Ознака: Охридско Езеро
Црна хроника 20.03.21 | 16:15

3.000 квадратни метри трска изгореа кај Калишта, не е првпат некој да си чисти терен за плажа

На брегот на Охридското Езеро во близина на селото Калишта опожарена е трска на површина од околу 3.000 квадратни метри, соопшти СВР Охрид. Пожарот, како што информира...

Македонија 19.03.21 | 18:22

Фекалиите се слеваат во Охридско Езеро зошто охридскиот колектор е надвор од употреба

СДСМ ветуваа комплетна санација на колекторскиот систем во Охридско-Струшкиот регион, но граѓаните единствено добија двојно повисоки сметки за колектор, нов менаџмент...

Црна хроника 04.03.21 | 12:35

Фрлал градежен шут и земја на брегот на Охридското Езеро: Доби кривична пријава

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) во рамките на инспекциска постапка утврдил дека на потегот меѓу Хотел Далјан и Дом за стари лица во изградба, на површина...

Црна хроника 03.03.21 | 18:31

Некој си прави плажа? Изгоре поголем предел со езерска трска кај Струга

Вчера во 12:45 часот во Полициската станица Струга било пријавено дека на брегот на Охридското Езеро во Струга била опожарена езерска трска во должина од околу 400 метри...

Фудбал 20.02.21 | 16:43

Дете паднало од мост, по него скокнале другарчињата, а тројцата давеници ги спасил фудбалерот Един Мерсовски

Фудбалерот на Охрид Лихнидос Един Мерсовски е херојот на денот. Мерсовски го жртвувал својот живот за од водите на Охридското Езеро да спаси три дечиња, јавува порталот...

Македонија 17.02.21 | 12:27

Рамиз Мерко: На Заев му кажав дека во Струга нема градби за рушење, но Охрид е влезен во езеро

Премиерот Зоран Заев, во придружба на министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, синоќа остварија средба со градоначалниците на Општина Охрид Константин Георгиески,...

Македонија Сервиси 03.02.21 | 22:30

Намалено нивото на Охридското Езеро

Водостојот на Охридското Езеро е намален за еден сантиметар, а нивоата на другите две природни езера во земјава се исти како во текот на вчерашниот ден. Последните мерења...

Македонија 22.01.21 | 23:40

Во Охридското езеро риби се ловат со мрежи

„Охридска пастрмка- Кратка хорор приказна“ е насловот на видеото кое нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид го објави, а на кое се гледаат како се поставени мрежи за...

Македонија 14.01.21 | 12:33

Василичарскиот оган запален во длабочините на Охридското Езеро

Ни оваа година не изостана Василичарскиот оган во Охридското езеро. Откако традиционално со китење на подводна новогодишна елка честитаа Новата година, нуркачите на...

Македонија 11.01.21 | 15:13

Ги тргнавме билбордите и палмите, во 18 месеци направивме значајни чекори

Општина Охрид изминатите 18 месеци направила значајни чекори за зачувување на статусот на светско природно и културно наследство на Охридскиот регион. Во реакцијата...

Македонија 11.01.21 | 11:03

Што пишува во обемниот извештај со кој УНЕСКО предлага Охрид и Охридското Езеро да бидат ставени на Листата загрозени светски вредности

Слабостите нотирани од УНЕСКО за односот на државата, институциите и властите на национално и локално ниво кон Охридското Езеро и градот Охрид како природно, односно...

Калеидоскоп 29.12.20 | 13:24

Среќна Нова 2021 година од длабочините на Охридското Езеро

Нуркачкиот центар Амфора и Клубот за подводни дејности Охрид веќе 18 години традиционално на уникатен начин ги пречекуваат новата година и божиќните празници со китење...

Сервиси 02.10.20 | 18:18

До крајот на годината студија за ревалоризација на Охридското Езеро за негово прогласување за споменик на природата

До крајот на оваа година се очекува да биде изготвена студија за ревалоризација на Охридското Езеро, документ што треба да биде основа врз која ќе биде донесен закон...

Калеидоскоп 04.09.20 | 13:02

Охридското и Препанското Езеро со намален водостој

Водостојот на Охридското Езеро е намален за два сантиметра, а на Преспанското за еден сантиметар, додека нивото на Дојранското Езеро е исто како вчера. Според последните...

Македонија 04.09.20 | 11:00

Единаесет години од потонувањето на „Илинден“ во кој загинаа 15 туристи од Бугарија

Единаесет години се навршуваат утре од бродската несреќа што се случи на Охридското Езеро, кога при потонувањето на бродот „Илинден“ животот го загубија 15 туристи...

Македонија 03.09.20 | 14:38

Братот на Нефи тврди дека нивната фирма никогаш не вадела песок од Охридското езеро

Компанијата „Нефи ИК“ никогаш не вадела песок од брегот на Охридското Езеро, тврди Кујтим Усеини, брат на Нефи Усеини советникот на Општина Охрид и сопственик на нелегалната...

Вести 03.09.20 | 14:20

Бетонската база на Нефи контра „Охрид SOS“: Багерот снимен како копа во езерото не е наш

Компанијата „Нефи ИК“ никогаш не вадела песок од брегот на Охридското Езеро, тврди Кујтим Усеини, брат на Нефи Усеини советникот на Општина Охрид и сопственик на нелегалната...

Патувања 01.09.20 | 19:11

Маж со шампон се капи во Охридско Езеро

На фејсбук-страната „Охриѓани“ е споделена фотографија од маж кој одлучи покрај обично разладување, во езерото да се искапи и со шампон.

Црна хроника 03.07.20 | 16:46

Познат е идентитетот на човекот кој денеска се удави во Охридско Езеро

Безживотно тело на средовечен маж попладнево е пронајдено во водите на Охридското Езеро. Случајот во полиција бил пријавен од страна на случајни минувачи кои го забележале...

Македонија 01.07.20 | 23:05

Одлучни сме да го вратиме Охридското Езеро на листата на УНЕСКО

Претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев вечерва на граѓанската трибина Струга упати јасна порака дека статусот во УНЕСКО...