Ознака: партиски вработувања
Вести 20.04.22 | 17:42

Изборна година – полна администрација: Од 175 партиски вработувања во ЈСП, автобусите нема кој да ги вози

Галески: Не е само скандалот со продажба на градската куќа, ЈСП оставено со загуба од 205 милиони денари минатата година Една од оставштините кои што ни ги остави претходната...

Скопје 01.04.22 | 22:23

Арсовска: Пред локалните избори во град Скопје се вработиле скоро 100 луѓе

Стотина нови административци биле вработени непосредно пред изборите, информира вечерва скопската градоначалничка Данела Арсовска. Во гостување на ТВ Шења Арсовска...

Македонија 29.03.22 | 09:12

Груби си вработил роднина во министерството со кое раководи

Артан Груби го приватизира ,инистерството, наместо по компетенции вработува роднини!?, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Со одлука на Груби од 21.03.2022 година...

Економија 11.03.22 | 00:08

За 4 години СДСМ создал 24000 работни места во приватниот и 30.000 во јавниот сектор, вели Мицкоски

Во вечерашната емисија на Алфа Телевизија претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека СДСМ го зголемила бројот на вработувања во државната управа...

Економија 25.12.21 | 09:05

Побара список за отпуштања, а потоа пушти оглас за нови вработувања

Нема крај со фијаското во енергетскиот систем во Република Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде додаваат дека граѓаните ги очекува големо покачување на сметките...

Твитови 26.10.21 | 13:26

Синот на Бучко, ќерката на Џафери, сестрата на Бектеши – дел од „експертите“ во МЕПСО

Дел од „експертите“ во МЕПСО!!! •Синот на Бучко! •Ќерката на Талат Џафери! •Синот на Грчев! •Ќерката на Невзат Бејта! •Сестрата на Бектши! И сакате да нема криза за...

Скопје 13.10.21 | 09:51

Ни смртта не е оправдување: Директорката на Центарот за социјални работи принудува вработени да прават гужва на митинзите на Шилегов

Не случајно се вработува администрација пред изборите. Овие вибер пораки се уште еден доказ за тоа како функционира репресивниот режим на Зоран Заев и Петре Шилегов. „Присуството...

Скопје 08.10.21 | 08:31

Фуркан го фати Смилевски во тесно: Снаата што си ја вработил во општината се пишала Албанка

Снаа за прв братучед на актуелниот градоначалник и кандидат за иден градоначалник на Бутел Велимир Смилевски Сузана Димишкова вработена е во општината на местото отворено...

Македонија 06.10.21 | 15:06

Сто илјади евра по вработен за Инспекторатот за јазици, само 10 илјади за Пазарниот

Инспекторатот за јазици троши 100 илјади евра по вработен, а пазарниот инспекторат 10 илјади евра по вработен, открива вториот дел од анализата на „Сакам да кажам“ околу...

Македонија 04.10.21 | 13:05

Околу 300 скриени државни органи со директори, коли и одбори цицаат пари од Буџетот, а никој не знае што работат

Војска административци се напикани во државни агенции и органи чии називи дури и тие што ги измислиле за да ги размножат како плева, не можат да ги прочитаат, а камоли...

Македонија 13.08.21 | 08:46

Жената што му пиша на Николовски дека „зборено е со Заев“ доби вработување во МВР

Да не ја мислите Соња Краљевска што му пиша на Љупче Путер Николовски дека е „зборено со Заев” за вработување, пишува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски,...

Македонија 12.08.21 | 14:12

И сега, се вработи ли Соња Краљевска, или пак ќе трча по штабови со иста лага?

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски потсетува на муабет „Зборено е со Заев“ од пред две години. Во коментар кај тогашниот ген сек на партијата, сега вицепремиер...

Скопје 17.07.21 | 15:46

Уште 4 предизборни вработувања на контото на Шилегов: Писар, ликвидатор, сметководител и помлад соработник му се потребни на Водовод

Врз основа на член 35 од Закон за административни службеници („Службен весник на Република Македонија” бр. 27/14, 199/14, 48/15, 154/15, 5/16, 142/16 и 11/18) и Уредбата за спроведување на...

Македонија 03.06.21 | 11:10

Предизборно се вработуваат 15 нови лица во превработената општина Охрид

Општина Охрид важи за една од институциите каде има голема превработеност, но тоа не го спречува градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески да ги вдоми партиските...

Економија 25.05.21 | 09:09

Наместо да ги зголемувате даноците, престанете со вработување партиски војници во администрацијата

По најавата на вицепремиерот Фатмир Битиќи дека владата разгледува воведување прогресивен данок за богатите кои за време на пандемијата станале уште побогати, намалување...

Економија 08.04.21 | 12:41

Избори се ближат, партиски војници се нижат: Министерство за финансии ќе вдоми 12 за нето-плата од над 38.000 денари

Партиските вработувања во јавната и државната администрација се во полн ек и во време кога државата се соочува со голема економска криза. Додека бројот на невработени...

Македонија 18.03.21 | 11:33

Предизборни вработувања во Охрид, по архивар се бара и соработник

На само неколку месеци пред локалните избори продолжуваат партиските вработувања и вдомувања на СДСМ. Неодамна, ЈП Градски пазар Охрид  имаше објавено оглас за вработување...

Твитови 18.02.21 | 23:55

Тоа е тој професионализам, курсистите 8 месеци ќе се докажуваат, а кадрите на СДС директно ќе се вработуват

Деновиве дотичнава, @o_spasovski по заслуги за добро сработена работа во #СДС ја вработи во МВР-Кавадарци! Тоа е тој професионализам, курсистите 8 месеци ќе се докажуваат а...

Македонија 15.02.21 | 09:06

Директорот на ФЗОМ бара Албанец/ка за советник, со услов – завршена ликовна уметност

Фондот за здравствено осигурување пред четири дена објави јавен конкурс за вработување на советник за административна поддршка на директорот на институцијата. Во...

Скопје 29.01.21 | 19:15

Од финската реформа на Царовска изделуваме: „Наши се“, „има книшка“, „никој од пријавените нема книшка“…

СДСМ се насанка самата во своите лаги, вработува партиски војници, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според „финската“ реформа на Царовска се вработуваат наставници...