Ознака: пехчево
Црна хроника 16.08.22 | 12:18

Во дом во Пехчево 59-годишен човек си одгледувал растенија канабис

МВР информира дека вчера полициски службеници од ОВР Берово го лишиле од слобода З.М.(59) од Пехчево, затоа што врз основа на судска наредба, при претрес во неговиот дом...

Црна хроника 07.03.22 | 08:52

Самостојно заминал од Клиничкиот центар во Скопје по што исчезнал: Се трага по 74-годишник од Пехчево

Полицијата се уште трага по 74-годишен жител на Црник, општина Пехчево, кој пред три дена го напуштил Клиничкиот центар во Скопје и се уште не се вратил во родното село. Исчезнувањето...

Македонија 20.12.21 | 12:17

Китански: Ситуацијата во Пехчево е алармантна – потребна е и поддршка од централната власт

Александар Китански, градоначалник на општина Пехчево во телефонско вклучување во „Утрински брифинг“ на Слободен печат вели дека штетите од поплавите кои го зафатија...

Македонија 19.12.21 | 14:13

Китански: Во поплавите во Пехчево оставени бевме сами на себе, без никаква помош од централната власт

Јас како градоначалник на Oпштина Пехчево присуствував на координативниот состанок во општина Кочани, по нивна иницијатива, мојата општина е засегната од неколкуте...

Македонија 09.08.21 | 14:36

Нов тим бугарски пожарникари доаѓа во Пехчево

Нов тим од девет пожарникари од Смолјан замина за Република  Македонија за да помогне во гаснењето на пожарите, јави дописникот на МИА од Софија. Првите четири тима...

Македонија 07.08.21 | 20:40

Мицкоски во Пехчево: Продолжуваме искрено и енергично, се до стабилизирање на состојбата

По посетата на Будинарци, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја продолжи посетата на местата погодени од пожарите. Попладнево тој беше во Пехчево.   Доцна попладнево...

Македонија 05.08.21 | 16:58

Критично во Црник, се бара воздушна интервенција и подобра организација

Не престануваат пламените јазици и во Пехчевско. Според последните информации на инволвирани во гаснењето на пожарот огнената стихија се приближува до самото село...

Македонија 05.08.21 | 15:16

Во Пехчево нема противпожарна служба

Немам зборови со кои можам да упатам благодарност до пожарникарите од Бугарија, но и од Словенија, кои денес се упатени кон овој регион. Нема поголема надеж и помош кога...

Македонија 05.08.21 | 14:31

Пожарот во Пехчево се шири кон селата Робово, Умлена и Чифлик, гори на повеќе локации

Голем дел од пожарите во државата се уште се активни. Пожарот во Пехчево се шири кон селата Робово, Умлена и Чифлик. На терен се пожарникарите, припадниците на Армијата,...

Македонија 05.08.21 | 10:41

Пустош во Пехчево

Пожарот во Пехчево на некои места е уште активен, а овие фотографии сведочат за пустошот што остана по гаснењето на пламените јазици кои вчера го зафатија овој дел од...

Македонија 05.08.21 | 09:20

Петте хеликоптери почнаа со гаснење, но Ангелов не смее да пренесува во живо

Пет хеликоптери веќе го гаснат пожарот во пехчевско. Тие полетаа откако претходно рано утрово беше направено извидување на теренот со еден армиски хеликоптер, соопшти...

Македонија 05.08.21 | 09:00

Пожарите во регионот на Пехчево низ фотографии

Ноќта за жителите на Пехчево  и регионот беше долга.Гореше целиот регион на Малешевијата, но најзагрозени беа селата Умлена и Робово. Огнената стихија сеуште ги става...

Македонија 05.08.21 | 08:24

Пет хеликоптери полетуваат кон Пехчево, Ангелов во еден од нив и ќе го пренесува гаснењето на пожарот во живо

Пет хеликоптери во овој момент ќе полетаат кон Пехчево, соопшти директорот на ЦУК Стојанче Ангелов. Утринава беше испратен само еден со цел да направи извидување на...

Скопје 04.08.21 | 19:32

Скопските пожарникари на пат за Пехчево

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов истакна дека три екипи пожарникари, со три возила на Противпожарната бригада на Град Скопје се упатиле кон Пехчево и Делчево...

Македонија 04.08.21 | 17:06

Крици за помош од пехчевското село Умлена: Огното е пред селото! Помош бара и општина Берово

Огнените јазици кои беснеат во Пехчевско се на праг да го проголтаат селото Умлена. Селаните од ова пехчевско село молат за помош и споделуваат снимки од ужасот. Цела...

Македонија 04.08.21 | 14:27

Пехчевци бараат помош за пожарот: Не можеме сами, ни треба помош

Цела ноќ гори пожар на потегот помеѓу македонските градови Делчево и Пехчево. МОМЕНТАЛНО СЕ СЛУЧУВА ОВА ВО БЛИЗИНА НА ПЕХЧЕВО НЕ МОЖЕМЕ САМИ , НИ ТРЕБА ПОМОШ ПЕХЧЕВЦИИИИ…....

Црна хроника 04.08.21 | 10:18

Цела ноќ гори помеѓу Делчево и Пехчево: Побарана е помош од државните органи, но реакција нема

Цела ноќ гори пожар на потегот помеѓу македонските градови Делчево и Пехчево. Како што дознаваме, пожарот се шири неконтролирани и опфаќа стеблеста шума. За жал, надлежните...

Македонија 03.06.21 | 07:47

Само во Демир Капија, Пехчево и Дојран нема корона

Во државата до завчера вкупно се вакцинирале 239.283 граѓани, а само во вторникот биле аплицирани 15.155 вакцини. Според вчерашните податоци на Институтот за јавно здравје,...

Црна хроника 18.03.21 | 20:00

Корона журка во Берово: Кривична пријава за 15 лица од Берово и Пехчево

Поради учество во групна прослава, петнаесет лица од Пехчево и Берово заработиле кривична пријава заради непочитување на здравствените прописи за време на епидемија....

Сервиси 13.08.20 | 20:08

Слаб земјотрес почувствуван во Пехчево и Берово

Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од пехчевското епицентрално подрачје регистрирала денеска во 16 часот и 44 минути телеметриската...