истовремено во 50 држави во светот, вклучувајќи ја и Македонија денеска беше пуштена украинската химна по повод одбележување на 24 август – Денот на независноста на Украина....

Црна хроника 09.08.22 | 18:47

Претепани маж и жена од Белгија на плоштад „Македонија“

На 08.08.2022 во 22.45 часот Б.А.(44) со живеалиште во Белгија пријавил дека на плоштад „Македонија“ бил физички нападнат од едно лице. Исто така, М.Ј.(47) со живеалиште во Белгија...

Скопје 10.03.22 | 21:31

Нелоски: Колку чини тревникот среде плоштад на Шилегов?

На денешната седница на Советот на Град Скопје, советникот од ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Нелоски упати три прашања до градоначалничката на Град Скопје каде запраша дали тревникот...

Скопје 31.12.21 | 13:30

Ќе пее и Бени: Со Нокаут ќе ја испратиме старата, а со Наум и Зуица ќе ја дочекаме Новата 2022 година

Град Скопје денеска ја објави програмата за вечерашниот пречек на Новата година на плоштадот Македонија. За разлика од првичната најава, сега во програмата го има и...

Скопје 31.08.21 | 22:55

Уништен дел од фонтаната на Александар Македонски

Дел од фонтаната на споменикот „Воин на коњ“ на скопскиот плоштад е урнат и уништен. На социјалните мрежи објавена е фотографија на која се гледа дека искршен е дел...

Скопје 22.06.21 | 09:54

Се испитува почвата за ново станбено чудовиште – кому Богдановиќ и Шилегов му поклонија локација во близина на Плоштад Македонија?

Се испитува почвата во централото градско подрачје за да се изгради нова зграда, тврдат жители кои живеат во близина на градскиот плоштад Македонија. Тие велат дека...

Црна хроника 31.12.20 | 08:58

За 45 евра? Ќе пеат и оро ќе играат!

Ново видео од плоштадот Македонија прикажува поголема група млади луѓе како без маски или дистанца се веселат околу деца кои свират на тарабуки. Како и што е редот, со...

Естрада 28.12.20 | 14:07

Секси Баба Мразица на плоштад Македонија

Аделина Тахири е секси Баба Мразицата, која позираше на скопскиот плоштад разголена и покрај ниските температури. Во секси црвена долна облека, подароци во рацете и...

Скопје 23.12.20 | 23:25

Во Скопје никој не е над законот, вели Шилегов за казната од 45 евра на арачиновецот со „бентли“

Во Скопје никој не е и никогаш нема да биде над законот!, порача вечерва скопскиот градоначалник Петре Шилегов на „Фејсбук“, споделувајќи го записникот од МВР во кој...

Црна хроника 23.12.20 | 20:11

По објавените снимки, МВР го пронајде арачиновецот кој дивееше на плоштад

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека вечерва околу 19 часот е пронајден и санкциониран Б.А. од Арачиново, кој со патничко возило се движел по...

Црна хроника 23.12.20 | 19:43

„Бентли“ бесно влетува на плоштад „Македонија“, присутните панично бегаат

Автомобил од марката „Бентли“ со скопски регистерски таблички со голема брзина поминува среде поставените украси на плоштадот „Македонија“ каде што во овој претпразничен...

Скопје 17.12.20 | 10:39

Нема изречено ни една казна за групирање, а плоштадот секоја вечер изгледа вака

Како да нема пандемија – така навечер изгледа плоштадот „Македонија“ во Скопје, каде голем број на граѓани се шетаат околу поставените украси и новогодишната елка....

Скопје 12.12.20 | 20:58

„Kластер Македонија“: Плоштадот преполн со луѓе, повеќето не носат маски

Центарот на Скопје вечерва е преполн со луѓе. На плоштадот „Македонија“ е врвулица и се чувствува предновогодишна еуфорија. Родители со деца, млади, пензионери…...

Македонија 22.06.20 | 13:47

Жолт картон за правда: Утре голем протест за убиството на младиот кошаркар од Ново Лисиче

Утре, вторник 23 јуни, ќе се одржи протест со мотото „Сите заедно: ЖОЛТ КАРТОН ЗА #ПРАВДА“. Почетокот на протестот е закажан за во 18 часот од пред Министерство за правда,...

Скопје 01.01.20 | 14:36

Над 60 илјади луѓе на скопскиот плоштад ја дочекаа Новата година со Дино Мерлин

Во организација на Град Скопје, над 60 000 граѓани од земјава и од странство ја дочекаа Новата 2020 година во главниот град на плоштадот „Македонија“ со неверојатно шоу...

Скопје 17.10.19 | 16:28

Змија на плоштадот „Македонија“

Граѓани уловија мала змија која се појави на плоштадот „Македонија“ во Скопје.

Скопје 03.06.19 | 23:08

Видео од дрон: Плоштадот „Македонија“ полн, игла да фрлиш нема каде да падне

Погледнете каква атмосфера ќе ги пречека Вардаровите ракометари. СпортМ објави видео од дрон на кое се гледа каква е атмосферата на плоштадот „Македонија“.

Скопје 07.05.19 | 11:34

Пратеници, обвинители, амбасадори и високи функционери во ВИП делот на плоштад „Македонија“

Помеѓу големиот број граѓани дојдени од целата држава, денеска литургијата на Папата Франциско на плоштадот “Македонија” ја проследија и високи функционери на власта,...

Скопје 03.05.19 | 13:30

Скопје се подготвува за доаѓањето на папата

Скопје интензивно се подготвува за посетата на папата на 7 мај. Работниците на плоштадот работат на поставување на бината од која што папата во вторник ќе држи миса....