Ознака: педро санчез
Свет 28.05.24 | 10:01

Педро Санчез и се обрати на нацијата и ја призна државноста на Палестина

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез денеска одржа прес-конференција на која го официјализираше шпанското признавање на палестинската држава. Во обраќањето до нацијата,...

Свет 27.04.24 | 15:19

Шпански новинари потпишаа манифест во одбрана на премиерот Санчез и неговата сопруга, која е под истрага за корупција

Илјадници шпански новинари јавно изразија поддршка на премиерот на земјата Педро Санчез, кој објави дека ги суспендира своите јавни активности поради истрагата против...

Свет 16.04.24 | 11:42

Санчез: Ирска и Норвешка се за признавање на независноста на палестинската држава, Португалија е воздржана

Шпанскиот социјалистички премиер Педро Санчез, кој собира поддршка ширум Европа за признавањето на независноста на палестинската држава, ги придоби Ирска и Норвешка,...

Свет 08.03.24 | 10:06

Шпанскиот премиер ги помилува каталонските сепаратисти во замена за поддршка за втор мандат

Социјалистичката партија на шпанскиот премиер Педро Санчез, која ја предводи малцинската левичарска коалициска влада, постигна конечен договор со каталонските партии...

Свет 16.11.23 | 13:54

Санчез реизбран за шпански премиер

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска е реизбран за премиер на земјата, откако ја доби поддршката од мнозинството парламентарци. Новиот мандат на Санчез на чело на...

Свет 13.11.23 | 21:05

Шпанскиот парламент в четврток ќе гласа за реизбор на премиерот Педро Санчез

Претседателката на шпанскиот Парламент, Франсина Арменгол, соопшти дека дебатата и гласањето за реизбор на актуелниот премиер во техничкиот мандат на Педро Санчез...

Свет 24.10.23 | 11:33

Шпанскиот премиер се согласи да ја скрати работната недела

Шпанските партии ПСОЕ и Сумар постигнаа договор за формирање левичарска коалициска влада, што е прв чекор кон преостанатите четири години од актуелниот премиер Педро...

Свет 03.07.23 | 18:03

Лајен: Невозможно е да се замисли ЕУ без Украина, Молдавија и земјите од Западен Балкан

Невозможно е да се замисли Украина, Молдавија и земјите од Западен Балкан да се надвор од ЕУ и да останат под руско и кинеско влијание, изјави претседателката на Европска...

Свет 01.12.22 | 13:09

Пресретнато писмо бомба адресирано до шпанскиот премиер

Шпанската полиција пресретнала коверт со пиротехнички материјал адресиран до премиерот Педро Санчез во палатата Монклоа во Мадрид, јави денеска шпанскиот весник „Ел...

Свет 01.08.22 | 18:38

Санчез: Западен Балкан е составен дел на Европската Унија

Западен Балкан е составен дел од Европската Унија и Шпанија целосно ја поддржува интеграцијата на тој регион во ЕУ, изјави шпанскиот премиер Педро Санчез во Тирана. Санчез...

Македонија 31.07.22 | 20:55

Пендаровски на средба со шпанскиот премиер

Претседателот Стево Пендаровски, го прими премиерот на Шпанија, Педро Санчез, кој престојува во официјална посета на Македонија. Поздравувајќи ја првата посета воопшто...

Македонија 31.07.22 | 20:15

Санчез: Ние сме две земји од југот на Европа и нашите интереси и вредности се заеднички

Премиерот Шпанија, Педро Санчез, при постета на Скопје изјави дека Македонија е во Европа, како географски, така и историски и сега е еден чекор поблиску до посакуваната...

Македонија 31.07.22 | 19:35

Ковачевски-Санчез: Македонија и Шпанија се силни сојузници, децениската соработка се продлабочува

Премиерот Димитар Ковачевски и неговиот шпански колега Педро Санчез Перез-Кастехон, остварија тет-а-тет средба на која било потврдено силното пријателство помеѓу Кралството...

Балкан 29.07.22 | 22:57

Шпанскиот премиер е на страната на Вучиќ за косовското прашање: Нема да бараме влакно во јајцето

Српскиот претседател Александар Вучиќ на заедничката прес-конференција по средбата со шпанскиот премиер Педро Санчез во Белград изјави дека „Мадрид ја поддржува...

Свет 29.07.22 | 19:32

Извадете ги вратоврските за да штедиме струја: Шпанскиот премиер со барање до функционерите и вработените во приватниот сектор

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, ги повика владините службеници и вработените во приватниот сектор во Шпанија да ја намалат потрошувачката на електрична енергија со...

Свет 02.05.22 | 20:40

Мобилните телефони на шпанскиот премиер и министерот за одбрана биле заразени со шпионски софтвер

Шпанските власти објавија дека мобилните телефони на премиерот Педро Санчез и министерката за одбрана Маргарита Роблс минатата година биле заразени со шпионскиот...

Свет 10.03.22 | 22:15

Педро Санчез: Европа мора да го засили производството на храна и да најде нови земји од кои ќе увезува жито

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, предупреди дека е потребна европска реформа на Заедничката земјоделска политика (ЗЗП) за да се спречи криза со храна по руската воена...