Ознака: откази
Македонија 06.05.22 | 14:06

Никоб Лаб остави на улица над 30 вработени, избркани без отказен рок

Без отказен рок, без претходна најава и од причини познати само за раководството, НИКОБ ЛАБ остави на улица над 30 од своите вработени, објави КУРИР. Доктори, лаборанти,...

Економија 28.01.22 | 12:26

Над 16.000 македонски граѓани останале без работата поради ковид-кризата

Директорот на Агенцијата за вработување, Беким Мурати на вчерашната прес-конференција информираше дека вкупно 16.073 граѓани добиле отказ од работното место поради пандемијата...

Свет 04.12.21 | 13:47

Луѓето во светот масовно даваат откази

Светските економии се во голема неволја затоа што работниците почнаа масовно да даваат откази од нивните сегашни работни места, најмногу во продавниците и услужниот...

Балкан 08.11.21 | 11:10

Во Хрватска врачени првите откази: Шест вработени одбиле вакцина или тестирање

Шестмина вработени во Клиничкиот болнички центар Загреб добија отказ затоа што одбиле да се вакцинираат или да се тестираат за Ковид 19. Причина за отказот е одбивањето...

Свет 04.11.21 | 11:50

Во Канада се делат откази или ги праќаат на неплатен одмор невакцинираните

Канадските работодавци отпуштаат или испраќаат илјадници работници на неплатено отсуство, кои одбиваат да примат вакцини против коронавирус. Невакцинираните работници...

Економија 14.07.21 | 12:09

Само денеска експратеникот на СДСМ Ангел Димитров поделил 180 откази во „Мода“, а најавил и нови бркања

Како што најави, така и побрза да подели откази. Поранешниот пратеник од СДСМ Ангел Димитров, актуелен претседател на Организацијата на работавачи и директор на светиниколската...

Македонија 06.10.20 | 15:01

Клиниката за инфективни болести остана без медицински сестри?

Секојдневно се нижат откази на медицински сестри поради лошите услови за работа во Клиниката за инфективни болести, а министерот за здравство Венко Филипче се покажа...

Здравје 29.09.20 | 22:24

Медицински сестри ја напуштаат Инфективна – отказите се новото нормално во здравството на Филипче

„8 Септември“ пред финансиски колапс, персоналот на Инфективна се десеткува, „Козле“ се полни со мајки и деца заболени од корона вирусот. Во една реченица вториот...

Економија 02.09.20 | 15:00

ТАВ дели откази, на улица 400 вработени?

Околу 400 вработени на скопскиот аеродром ќе останат без работа, дознава „Алфа“, која објави дека деновиве се делат откази во ТАВ. Според изворите на телевизијата, отказите...

Економија 02.05.20 | 12:42

Димитров: Десет отсто од компаниите поделиле откази поради коронакризата

Пад на економските активности за над 50 проценти пријавиле 46 отсто од компаниите, додека само четири отсто се изјасниле дека кризата со пандемијата предизвикана од коронавирусот...

Македонија 01.05.20 | 14:12

Владата пак се премисли за отказите, но остави и мал простор за злоупотреба

Работодавачите кои ќе користат финансиска поддршка за исплата на плати не смеат да го намалат бројот на вработени во април, како и два месеца по завршување на мерката,...

Кариера 23.04.20 | 10:18

„Горење“ отпушта 2.200 работници од сите филијали

Словенечкиот производител на бела техника „Горење“ ќе отпушти 2.200 работници поради кризата предизвикана од пандемијата со новиот коронавирусот, јави Радио телевизија...

Економија 11.04.20 | 18:00

Работниците да не потпишуваат спогодбен отказ од работа, за да можат да користат парична помош во случај на невработеност

Доколку работодавачите не можат да ги задржат вработените поради последиците предизвикани од пандемијата со КОВИД-19, тогаш отпуштањето да биде како технолошки вишок,...

Македонија 07.04.20 | 12:25

Вработените да внимаваат какви договори или откази потпишуваат, апелираат од Трудовиот инспекторат

Државниот инспекторат за труд апелира до вработените да не потпишуваат договори или отказни решенија ако не се сигурни што тие значат. Препорака е да се внимава што...

Економија 03.04.20 | 15:24

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Откако дел од работодавачите на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона кризата, Државниот инспекторат за труд апелира...

Економија 03.04.20 | 13:16

Сите 160 вработени во „Тетекс Јарн Лимитед“ остануваат без работа, тврдат дека биле принудени на нови договори

Во Тетово над 160 работници во фабрика за производство на предиво и волница остануваат без работа, а луѓето обвинуваат дека од страна на раководството им било извршено...

Економија 02.04.20 | 15:27

Спасовски: Факт е дека нема драстичен број на луѓе отпуштени од работа

Според техничкиот премиер Оливер Спасовски нема драстични отпуштања од работа по кризата со коронавирусот. Тој апелира работниците да не потпишуваат спогодбени откази,...

Свет 02.04.20 | 12:48

Шпанија: За три недели 900.000 луѓе добија отказ

Речиси 900.000 (поточно: 898.822) луѓе во Шпанија се без работа од 12 март, кога беа воведени мерки во земјата против ширењето на коронавирусот, вклучително и забраната за движење. Повеќе...

Твитови 02.04.20 | 09:31

Мојсоска: Истиот Анѓушев што донира, избрка 120 работници без да им исплати плата

“Анѓушев донира 1,5 милион денари за болница”. Истиот Анѓушев чија фирма избрка 120 работници месецов без да им исплати плата за февруари и март. Сите 120 да работеле...

Економија 01.04.20 | 18:07

Епидемија на откази, илјадници работници во ризик од загуба на работното место

Нема работно место кое не е во ризик поради кризата предизвикана од коронавирусот, а поради недоволните и слаби мерки за помош на Владата. Само во трговијата на нешто...