Ознака: ново парламентарно мнозинство
Македонија 17.01.22 | 09:25

Последната лага на Заев: На Ковачевски му остава „стабилно, окрупнето, демократско парламентарно мнозинство“ од едвај 62 пратеника

Стабилно окрупнето парламентарно мнозинство е последната лага на Зоран Заев како премиер. Сега веќе поранешниот премиер не си го исполни аманетот да му обезбеди на...

Македонија 04.12.21 | 17:11

Таравари нема да му се извини на Заев за „куферчето со пари“: Тој знае дека и јас знам што се случило

Гостиварскиот градоначалник и генерален секретар на Алијанса за Албанците Арбен Таравари нема намера да му се извини на премиерот Зоран Заев за изјавата дека нудел...

Македонија 02.12.21 | 11:55

Пајазити: Ако оди со Ковачевски, СДСМ тешко ќе стаса до 61 пратеник и мандат за формирање влада

Новинарот Насер Пајазити смета дека Алтернатива е независен политички субјект, кој сам одлучува, но нагласи дека таа направила промена во своите ставови за 360 степени...

Македонија 22.11.21 | 14:44

Цел месец власта ќе собира мнизинство, колку што ќе му треба на СДСМ да избере нов лидер

Во парламентарното мнозинство се добредојдени сите партии кои се залагаат за европската иднина на државата и отворање на преговорите со Европската унија, рече денеска...

Македонија 18.11.21 | 12:33

Османи: Има неколку алтернативи за ново парламентарно мнозинство

Неспорно е новото стабилно мнозинство во Парламентот и тоа ќе биде објавено наредната недела, изјави денеска шефот на дипломатијата Бујар Османи на заедничката прес-конференција...

Македонија 17.11.21 | 22:42

Богоев: СДСМ сè уште нема мнозинство

Pоранешниот градоначалник на Карпош, и член на ИО на СДСМ, Стефан Богоев очекува мнозинството да расте уште повеќе oткако во четвртокот пропадна обидот на здружената...

Македонија 17.11.21 | 21:22

Битиќи: Не е битно дали се 64, 65 или 67, тврдам дека ќе имаме стабилно мнозинство

Вицепремиерот за економски прашања и потпретседател на СДСМ, Фатмир Битиќи вечерва информира дека СДСМ има мнозинство во Собранието со сите прогресивни сили. Се окрупнува...

Македонија 11.11.21 | 15:32

Чудно: Пред две недели Реџепи друго зборуваше, беше подготвен за нова влада без ДУИ во неа

Пред две недели Кастриот Реџепи беше подготвен за нова влада во која ќе нема место за ДУИ. Потпретседателот на Движењето Беса, Кастриот Реџепи на Фејсбук објави дека...

Македонија 11.11.21 | 14:56

Касами се сомнева во исчезнувањето на Реџепи, остава простор за киднапирање

Сакам да ја информирам јавноста дека Движењето Беса стои на ставовите за пад на овој режим. Пследните случувања со пратеникот Кастриот Реџепи докажуваат дека власта...

Македонија 11.11.21 | 14:26

Уште еден „независен“ новинар се сити на ситуацијата во Собранието: Е па, доѓите јуче!

„Независниот новинар“, активист и поранешен советник во Министерството за култура Петрит Сарачини се сити на кукавички раситнетото мнизнство на опозицијата. За исто...

Македонија 11.11.21 | 13:37

Паузата сè уште трае: Силите во Собранието во моментов се 60: 60, недоволно за седницата да почне

Пауза на Седницата за прашањето за доверба на Владата се уште трае на барање на заменик-координаторката на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска. Покренувачите...

Македонија 11.11.21 | 13:27

Хоџа: Секој поединечно ќе одговара за своите постапки, Беса ја продолжува политичката битка

Генералниот секретар на Беса, Аријанит Хоџа, се јави на Фејсбук откако пратеникот Кастриот Реџепи во последен момент се премисли и не се појави на седницата за гласање...

Македонија 11.11.21 | 11:45

Реџепи се јави со статус: Решив да не дојдам на седница

Пратеникот на Беса Кастриот Реџепи, за кого постојат сомнежи дека е киднапиран за да не учествува ан седницата за гласање недоверба на владата, пред десетина минути...

Македонија 11.11.21 | 11:32

Почна седницата за гласање доверба на Владата, во салата има 60 пратеници, киднапиран пратеник за да не гласа?!

Во Собранието почна седницата на која најдоцна пред полноќ треба да се гласа за доверба на Владата на премиерот Зоран Заев. Иницијативата за гласање доверба на Владата...

Македонија 11.11.21 | 08:27

Пратениците денес ќе гласаат за доверба на Владата

За денеска во 11 часот е најавен почетокот на собраниската седница на која најдоцна пред полноќ треба да се гласа за доверба на Владата на премиерот Зоран Заев. Иницијативата...

Македонија 11.11.21 | 07:55

Денеска е денот: Се гласа за недоверба на владата на Заев

За денеска во 11 часот е најавен почетокот на собраниската седница на која најдоцна пред полноќ треба да се гласа за доверба на Владата на премиерот Зоран Заев. Иницијативата...

Македонија 10.11.21 | 17:11

До Џафери пристигна барањето за повлекување на потписите од 17 пратеници

Кабинетот на претседателот на Собранието попладнево соопшти дека е пристигнато известување со кое 17 пратеници ги повлекуваат потписите од иницијативата за доверба...

Македонија 10.11.21 | 15:56

Владата на Заев ќе се турка со нов, ревидиран список на пратеници

Во Собранието е поднесен нов ревидиран список со барање за изгласување недоверба на Владата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека новиот список е доставен до собраниската Архива...

Македонија 09.11.21 | 21:44

Заев нема да поднесе оставка додека не види дали ќе падне владата во Собрание

Извори од СДСМ за Телма велат дека Заев нема да поднесе оставка вечерва, туку ќе почека до сабота исходот од гласањето за доверба на Владата. Оставката ќе биде депонирана...

Македонија 09.11.21 | 20:50

Пратениците од власта нема да влезат во салата ако опозицијата има 61 пратеник?

Планот на владејачките партии е воопшто да не влезат во пленарната сала, со цел да се оневозможи и гласањето на дневниот ред на седницата, за што е потребно присуство...