Ознака: пица
Калеидоскоп 10.02.24 | 14:25

Најмногу во Унгарија: Лани пиците поскапеле ширум ЕУ

Во декември 2023 година цените на пиците во ЕУ биле за 5,9 отсто повисоки отколку во истиот месец претходната година, кога овој традиционален италијански специјалитет...

Калеидоскоп 01.11.23 | 17:08

Кобна пица во италијански ресторан: Жената починала од труење, мажот се бори за живот

Италијански пар отишол на пица во локален ресторан, следниот ден им се слошило, а целата ситуација завршила со смртен случај, објавуваат медиумите во таа земја. 46-годишната...

Калеидоскоп 07.07.23 | 12:32

Пица „против комарци“

Летото е синоним за одмор, долги седенки и закуски надвор навечер, но според многумина, тоа е и сезона на едно од најдосадните суштества нa светот – комарците. Затоа,...

Калеидоскоп Свет 03.07.23 | 11:05

Пица стара 2.000 години: Во Помпеја е откриена фреска на која е насликан познатиот италијански специјалитет

Археолозите претпоставуваат дека на една впечатлива фреска, пронајдена меѓу урнатините на римскиот град Помпеја, најверојатно е насликан првиот приказ на пица, пишува „Гардијан“. Тие...

Здравје 19.03.23 | 21:59

Подобро е да изедете пица одошто секој ден да јадете житарки

Доколку и вие спаѓате во групата луѓе што сметаат дека житарките се еден од најздравите појадоци, се лажете! Житарките за многумина се најчестиот избор за појадок, како...

Патувања 15.08.22 | 12:21

Чини околу 10.000 евра, а се подготвува 72 часа: Италијански шеф ја прави најскапата пица во светот

Најскапата пица во светот чини повеќе од 10.000 евра и се прави во Италија… Може да се нарача во крајбрежниот град Салерно. Пицата е наречена „Луј Тринаесетти“, а рецептот...

Патувања 18.07.22 | 22:17

Претерано: Две пици на хрватското приморје 6.500 денари

Турист на хрватското приморје ја покажа сметката во една од пекарите. Тој во Хвар купил две големи пици, таканаречени „џамбо“, За тоа платил неверојатни 800 куни што...