Ознака: Оливер Вархеи
Македонија 08.06.22 | 20:22

Вархеи: Македонија мора да успее во јуни

Работиме на тоа Македонија да успее во јуни и мораме да успееме. Тука сме за да ја завршиме работата, тука сме за да успееме. Македонија мора да успее и сите ние...

Македонија 28.04.22 | 20:39

Oсмани се пофали пред Вархеји со „Скопје 2014“

Комесарот за проширување Оливер Вархеји за време на престојот во Македонија имаше средби со речиси целиот државен врв. Но, највпечатлива беше средбата со шефот на дипломатијата...

Балкан 25.11.21 | 13:12

Телефонски разговор Радев-Вархеји, датум не се споменува

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска во телефонски разговор со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји го изразил очекувањето на Софија дијалогот со Северна...

Македонија 28.09.21 | 15:09

ЕК потврди дека Вархеи утре во Скопје ќе зборува за спорот со Бугарија

По конфузијата што се појави со изјавата на претседателката Урсула фон дер Лајен за одвојувањето на Македонија и Албанија за почеток на преговори со ЕУ, од Европската...

Македонија 28.09.21 | 07:36

Дипломатски притисок: Денеска во Скопје Фон дер Лајен, утре Вархеи

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што меѓудругото со лидерите на земјава ќе разговара...

Македонија 30.06.21 | 18:02

Мицкоски на средба со Вархеи: Забележливи се злоупотребите кои власта во Македонија ги прави со европските вредности

Претседателот на Христијан Мицкоски, кој заедно со Александар Николоски и Тимчо Муцунски е во работна посета на Брисел, се сретна со Комесарот за проширување на Европската...

Македонија 21.05.21 | 14:21

Варехеи пристигна, надежта за преговори спласна

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и шефот на португалската дипломатија Аугусто Сантош Силва, во името на Претседателството со Советот на Европската Унија,...

Балкан 21.05.21 | 10:08

Бојко Борисов во седиштето на ГЕРБ го прими еврокомесарот за проширување Оливер Вархеи

Поранешниот бугарски премиер и лидер на најсилната политичка сила во земјата – ГЕРБ, Бојко Борисов, во седиштето на партијата во Софија, се сретна со евокомесарот за...

Македонија 21.05.21 | 08:08

Вархеи денеска во Софија, па во Скопје во обид да ја убеди Бугарија да го тргне ветото за Македонија

Португалскиот министер за надворешни работи Аугусто Сантош Силва, во името на Претседателството со Советот на Европската Унија, и комесарот за соседство и проширување...

Балкан 18.12.20 | 11:40

Вархеи ветува: Вакцините на Балкан заедно со ЕУ

Комесарот за проширување Оливер Вархеји денеска разговараше со министрите за надворешни и европски работи на земјите од Западен Балкан за координација на стратегиите...

Македонија 27.09.20 | 10:12

Бујар Османи во Брисел ќе се сретне со Борел и Вархеи

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи од утре е во дводневна работна посета на Брисел, каде што ќе се сретне со високи претставници на европските институции. Како...

Македонија 09.09.20 | 17:50

Вархеи сака да ги знае приоритетите на новата Влада и мерките кои се преземаат кон намалување на последиците од коронавирусот

Премиерот Зоран Заев, денеска на барање на еврокомесарот за соседство и проширување на Европската Комисија, Оливер Вархеи, имаше работен состанок преку видео конференциска...

Македонија 25.03.20 | 16:41

Вархеји за 360°: Не е точно дека ЕУ одобри преговори со Скопје и Тирана поради коронавирусот

Еврокомесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји, во интервју за „360 степени“, не ја прифаќа тезата што денеска се појави во дел од печатот во западноевропските...

Македонија 15.01.20 | 22:03

Заев на средба со Вархеи

Партиска делегација на СДСМ, предводена од Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка, Бојан Маричиќ, и Калинка...

Македонија 15.01.20 | 17:01

Вархеји: Ќе продолжи интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји денеска во Скопје, на заедничката прес конференција со техничкиот премиер Оливер Спасовски, рече дека Македонија...