Ознака: партизирано судство
Македонија 16.10.20 | 11:33

Доволно е да исчисти 10 адвокатски канцеларии блиски до него, ако премиерот сака да го расчисти судството

Ако премиерот сака да го расчисти судството, како што ветува и најавува, доволно е да исчисти 10 канцеларии во Скопје и така ќе го среди, рече новинарот Саше Димовски во...

Македонија 28.02.20 | 19:33

За кого протестиравте пред судот, за таткото на Маричиќ од вашиот кабинет кој е судија?

Може ли да Ви дадам еден предмет, еден случај да Ви дадам? „Тортура“ предметот за господинот Бошковски. Зашто судијата заборави 90 дена да свика сесија, го запраша претседателот...

Македонија 17.01.20 | 19:35

За удрени шамари опомена, за неудрени затворска казна

Удрените шамари помалку болат од неудрените, оценува македонското правосудство. Циниците ќе речат дека не е до шамарите туку до партијата. И веројатно нема да погрешат. Денешната...

Македонија 16.01.20 | 13:11

Додека се молчи за аферите на власта: Предизборна кривична пријава за поранешниот градоначалник на Прилеп

СДСМ нарача-Обвинителството испорача. Јавното обвинителство во Припеп со кривична пријава за поранешниот градоначалник Маријан Ристески. Обвинителството го повикува...

Македонија 15.01.20 | 08:19

СДСМ потврди дека спроведува прогон: Досега сме поднеле 300 кривични пријави против кадри на ВМРО-ДПМНЕ на локално ниво

Портпаролот на СДСМ Коста Костадинов на прес-конференција вчера потврди дека врз функционери на ВМРО-ДПМНЕ се спроведува класичен политички прогон. На локално, општинско...

Македонија 15.11.19 | 21:15

Силјановска: Aко одбирате недоволно образовани луѓе, од нив може да очекувате „Рекет“

Специјалното јавно обвинителство беше паралелен орган со буџет неколку пати поголем од други органи, а кога се создава нешто паралелно не може да се контролира. Ова...

Македонија 22.10.19 | 17:00

Се забораваат судијката и брат ѝ адвокат во случајот „Рекет“

Не верувам ниту во Сваровски, ниту на Луј Витон судството, туку верувам во судство на професионалци кои ќе носат вистинска правда, каде професионалците ќе бидат таму...

Македонија 01.04.19 | 14:21

Кацарска и Апелација брзаа да го решат „Тенк“ од преголема љубов и почит кон мене, а Заев кога ќе ги унапреди има лом да биде

Коментирајќи ги двојните аршини во судството, каде за него случаите се решија во два месеца, а за Заев се решава цела година, Никола Груевски на „Фејсбук“ се шегува...

Македонија 13.03.19 | 14:18

Судиите не постапуваат според законот, туку за да избегнат јавен линч дуваат и на јогурт

Во контекст на најновите случувања во правосудниот систем, правните експерти и новинари зборуваат за „политичка поплава“. Јас би рекла дека е ова цунами на политичко...

Македонија 28.02.19 | 08:38

Апасиев: Судовите не се селска бакалница

Професорот Димитар Апасиев распали по cyдиите по скандалот со непотизам во cyдството, односно вработувања на деца на cyдии во cyдовите каде што работат нивните родители. Коа...

Македонија 29.01.19 | 08:13

Двојните аршини на судството или како СДСМ ја држи правдата во свои раце

Двојните аршини во cудcтвoтo под контрола на СДСМ, се особено видливи кога станува збор за одлучувањето на cудиитe по однос на оние кои прифатија јавно покајување и став...

Македонија 15.01.19 | 19:26

Мицкоски: Нема напредок во европската агенда, немаме ниту владеење на правото, ниту правна држава

Вечерва на емисијата на „Отворено“ на Алфа телевизија, гостуваше претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Според Мицкоски откако Зоран Заев е на власт имаме...