Ознака: одложување
Фудбал 23.11.21 | 13:21

ФФМ го одложи четврт-финалето во Купот поради големата трагедија во Бугарија

Фудбалската Федерација на Македонија излезе со официјално соопштение во кое информира дека се одложени четврт-финални двојки од фудбалскиот Куп, поради трагичната...

Балкан 12.09.21 | 21:16

Се одложува учебната година на Косово, се затвораат градинките

Поради неповолната епидемиолошка состојба на Косово, учебната година се одложува за уште две недели, до 26 септември, градинките и занималните ќе бидат затворени, изјави...

Македонија 01.04.21 | 11:56

Талат Џафери ја свика седницата за одложување на пописот

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја свика седницата на која треба да биде одложен пописот. Седницата е закажана за во 13 часот. Во истото време е закажана и седницата...

Македонија 26.03.21 | 12:45

ВМРО-ДПМНЕ бара одложување на пописот за септември

Како пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ бараме пописот да се одложи за септември, а во таа насока Собранието да закаже итна седница...

Македонија 23.03.21 | 21:22

Мицкоски: Одложување на пописот веднаш!

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски побара веднаш одложување на пописот. Според Мицкоски и оние земји кои се рекордери во имунизацијата на населението се откажале...

Македонија 19.03.21 | 11:08

Пописот може да се одложи, ако побара Комисијата за заразни болести

Одложувањето на пописот не е на Државниот завод за статистика. Доколку Комисијата за заразни болести оцени дека состојбата е таква и им препорача на Кризниот штаб и...

Свет 17.02.21 | 09:25

Франција ги одложи локалните избори поради епидемијата на Ковид-19

Француските локални избори, што требаше да се одржат во март се одложени за јуни. Сенатот на францускиот Парламент ја донесе ваквата одлука поради епидемиолошката...

Балкан 31.01.21 | 13:58

Хрватска го одложува пописот поради коронавирусот

Пописот во Хрватска нема да започне како што беше планирано, на 1 април, но ќе се одложи, потврди координаторот за попис во Централното биро за статистика, Дамир Плесац. Тој...

Економија 27.09.20 | 10:46

Триесет проценти од граѓаните кои го одложија плаќањето на кредитите бараат втора шанса за одложување

Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, што почна од април и трае до крајот на...

Ракомет 21.09.20 | 16:56

Поради раширеноста на Ковид-19 во Македонија: ЕХФ го одложи мечот меѓу Вардар и Елверум

Ракометарите на Вардар в четврток нема да го одиграат мечот од второто коло од Лигата на шампионите (ЛШ) против Елверум, откако Европската ракометна федерација (ЕХФ)...

Економија 02.09.20 | 10:57

Луѓе без работа, со намалени приходи, скапо лекување… Ова се граѓаните што ќе може да го одложат плаќањето на кредитот уште 6 месеци

Вториот период на одложена отплата на кредитите нема да ги опфати сите корисници на кредитни производи, туку оние коишто се соочуваат со реални потешкотии предизвикани...

Економија 02.09.20 | 08:43

Од октомври продолжува редовната отплата на кредитите, одложување ќе има само за погодените од кризата

Одложена отплата на кредитите  за нови шест месеци, заклучно со март 2021 година овозможуваат банките, но тоа ќе важи само за оние  кои имаат реална неопходна потреба...

Економија 01.09.20 | 09:10

Плаќањето на кредити ќе се одлужува и во октомври

Ратите за кредитите ќе може да се одлагаат и по 1 октомври. Како што објавува „Алсат“, повикувајќи се на банкарски извори, одложувањето на плаќањето на кредитите ќе...

Останати спортови 31.07.20 | 19:30

Одложен 41. Илинденски пливачки маратон на Охридското Езеро

Поради ситуацијата со коронавирусот и зголеминиот број туристи во Охрид, организаторите решија да го одложат 41.Илинденскиот мал пливачки маратон. Според последните...

Балкан 19.05.20 | 15:49

Вучиќ: Изборите нема да бидат главна тема доколку има проблеми со коронавирусот во земјата

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека „изборите нема да бидат главна тема“ доколку има проблеми со коронавирусот во земјата и зголемување на бројот на...

Црна хроника 08.04.20 | 17:57

Владата го одложи извршувањето на казна затвор за лица осудени до три години

Одложување на извршувањето на упатните акти за извршување на казната затвор на лица осудени до три години и тоа до 1 септември 2020 година, освен за предметите каде постои...

Економија 27.03.20 | 14:40

НЛБ: Одложување на кредитите до шест месеци

Одложување на отплатата на кредитите на физичките лица до шест месеци, заклучно со 30 септември 2020 година, како и рефинансирање на постоечките кредити, одобрување нови...

Македонија 17.03.20 | 14:49

Изборите ќе се одложат

Лидерите на политичките парти на денешната средба кај претседателот Стево Пендаровски се согласија дека треба да бидат одложени парламентраните избори на 12 април. Приоритет...

Македонија 16.03.20 | 22:42

Владата со препорака: Да се одложат судењата, освен оние кои се итни

Министерката за правда, Рената Дескоска, информира дека Владата на вечерашната седница препорачала Судскиот совет и Врховниот суд да ја разгледаат можноста за носење...

Македонија 16.03.20 | 12:48

И Ахмети се согласи на одложување на изборите

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска преку соопштение најави дека партиски приоритет е јавното здравје и справување со коронавирусот, и оти би прифатиле одложување на...