Ознака: ново парламентарно мнозинство
Македонија 09.02.23 | 21:15

Алијанса за Албанците влегува во Владата

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство...

Македонија 08.02.23 | 16:54

Алтернатива излегува од Влада, на нејзино место влегува Алијанса за Албанците?

Алтернатива излегува од Влада, а на нејзино место влегува Алијанса за Албанците, неофицијално дознава „Република“. Дел од медиумите на албански јазик веќе ја објавуваат...

Македонија 29.01.23 | 09:13

Мисовски: Евентуалниот влез на нов коалициски партнер во Владата може да донесе квалитет

Претседателот на НСДП Горан Мисовски, чија партија е дел од владината коалиција, смета дека евентуалниот влез на Алијанса за Албанците во Владата ќе донесе нов квалитет. Јас...

Македонија 23.01.23 | 20:49

На 500 дена пред избори АА нема да ја реши корупцијата и да ја внесе Македонија во ЕУ, само ќе им служи на Груби и Ахмети

„Во детали не можам да одговорам зошто Алијанса одлучува да оди или не одлучува, бидејќи и самите немаат се уште одговор. Но, мислам дека треба да си го одговорат искрено...

Македонија 23.01.23 | 18:14

Таравари чека покана за влез во Владата, Ковачевски вечерва на средба со коалициските партнери

Лидерот на Алијанса, Арбен Таравари, очекува до крајот на неделата од премиерот Ковачевски да ја добие првичната понуда со ресори, но и конкретни законски решенија што...

Македонија 18.10.22 | 09:17

Преговараме за ново мнозинство, но внимаваме да не има нов Кастриот, вели Мицкоски

Зборувајќи за изјавите на функционери на власта дека во ВМРО-ДПМНЕ има проевропско крило кое би гласало за уставните измени, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Македонија 17.01.22 | 09:25

Последната лага на Заев: На Ковачевски му остава „стабилно, окрупнето, демократско парламентарно мнозинство“ од едвај 62 пратеника

Стабилно окрупнето парламентарно мнозинство е последната лага на Зоран Заев како премиер. Сега веќе поранешниот премиер не си го исполни аманетот да му обезбеди на...