Собраниска делегација, предводена од претседателот Талат Џафери, во состав: Лидија Тасевска и Мирослав Јовановиќ, свечено ќе ја одбележи 78-годишнината од Првото заседание на АСНОМ, во Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце.

ПРОГРАМА:

10:00 часот Положување свежо цвеќе
10:20 часот Интонирање на химната на Република Македонија
10:25 часот Обраќање на Талат Џафери, претседател на Собранието на Република Македонија

Културно-уметничка програма:

10:35 часот

–  Национална установа  „Танец“

– Национална установа Ансамбл на албански народни ора и песни во Република Македонија – Скопјe

Собраниска делегација, предводена од потпретседателот Горан Мисовски, во состав: Миле Талевски и Бети Рабаџиевска-Наумовска, ќе положи венец свежо цвеќе во Крушево:

– 09:30 часот – Споменикот на Слива „На хероите на Слива“;

– 11:40 часот – „Мечкин Камен“

Собраниски делегации ќе положат венец свежо цвеќе во Скопје, и тоа:

Собраниска делегација, во состав: Фаница Николоска и Драгољуб Филипоски:

– 08:00 часот – Споменик на паднатите борци од НОБ, Градски гробишта Бутел

 Собраниска делегација, во состав: Марија Георгиевска и Бојан Василевски:

– 08:30 часот – Споменик на АСНОМ, Парк „Жена борец“;

– 08:45 часот – Споменик на Никола Карев, пред Собранието на Република Македонија:

– 08:50 часот – Споменик на Методија Андонов-Ченто, Плоштад „Македонија“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.