Ознака: пензија
Економија 19.07.21 | 21:20

Банките да почнат со исплата на пензиите на 27 јули, препорача Владата

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец јули 2021 година и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Македонија да...

Економија 30.06.21 | 23:38

Во пензија ќе може на 64 години и 15 години стаж: Пратениците го изгласаа новиот закон

Пратениците го донесоа Законот за работни односи со што во пензија ќе може да се оди со 64-годишна возраст и 15 години стаж. Ова решение остава можност жените да одат во...

Македонија 17.06.21 | 13:35

Мицкоски: Поротникот Сандев треба да оди во пензија, тоа е судската пракса

„Само наивен човек може да верува дека Кацарска стигна таму каде што стигна за тоа што е квалитетен судија. А, јас сум се само не сум наивен човек. И исто така може само...

Македонија 07.05.21 | 21:15

Случајот со Драгица Панова која не може да докаже дека е жива за да земе пензија стигна до Народен правобранител

Случајот со штипјанката која не може да докаже дека е жива за да земе пензија стигна до Народен правобранител. Два месеца, штипјанката Драгица Панова пред Фондот за...

Останати спортови 26.03.21 | 12:53

Мојсовски: Бараме законско решение за спортистите да добијат право на пензија

Правиме законски решенија со кои овозможуваме поранешните, но и сегашните спортисти да добијат право на пензиски стаж, пензиско осигурување и пензија. Денес ја исправаме...

Калеидоскоп 28.01.21 | 23:25

35 години бил на лажно боледување па отишол директно во пензија

Звучи како да е дело на Балканец, но всушност станува збор за рудар од Италија по име Карло Кани. Тој уште во 1980-тата година, заминал на боледување и никогаш не се вратил...

Македонија 21.01.21 | 11:33

„Месецот не можеме да го поминеме“: Пензионерите очајни, власта се фали за тие 3 евра плус на сметка!

Граѓаните од ден на ден живеат сè полошо и тоа е благодарение на владата на СДСМ предводена од Зоран Заев. За ова се пожалија и пензионерите, но очигледно дека ниту власта...

Свет 21.01.21 | 07:54

Трамп ќе добива 220.000 долари годишно, канцеларии и надоместоци за патувањa

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе добие пензија од над 221 илјади долари годишно и други бенефиции, далеку повредни од парите. Меѓутоа, ако Сенатот...

Економија 18.01.21 | 22:08

МТСП: Во согласност со Уставот жените и мажите се рамноправни

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд и социјална политика информира дека во согласност...

Економија 18.01.21 | 20:03

Шахпаска: Јануарските пензии ќе бидат зголемени минималната за 134 денари, просечната за 185 денари

Пензиите ќе се исплаќаат редовно, а во јануари пензионерите ќе го добијат и законското усогласување, односно минималната пензија ќе биде зголемена за 134 денари, а просечната...

Естрада 16.12.20 | 12:28

Џеј имал пензија од 1.500 евра, ќе ја добие поранешната сопруга

Џеј Рамадоновски кој почина минатата недела имал пензија од 1500 евра и таа ќе ја добива неговата поранешна сопруга Нада. Тој ја добил пензијата во Австрија откако долги...

Свет 23.11.20 | 20:59

Словенец со години го криел телото на покојната мајка поради пензијата

Словенечката полиција уапси 67-годишен маж, кој повеќе години го криел телото на покојната мајка, тврдеји дека е жива, за да ја добива нејзината пензија. Полицијата била...

Калеидоскоп 23.11.20 | 14:44

Словенец шест години ја чувал дома мртвата мајка за да ја зeма нејзината пензија

Словенечката полиција уапси 67-годишен маж кој шест години ја криел смртта на својата мајка и ја подигал нејзината пензија. Нејзиното тело било пронајдено во стан во...

Останати спортови 25.10.20 | 21:14

Хабиб оди во пензија како милионер: Доби 6 милиони долари за последната борба и 90 илјади долари бонус

Легендарниот дагестански борец Хабиб Нурмагомедовце ќе биде награден со рекордна сума пари за неговата последна борба во кариерата против Американецот Џастин Геиџи...

Економија 28.08.20 | 16:29

Ќе може да се откупи стажот до пензионирање, ама пензијата ќе биде пониска

Од позиција на мандатар Зоран Заев денеска најави носење на нов Закон за пензионирање. Според Заев, приходите во Фондот за пензиско осигурување растат, па се отвора...

Економија 27.08.20 | 13:36

Ќе се менува законот: Во пензија пет години порано?

Можност за предвремено пензионирање до максимум пет години пред остварување на правото на пензија, ама со намален износ, планира да овозможи Владата во следниот мандат....

Економија 23.08.20 | 11:48

Без пензија до септември остануваат 20.000 пензионери од Еуростандард банка

Околу 20.000 пензионери кои имаа сметки во Еуростандард банка нема да добијат на време пензија. Тие беа информирани да отворат сметка во друга бакна, а рокот истече вчера. Сите...

Економија 19.08.20 | 09:24

Пензионерите од Еуростандард кои нема да отворат сметки во друга банка ќе ги добијат парите во септември

Исплатата на пензиите и во овој месец ќе биде пред рокот, односно од 26.08.2020 година, одлучи Владата. Готовинската исплата на пензиите ќе се реализира  во четири групи: Во...

Економија 14.08.20 | 18:15

Комерцијална банка ќе овозможи дозволено пречекорување за приматели на пензија и плата во Еуростандард банка

Комерцијална банка од денеска преку брза и едноставна процедура ќе им одобри дозволено пречекорување на клиенти кои имале активна сметка во Еуростандард банка и на...

Економија 23.04.20 | 15:02

Банките подготвени за предвремена исплата на пензиите, задолжително носење заштитна опрема

Сите банки се подготвени предвреме да ја извршат исплатата на априлските пензии, информираа денеска од Македонската банкарска асоцијација (МБА). Пензионерите кои имаат...