Ознака: пилешко месо
Економија 24.02.24 | 18:58

Славески: Со илјада денари сега купуваме три, наместо четири килограми пилешко, затоа СДСМ да не се фали со просечната плата од 40 илјади денари

Професорот и познат економист Трајко Славески од ВМРО-ДПМНЕ смета дека не е за фалење фактот што просечната плата достигнала 40.000 денари не значи ништо во поглед на фактот...

Свет 30.08.23 | 19:08

Најмалку 134 случаи на салмонел од пилешко месо од Полска

Европските здравствени власти регистрирале најмалку 134 случаи на салмонела, за кои веруваат дека се поврзани со контаминирано пилешко месо, јави ДПА. Европскиот центар...

Свет 22.06.23 | 10:37

По Сингапур и САД одобруваат продажба на месо одгледувано во лабораторија

Соединетите Американски Држави се втората земја во светот, по Сингапур, која дозволи продажба на месо одгледано во лабораторија. Две компании, Upside Foods и Good Meat, соопштија...