Ознака: петре прличко
Култура 19.05.22 | 13:13

Вечерва се отвора театарскиот фестивал „5ре“ во Велес посветен на Петре Прличко

Вечерва во 20 часот во Народниот театар „Јордан Хаџи-Констатинов Џинот“ во Велес свечено ќе биде отворен театарскиот фестивал „5ре“ посветен на бардот на македонското...

Култура 17.05.22 | 16:51

„5ре“ – театарски фестивал во Велес посветен на Петре Прличко

Велес, родниот град на доајенот на македонското глумиште Петре Прличко, во негова чест почнува да организира  нов фестивал – „5ре“. Фестивалот ќе има ревијален карактер...

Култура 13.03.22 | 14:58

115 години од раѓањето на Петре Прличко

Пред 115 години на 13 март во 1907, во Велес е роден Петре Прличко, еден од втемелувачите на македонската театарска уметност, актер и режисер. Бил припадник на првата генерација...

Култура 27.10.20 | 13:32

Распишан конкурс за актерската награда за животно дело – Петре Прличко

Општина Велес во соработка со Центарот за култура „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ го распиша традиционалниот конкурс за доделување Актерска награда за животно дело...