Ознака: Петар Атанасов
Македонија 01.04.22 | 11:21

Атанасов: Кој ѓавол ги тераше да ја попишуваат дијаспората, кога не можат 100.000 луѓе да пронајдат дома

Седум проценти да не попишете, а да тврдите како влада и институции дека е успех, не е успех, порача денеска во „Утрински брифинг“ професорот и аналитичар Петар Атанасов. Не...

Македонија 24.12.21 | 18:06

Долгогодишниот член на СДСМ, Атанасов потврди дека ќе формира нова партија

Поранешниот заменик-министер за образование и долгогодишен член на СДСМ, Петар Атанасов, ќе формира нова партија, објави Канал 5. Иницијативата за формирање на партијата...

Македонија 23.12.21 | 13:57

Дали СДСМ ќе се подели: Се подготвува формирање на нова партија?

Деновиве во јавноста се појавија информации дека се почнати активности за формирање нова партија од незадоволните членови и поддржувачи на СДСМ. Како еден од потенцијалните...

Македонија 18.12.21 | 15:22

Aтанасов: Ако изборот на СДСМ е Ковачевски, прогнозата е дека партијата нема уште многу долго за владее

Ако изборот на СДСМ е Ковачевски тогаш прогнозата е дека партијата нема уште многу долго за владее. Замената на новиот лидер, која доаѓа од врвот на партијата е наравена...

Македонија 10.12.21 | 11:48

Атанасов за СДСМ: Заев ќе постави продолжена рака во партијата, СДСМ со лошата кадровска политика нека не очекува светла иднина

Во денешното издание на дебатната емисија “Утрински брифинг” гостуваше Петар Атанасов кој зборуваше за моменталната ситуација во СДСМ, поднесените кандидатури, како...

Македонија 18.11.21 | 13:14

Петар Атанасов: „Mакедонизмот“ треба да го означува македонскиот национализам

Најновото истражување во Бугарија на Фондацијата за хуманитарни и социјални истражувања на медиумската средина во Македонија во изминатите две години, како што пренесуваат...

Македонија 12.11.21 | 18:54

Атанасов: Од кого тоа Зоран Заев вчера ја „штитеше“ Македонија, од граѓаните на Македонија или само од Македонците?

Од кого тоа Зоран Заев вчера ја „штитеше“ Македонија, од граѓаните на Македонија или само од Македонците?, прашува професорот и поранашен заменик министер за образование...

Македонија 10.11.21 | 22:45

Атанасов: СДСМ направи катастрофална грешка на локалните избори

Јас со Максим Димитриевски се познавам повеќе од 8 години, не знам како СДСМ направи така катастрофална грешка. Кај Максим беше јасно дека високо котира, а СДСМ кандидираше...

Македонија 10.11.21 | 21:36

Атанасов: Заев сам го констатираше својот политички крај, сега се билда нов конфликт

Професорот Петар Атанасов, екс-заменик министер за образование во емисијата 24 анализа има две објаснувања зошто сме во оваа ситуација и дека имаме уште една епска битка...

Македонија 23.10.21 | 17:11

Атанасов: Другари, спасете ја партијата, за почеток гласајте за Максо, тоа е најдоброто што го имате

Поранешниот заменик-министер за образование Петар Атанасов од СДСМ ги повика своите сопартијци и други поддржувачи на СДСМ да престанат да ја убедуваат јавноста дека...

Македонија 14.10.21 | 08:27

Атанасов: Се раѓа нова политичка сила која овој народ ќе го поведе во подобро живеење

Поранешниот заменик-министер за образование и наука, професорот Петар Атанасов вечерва од населеното место Пожарно во Куманово, во населеното место на кандидатот...

Македонија 05.10.21 | 13:46

Aтанасов за Максо: Ми доаѓа да се преселам во Куманово

Секој ден го слушам Максо како настапува, дебатира и го брани својот политички концепт „За наше Куманово“. Искрено и убедливо, без фолирање. Ми доаѓа да ја сменам личната...

Македонија 09.02.21 | 21:59

Тајна средба на Петар Атанасов и Максим Димитриевски

Поранешниот заменик министер за образование и член на СДСМ, професорот Петар Атанасов, денеска имал средба со градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски. За средбата...

Македонија 08.02.21 | 22:24

Поранешниот заменик-министер на СДСМ Атанасов: Власта почнува да аздисува и за забегува

Поранешниот заменик министер за образование во владата на СДСМ до 2019 Петар Атанасов смета дека и оваа власт почнала да забегува и аздисува. Да се бориш против секоја...

Македонија 26.01.21 | 09:18

За ваква сериозна реформа МОН има обврска да ги консултира МАНУ, Катедрата за историја, Институтот…

Поранешниот заменик министер за образование, професорот Петар Атанасов во разговор за „Фактор“ вели дека сосема се оправдани негативните реакции во јавноста во однос...

Македонија 25.01.21 | 13:55

Атанасов: Не може да се „укине“ историјата без да се праша Катедрата за историја

Нашето образование е руинирано и не го поседува ниту просечниот квалитет, оценува за „Слободен печат“ поранешниот заменик министер за образование Петар Атанасов....

Македонија 18.01.21 | 20:23

Атанасов: Ова што го нуди Царовска за образованието е импровизација, не може со таква леснотија да се спојуваат предмети

Оваа идеја, ова не е ни концепт во јавноста многу тешко поминува. Најпрво реагираше стручната јавност, никој не е консултиран, реагираше Педагошки, сите катедри на Филозовски,...

Македонија 16.11.20 | 11:28

Петар Атанасов од СДСМ за „27 април“: „Вељаноски седницата ја водеше согласно Уставот и деловникот“

Поранешниот пратеник од СДСМ Петар Атанасов,  тврди дека  спикерот Трајко Вељаноски конститутивната седница по изборите во 2016 година ја водел политички коректно, согласно...

Македонија 21.10.20 | 09:35

Атанасов: Бугарија ги напаѓа сите три столба на Македонија на кои се базира идентитетот, ако го изгубиме Гоце Делчев го губиме и ВМРО

Бугарија ги напаѓа столбовите на македонскиот национален идентитет, најекстремно се напаѓа столбот на Гоце Делчев и Илинденското Востание, ако се нападне тој столб...

Македонија 19.10.20 | 15:21

Атанасов: Со кој памет некој се обидува да преговара за етничкиот идентитет на Гоце Делчев

Професорот Петар Атанасов од Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања порача дека темата дали Гоце Делчев е Македонец не смее да биде на дневен ред. И...