Ознака: Оливер Вархеи
Балкан 18.12.20 | 11:40

Вархеи ветува: Вакцините на Балкан заедно со ЕУ

Комесарот за проширување Оливер Вархеји денеска разговараше со министрите за надворешни и европски работи на земјите од Западен Балкан за координација на стратегиите...

Македонија 27.09.20 | 10:12

Бујар Османи во Брисел ќе се сретне со Борел и Вархеи

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи од утре е во дводневна работна посета на Брисел, каде што ќе се сретне со високи претставници на европските институции. Како...

Македонија 09.09.20 | 17:50

Вархеи сака да ги знае приоритетите на новата Влада и мерките кои се преземаат кон намалување на последиците од коронавирусот

Премиерот Зоран Заев, денеска на барање на еврокомесарот за соседство и проширување на Европската Комисија, Оливер Вархеи, имаше работен состанок преку видео конференциска...

Македонија 25.03.20 | 16:41

Вархеји за 360°: Не е точно дека ЕУ одобри преговори со Скопје и Тирана поради коронавирусот

Еврокомесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји, во интервју за „360 степени“, не ја прифаќа тезата што денеска се појави во дел од печатот во западноевропските...

Македонија 15.01.20 | 22:03

Заев на средба со Вархеи

Партиска делегација на СДСМ, предводена од Зоран Заев, заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски, секретарот за меѓународна соработка, Бојан Маричиќ, и Калинка...

Македонија 15.01.20 | 17:01

Вархеји: Ќе продолжи интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји денеска во Скопје, на заедничката прес конференција со техничкиот премиер Оливер Спасовски, рече дека Македонија...