Ознака: плажи
Македонија 10.12.21 | 11:46

Пецаков: Во Охрид ќе има уредени плажи, но не и платформи во езерото

Охрид ќе добие уредени плажи, но со строго почитување на препораките на УНЕСКО. Нема да има платформи во вода, но дел од крајбрежјето ќе се уреди за потребите на туристите,...

Македонија 22.11.21 | 18:43

Министерството за транспорт и врски демантира дека охридските плажи ќе се даваат под концесија

Би сакале да ја информираме јавноста дека во овој момент Министерството за транспорт и врски и Владата преку Агенијата за планирање на просторот го изработуваат Урбанистичкиот...

Вести 22.11.21 | 11:08

Пецаков најави уредување на плажите на Охридското Езеро и нивно повторно издавање под концесии

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков најави дека Општината ќе спроведе активности за уредување на начинот ка кој ќе се стопанисува со плажите на Охридското Езеро...

Македонија 22.11.21 | 10:43

Пецаков најави уредување на плажите на Охридското Езеро и нивно повторно издавање под концесии

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков најави дека Општината ќе спроведе активности за уредување на начинот ка кој ќе се стопанисува со плажите на Охридското Езеро...

Македонија 29.09.21 | 22:31

Пецаков: Немаше турист летово кој не се пожали на плажите

Факт е дека уредувањето на плажите беше еден од најгорливите проблеми ова лето за кои што имавме забелешки, буквално од секој еден турист и можам да кажам само дека времето...

Македонија 26.06.21 | 11:26

Донев до Георгиески: Одлично изорано градоначалниче, плажите спремни за охридски домати

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, Сашо Донев, со силни критики до охрискиот градоначалник Константин Георгиевски за состојбата во која се наоѓаат плажите на Охридско...

Македонија 23.06.21 | 20:51

Заев: Плажите во Охрид се срамнети, никој не рушел повеќе дивоградби од СДСМ

Никој не рушел повеќе дивоградби од СДСМ и од моменталниот градоначалник на Охрид – одговори на прашањето премиерот Зоран Заев за тоа како го коментира предлогот...

Македонија 09.06.21 | 10:57

Со силно полициско обезбедување се урива платформата на „Куба либре“ во Охрид

Под силно полициско обезбедување денеска почна најавуваната акција за отстранување на нелегалните градби и урбана опрема од плажите во градското подрачје на Охрид....

Македонија 01.06.21 | 14:00

Градоначалникот на Охрид: Нема повеќе илегална наплата на паркинг, лежалки и влез на плажите на Охридското Езеро

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски, истакнува дека општина Охрид во рамки на своите можности максимално ќе се потруди да ги обезбеди сите потребни услови...

Македонија 31.05.21 | 16:01

Фирмите кои гo узурпираат крајбрежјето во Охрид под лупа на сеопфатна истрага на неколку институции

Откако е забележано масовно давање откази во угостителството и бегање на работната сила во фабричките хали, како и поради притисокот од странските претставништва да...

Калеидоскоп 21.05.21 | 20:33

Охрид SOS: Туристите ќе гледаат скршени стакла, рѓосани железни конструкции, штици со шајки и секаков шут e расфрлан на плажите

Граѓанското здружение „Охрид SOS“ ја прикажа состојбата на плажите на брегот на Охридското Езеро по рушењето на дивоградбите од страна на Општина Охрид. Скршени стакла,...

Балкан 17.05.21 | 19:34

Полупразни плажи викендов на Халкидики

Иако туристичката сезона во Грција официјално започна во саботата, сепак, викендов грчките туристички места беа посетени само од локални туристи од Солун и ретко можеше...

Патувања 16.05.21 | 19:02

Плажите полупразни, угостителите со желба ги чекаат туристите – како помина викендот на Халкидики

Дождот кој утрово паѓаше на грчкиот полуостров Халкидики на кратко ги уплаши и угостителите и посетителите на плажите ширум солунскиот регион и краците, но после облаците...

Балкан 30.04.21 | 14:03

Одморот во Грција нема да е каков што го памтиме, вака изгледаат новите протоколи за на плажа

Само еден ден по отворањето на копнените граници за туристите, меѓу кои ќе бидат и Македонците, во Грција на 15 мај ќе се отворат и плажите и угостителските објекти на...

Балкан 28.04.21 | 18:40

Плажите и морето никогаш не биле вака чисти: Грчките плажи подготвени за туристи

Иако сезоната се уште не почнала, плажите во Грција и во солунскиот регион подготвени се за пречек на туристите. Како што најави министерот за здравство Венко Филипче,...

Калеидоскоп 15.08.20 | 18:42

Германскиот министер за здравство предупредува за „журките за време на летото“

Германскиот министер за здравство Јенс Спан во интервју рече дека „журките за време на летото се неодговорни“, коментирајќи ги новите правила што ги воведе Шпанија...

Патувања 14.08.20 | 10:00

Хрватските плажи во време на корона и претходните години

Хрватската туристичка сезона пропадна поради корона вирусот. Фотографии од плажите направени 2018 година и оваа година ги покажуваат размерите за лошата ситуација. Во...

Македонија 22.06.20 | 15:54

Со механизација се расчистуваат од шут плажите на охридското крајбрежје

Механизација на охридските јавни претпријатија од денеска почнаа со активности за отстранување градежниот шут од плажите долж крајбрежјето на Охридското Езеро каде...

Балкан 15.06.20 | 09:41

Отворени плажите во Словенија

Во Словенија од денеска, под строги правила и превентивни мерки, се отворени сите плажи долж крајбрежјето, јави дописникот на МИА од Љубљана. Националниот институт за...

Економија 11.06.20 | 14:22

Концесионерите на плажите ќе се жалат до Уставен суд

Указот на Владата која наложи сите концесионери на плажи на брегот на Охридското езеро да ги напуштат и да ги вратат во првобитна состојба, ги налути општина Струга...