Ознака: општина илинден
Македонија 02.11.22 | 09:49

Мицкоски во посета на општина Илинден

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со градоначалникот на општина Илинден, Александар Георгиевски денеска ќе присуствуваат на увид во градежни активност...

Скопје 07.10.22 | 18:22

Бесплатна интернет зона на патеката од Марино до Кадино

Општина Илинден за своите граѓани обезбеди бесплатен интернет пристап во комплетна должина на пешачката и велосипедска патека Марино-Кадино. Определбата на Општина...

Скопје 13.06.22 | 14:32

Осветен возобновениот храм „Света Троица“ во Бучинци

Во присуство на поголем број верници, во населеното место Бучинци на свечен начин беше осветен возобновениот храм „Света Троица“. Чинот на осветувањето на храмот,...

Скопје 05.05.22 | 15:04

Почна изградба на канализациски систем во економската зона Ограѓа  

Во рамките на реализацијата на капиталниот проект за изградба на фекална канализација за зафаќање и третман на отпадните води и пречистителни станици, во населба Илинден...

Скопје 29.04.22 | 16:47

Втора работилница за развој на општина Илинден 

Вчера во Домот на култура „Илинден“ се одржа Втората работилница во рамките на Стратегијата за локален економски развој, со цел изработка на Стратешки план за развој...

Скопје 18.04.22 | 13:09

Георгиевски: Во ек сме на градежна офанзива во општина Илинден

Општина Илинден изминативе месеци почна овде еден голем капитален проекти, а тоа е изградба на фекална канализација, која што е во вредност од над 20 милиони денари, и...

Македонија 06.03.22 | 19:53

Георгиевски: Се гради ново основно училиште, се инвестира во фекална канализација, се чистата одводни канали и се инвестира во развој на општина Илинден

Во првите 100 дена раководење со општината, спроведовме низа мерки, активности и проекти кои значат директен бенефит за жителите на Општина Илинден. Иако наследивме исклучително...

Скопје 31.01.22 | 10:56

Oпштина Илинден дава еднократна парична помош за секое новороденче

Општина Илинден за прв пат воведува доделување на еднократна парична помош на семејства со новороденче, кои се со живеалиште на подрачјето на Општината. Од Буџетот...

Скопје 10.01.22 | 19:07

Георгиевски: На терен делуваат екипите на ЈКП „Илинден“ кои го чистат снегот

По денешните врнежи на снег, екипите на Зимската служба на Општина Илинден се на терен каде со специјализирана механизација се чистат сите улици и патишта кои се во...

Скопје 03.12.21 | 13:24

Општина Илинден потпиша Меморандум за соработка со цел поддршка на лицата со попреченост

Во рамки на одбележувањето на 3 Декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост, Општина Илинден потпиша Меморандум за соработка со хуманитарното здружение на...

Скопје 19.11.21 | 15:08

Георгиевски: Целодневна настава и сензорна соба во новото училиште во Илинден

Новиот градоначалник на општина Илинден Александар Георгиевски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски извршија увид во изградбата на новото училиште тука...

Скопје 05.11.21 | 13:52

Конституиран новиот Совет на општина Илинден – Верче Мицевска нов претседател

На свечена седница што се одржа во конференциската сала на Домот на култура „Илинден“ денес беа верификувани мандатите на 15-те нови советници, со што беше конституиран...

Скопје 07.10.21 | 18:13

Георгиевски: Жителите на Илинден заслужуваат да живеат во 21 век

Кандидатурата за градоначалник ќе ми даде шанса и прилика да направам нешто повеќе за општина Илинден, за моето родно место, за местото д кое што потекнуваат моите родители,каде...

Скопје 06.09.21 | 08:16

Георгиевски: Mладите ќе бидат приоритет во Општина Илинден

Животната средина, амбулантските услуги, образованието, односот кон младите се најголемите предизвици со кои се соочува Општина Илинден вели кандидатот за градоначалник...

Македонија 04.07.20 | 18:26

Во живо: Коалицијата „Обнова за Македонија“ на средба со жителите на Илинден

Средба со жителите на Илинден, 04.07.2020 Средба со жителите на Илинден, 04.07.2020 Gepostet von Hristijan Mickoski am Samstag, 4. Juli 2020