Ознака: платежна картичка
Црна хроника 24.08.20 | 17:00

Охриѓанец украл платежна картичка на скопјанка, па направил дури 19 трансакции

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 30-годишниот Ж.Р. од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување...

Економија 08.07.20 | 11:27

Ќе падне ли платежната картичка на владата на Уставен суд?

Уставниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи седница на чиј дневен ред се повеќе иницијативи за оценување на уставноста и законитоста на неколку...

Економија 19.06.20 | 17:25

Над 50 илјади приговори на адреса на Владата за платежните картички

До Генералниот секретаријат во Владата досега пристигнати се околу 50.000 приговори, а прегледани околу 30.000. Но се уште нема информација за конечните решенија. Од Владата...

Економија 17.06.20 | 11:48

МБА: Дел од банките ќе праќаат СМС со датум и час на подигнување за платежните картички

Македонската банкарска асоцијација (МБА) апелира корисниците на домашна платежна картичка да ги следат информациите што банките ги доставуваат до нив во врска со начинот...

Економија 10.06.20 | 14:12

Дали сте на список: Проверете дали ќе добиете платежна картичка за купување домашни производи

Страницата на која може да проверите дали ќе добиете финансиска поддршка од државата веќе е во функција. Финансиската поддршка е наменета за граѓани и вработени лица...

Економија 03.06.20 | 12:23

Tрет ден не работи сајтот за најавената платежна картичка

Платежните картички кои беа најавени со третиот сет економски мерки сѐ уште не во употреба, иако конечните листи на лицата кои ќе можат да ги користат беше најавено...

Економија 27.05.20 | 13:06

Владата уште не знае на кој начин ќе се користат платежните картички

Најдоцна до петок, пред завршување на вонредната состојба в сабота, ќе бидат донесени сите уредби од третиот пакет антикризни мерки. Нивното изготвување е при крај,...

Економија 21.05.20 | 13:04

Ангеловска најави дека платежните картички ќе ги дели пред избори

Платежните картички и средствата граѓаните очекуваме да ги добијат во периодот јуни-јули, како што стои во пакетот, додека ваучерите за туризам граѓаните би ги добиле...

Црна хроника 18.03.20 | 09:37

Матичар украл пари од кредитна картичка

Триесетгодишен вработен во Управата за водење матични книги, во матично подрачје Бутел и Чаир, како помлад референт-матичар, со туѓа кредитна картичка од банка направил...