Ознака: Охридско Езеро
Калеидоскоп 12.09.21 | 09:38

Фамилијарно капење со шампон на Охридското Езеро

Охридското Езеро е македонскиот бисер заштитен од УНЕСКО, но се чини дека малкумина тоа го знаат и го ценат. Деновиве на социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа...

Црна хроника 29.08.21 | 16:45

Познат идентитетот на удавениот маж во Охридското Езеро

Мртов маж бил пронајден вчера во водите на Охридското Езеро. „На 28.08.2021 во 07:30 часот во СВР-Охрид, Б.П.(34) од Скопје пријавил дека во водите од Охридското езеро на ул.„Кеј...

Фудбал 26.08.21 | 09:55

Ќе влезам уште едаш да се искапам: Ова биле последните зборови на српскиот фудбер кој настрада во Охридското езеро

Родината на трагично починатиот фудбалер од Лесковац кој скокна на подводен камен во Охридското езеро раскажува како се случил кобниот настан. Тој бил дојде со фирмата...

Фудбал 25.08.21 | 09:57

Брате мој, душо мила, сега си ангел: Сестрата на српскиот фудбалер кој почина во Скопје се простува од братот

Нине мој, душо моја мила, сега си анел. Те сака сестрата најмногу. Со овие зборови Дијана С. се прости од својот брат Никола кој почина вчера во болница во Скопје. Тој се...

Црна хроника 25.08.21 | 00:31

Српски фудбалер си го скршил вратот скокајќи од карпа во Охридското Eзеро, починал во болница во Скопје

Младиот фудбалер Н.С од Лесковац после 12 денови борба за живот починал во болница во Скопје, објави „Југмедиа“. 26-годишниот Н.С фудбалер на ГФС со друштво летувал на...

Калеидоскоп 12.08.21 | 13:38

Комбе заглави во вода на Градиште

Комбе заглави во водите на Охридското Езеро, а силните бранови оневозможуваат поголема група на граѓани лесно да го извлечат надвор. Според коментарите на социјалните...

Останати спортови 01.08.21 | 17:57

Маратонецот Александар Илиевски најави подвиг за Илинден, ќе се обиде да исплива 71 км во Охридското Езеро

Македонскиот маратонски пливач, Александар Илиевски на втори август ќе се обиде стане првиот пливач кој го препливал Охридското Езеро и тоа во должина од 71 километар. Рутата...

Црна хроника 01.08.21 | 14:49

Спасен малолетник кој се давел во Охридското Езеро

Предмалку од водите на Охридското Езеро извлечен и спасен давеник. Станува збор за малолетно лице. Екипата на брза помош стигнала екстрмно брзо, со оглед на непрегледните...

Црна хроника 01.08.21 | 11:35

На брегот на Охридско Езеро запленета дрога вредна околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за гранични работи...

Македонија 25.07.21 | 15:40

Нуредини: Охридското Езеро го задржува статусот на УНЕСКО, сега е време сите да дадат свој придонес во заштитата

Драго ми е што Охридското Езеро и регионот ќе имаат можност да го задржат својот статус и ќе имаме време за да ја комплетираме заштитата на ова неверојатно природно...

Македонија 24.07.21 | 12:23

Заев: Каква и да е одлуката на УНЕСКО, Охрид и Охридското езеро се богатство што мораме да го чуваме

Независно каква ќе биде одлуката на Комитетот за Светско наследство при Организацијата на ОН за образование, наука и култура за статусот на Охридскиот регион во УНЕСКО,...

Македонија 22.07.21 | 11:43

Апел за спас на Охридското Езеро: Писмо на 34 организации од Македонија и Албанија до УНЕСКО

Еколошкото здружение на граѓани „Фронт 21/42“ поднесе писмо до Комитетот за светско наследство, поддржано од 18 македонски и 15 албански организации, со апел за впишување...

Останати спортови 03.07.21 | 17:18

Во чест на Свети Наум, јунакот Марко Пејчиноски повторно го преплива Охридското Езеро

Марко Пејчиноски од Охрид, денеска по втор пат го преплива Охридското Езеро. Нему му беа потребни нешто повеќе од 14 часа за од Охрид да исплива до Свети Наум. Марко пред...

Црна хроника 20.06.21 | 13:50

Албанската полиција разбила група која преку Охридското Езеро шверцувала марихуана во Македонија

Полицијата од албанскиот град Поградец спречила шверц на марихуана од Албанија во Македонија преку Охридско Езеро. Упасени се две лица за кои постоеле основи на сомнение...

Калеидоскоп 08.06.21 | 12:11

Нуркачите од „Амфора“ алармираат: Охридско Езеро се полни со отпад од четири реки

Состојбата со вливот на реките во Охридското Езеро е алармантна, реагираат нуркачите од Нуркачкиот центар „Аморфа“, кои изминатиот период работеа на проектот „Подводна...

Економија 04.06.21 | 21:32

Нуредини за статусот на Охрид од УНЕСКО: Не треба да дозволиме да се најдеме на листата на загрозено богатство

Слушнавме уште еден аларм, треба да сфатиме дека ова е сериозно предупредување и ние како централна и локална власт мора да направиме се што е потребно за да го заштитиме...

Македонија 02.06.21 | 18:57

Охридско Езеро и Студенчишко Блато итно да се стават под привремена заштита!

Загрижува леснотијата со која централната и локалната власт зборуваат за можното впишување на Охридскиот Регион на Листата на светски наследства во опасност, а што...

Калеидоскоп 22.05.21 | 12:45

Хуманитарна велосипедска тура околу Охридското Езеро за децата без родители

Во организација на членовите на велосипедскиот клуб „Macedonian Bike riders“, а во соработка со Здружението на граѓани „СОС Детско село“ утре ќе се одржи хуманитарна кружна...

Економија 08.05.21 | 08:06

Македонија ги номинира Охридско Езеро и Студенчишко Блато како трето и најголемо Рамсар место во државата

Со впишувањето на Охридско Езеро и Студенчишко Блато во Светска Рамсар листа, нашата држава, по Преспанското и Дојранското Езеро го доби третото и најголемо водно живеалиште...

Црна хроника 20.03.21 | 16:15

3.000 квадратни метри трска изгореа кај Калишта, не е првпат некој да си чисти терен за плажа

На брегот на Охридското Езеро во близина на селото Калишта опожарена е трска на површина од околу 3.000 квадратни метри, соопшти СВР Охрид. Пожарот, како што информира...