Ознака: пелинце
Сервиси 13.08.22 | 12:40

На Табановце и Пелинце за влез и излез од државата се чека околу два часа

На граничните премини Табановце и Пелинце за влез и излез од државата се чека околу два часа, додека на граничниот премин Богородица за излез од државата се чека околу...

Сервиси 10.08.22 | 18:19

Гужви на границата кон Србија: На „Табановце“ се чека час и половина, на „Пелинце“ еден час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини попладнево е зголемен. На ГП „Табановце“ времето на чекање за излез од државата е околу 90 минути....

Македонија 02.08.22 | 11:19

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Димитриеска Кочоска положи свежо цвеќе во меморијалниот центар Пелинце

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од потпретседателката Гордана Димитриеска Кочоска, а во состав на пратеникот Бране Петрушевски и претседателот на УМС Сергеј Попов,...

Македонија 02.08.22 | 10:58

Џафери: Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме и развиваме

Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме и развиваме, за нас и за идните поколенија. Тоа е наш долг кон сите оние кои се бореа за таква граѓанска држава,...

Македонија 01.08.22 | 14:38

Мицкоски за Илинден во струшко Ташмаруништа, а делегации на партијата ќе положат цвеќе на Мечкин Камен и во Пелинце

По повод утрешниот државен празник 2-ри Август – Илинден, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе го посети с. Ташмаруништа (Струга). Од партијата најавуваат...

Македонија 01.08.22 | 13:15

Талат Џафери во Пелинце за Илинден, ќе настапат „Танец“ и албанскиот Ансамбл на албански народни ора и песни

Собраниска делегација, предводена од претседателот Талат Џафери, во состав: Лидија Тасевска и Мирослав Јовановиќ, свечено ќе ја одбележи 78-годишнината од Првото заседание...

Македонија 31.07.22 | 13:41

Пендаровски ќе слезе меѓу народот на Илинден, но отаде македонско-српската граница

По осумнаесет години, претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, на 2 август 2022 година, вторник, ќе предводи...

Македонија 02.08.21 | 14:27

Груби: Само здружени им прокосиме на препреките и ги отвораме перспективите за идните генерации

Кога Албанците, Македонците и другите се здружени, им пркосат на препреките и ги отвораат перспективите за идните генерации да живеат во мир, слобода, демократија и...

Македонија 02.08.21 | 14:24

Заев: Илинден и 2 август 1903-та и 1944-та се длабоко врежани во меморијата на сите нас како наразделни поглавја во процесот на создавање на нашата заедничка држава

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во рамките на празничната програма по повод 2 Август – Ден на републиката и Илинден, се обрати на...

Македонија 02.08.21 | 11:58

Заев од Пелинце: Светлината на Илинден блесна двапати во нашата историја!

„Светлината на Илинден блесна двапати во нашата историја. Првиот пат, во 1903 година, со илинденската епопеја, која заврши со Крушевската република. Првата Република...

Македонија 02.08.20 | 13:37

Пендаровски: Граѓанското помирување основен услов за функционирање на демократско плурално општество

На 76 години од Првото заседание на АСНОМ и 117 години од Илинденското востание, денеска во Меморијалниот Центар АСНОМ во Пелинце се обрати претседателот на државата Стево...

Македонија 01.08.20 | 11:42

Претседателот Пендаровски на одбележувањето на Илинден во Пелинце

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на одбележувањето на државниот празник 2 Август, Ден на Републиката, во Mеморијалниот центар – АСНОМ во Пелинце. Свеченоста...

Македонија 02.08.19 | 13:10

Ѓорчев: На Пелинце никогаш немало помалку народ

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев денеска по завршување на манифестацијата во Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце изјави дека долги години доаѓа во Пелинце,...

Македонија 02.08.19 | 12:58

Џафери од Пелинце: „Сите сме деца на Илинден” е концепт на заедничките вредности што ги славиме

Кога ги одбележуваме двата Илиндена и кога изразуваме неизмерна почит и благодарност до сите Илинденци, сакам од ова место да се заблагодарам на сите граѓани на Република...