Ознака: педро санчез
Свет 05.04.20 | 15:45

Санчез од ЕУ бара нов „Маршалов план“: Сега или никогаш!

Шпанскиот премиер Педро Санчез ја повика ЕУ да воспостави нова верзија на „Маршаловиот план“, со цел да се стимулира заживување на европската економија по здравствената...

Свет 13.03.20 | 16:20

Шпанија ќе прогласи вонредна состојба

Владата на Шпанија денеска ќе прогласи вонредна состојба поради пандемијата на коронавирусот. Секој момент се очекува вонредно обраќање на премиерот Педро Санчез. Состојбата...

Свет 05.01.20 | 20:02

Шпанија не формираше влада, виси членството во НАТО за Македонија

Привремениот шпански премиер Педро Санчез денеска ја пропушти едната од двете шанси да добие согласност од шпанскиот Парламент за формирање левичарска коалициска...

Свет 04.01.20 | 11:25

Шпанскиот Парламент расправа за поддршка на предлогот на Санчез за формирање влада

Шпанскиот Парламент денеска започнува расправа за поддршка за предлогот на привремениот премиер Педро Санчез за формирање коалициска влада. Социјалистичката партија...

Свет 31.12.19 | 10:26

Шпанија добива влада по Нова година

Сосема е извесна спогодбата меѓу шпанската Социјалистичка партија (ПСОЕ) и Каталонската републиканска левица (ЕРЦ), што го отвора патот службениот премиер Педро Санчез...

Свет 10.11.19 | 22:53

Неизвесно во Шпанија: Санчез води, но недоволно за составување Влада

Иако Социјалистичката работничка партија на шпанскиот премиер Педро Санчез доби најмногу гласови на вонредните парламентарни избори одржани денеска, тие се недоволни...

Македонија 26.09.19 | 09:57

Има шанси Шпанија да го ратификува протоколот пред Самитот во декември

Шпанскиот премиер Педро Санчез на премиерот Зоран Заев на вчерашната средба во Њујорк, му рекол дека шпанскиот парламент, сепак, би можел до крајот на ноември да ја заврши...