Ознака: Оскари 2020
Култура 16.11.20 | 15:42

„Врба“ на Милчо Манчевски – македонски кандидат за „Оскар“ во 2021

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ќе биде македонскиот кандидат за „Оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм за 2021 година, соопшти Друштвото...

Филм 12.02.20 | 15:54

Еве зошто Лук Пери не беше споменат на „Оскарите“

Јавноста реагираше што актерот Лук Пери беше изоставен од овогодинешнот Ин мемориам сегметнт на доделувањето на „Оскарите“, каде Американската филмска академија“...

Естрада 10.02.20 | 10:23

Кој и зошто ја викна оваа жена на „Оскари“?

На синоќешното 92. по ред доделување на наградите на Американската филмска академија се појави и старлетата Блек Чајна, која се прослави по врската со братот на Ким Кардашијан,...

Македонија 10.02.20 | 09:13

Кога „Северна“ НЕ се слушна на „Оскарите“

„Оскарот“ за најдобар документарен филм синоќа на 92. доделување на наградите од Американската филмска академија замина во рацете на екипата на филмот „Американска...

Култура 10.02.20 | 03:16

„Медена земја“ не го освои Оскарот за најдобар документарен филм

„Американска фабрика“ го освои Оскарот за најдобар документарен филм на вечерашното доделување во Лос Анџелес. За жал, македонскиот документарец „Медена земја“...

Култура 10.02.20 | 00:27

Следете ги Оскарите 2020 во живо: Црвениот килим, церемонијата, победниците…

Свечената церемонија на доделување на најпрестижните филмски награди Оскар во „Долби“ во Лос Анџелес по наше време, ќе почне во 2 часот изутрина, а има неколку начини...

Култура 13.01.20 | 14:51

Среќни сме дека светските критичари и членовите на Академијата го препознаа крикот на планетата

Преку жената која случајно ја сретнавме, пред светот се отвори приказна – алегорија на една глобална слика каде хуманото и натуралното се борат да преживеат, велат...