Ознака: ново лисиче
Црна хроника 18.05.22 | 11:29

Ирена Груевска: Возач без дозвола го уби маж ми во сообраќајка, а доби само 4 години и 6 месеци казна која ќе ја чека дома

Ирена Груевска од Скопје е незадоволна и гневна затоа што вчера, Кривичниот суд во Скопје досудил казна затвор од 4 години и 6 месеци за возачот кој го усмртил во сообраќајка...

Скопје 18.03.22 | 13:07

Aсфалтирани патеките на булеварот Видое Смилевски Бато

Екипи на Јавното претпријатие Улици и патишта – Скопје денес завршуваат со асфалтирањето на велосипедската и пешачка патека на булеварот Видое Смилевски Бато спроти...

Скопје 15.03.22 | 13:58

Продолжува уредувањето на паркот на последна 5-ка во Ново Лисиче

Паркот на последна 5-ка во населбата Ново Лисиче добива ново хортикултурно уредување, а изминатите денови беа поставени и нови павилјони, дрвени клупи и маси за релаксација...

Скопје 02.03.22 | 13:57

Нова вело и пешачка патека на булeварите „Србија“ и „Видое Смилевски Бато“

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска заедно со градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски и директорот на ЈП Улици и патишта, Борис Настов извршија...

Скопје 15.02.22 | 11:52

Нова пешачка патека покрај булеварот „Видое Смилевски-Бато“ во Ново Лисиче

Покрај булеварот „Видое Смилевски-Бато“ во населбата Ново Лисиче, спроти трговскиот центар „Лиса“ се поставува нова пешачка патека. Патеката ќе биде изработена од...

Македонија 04.12.21 | 14:12

Мицкоски: Овој спортски комплекс младите да го користат што повеќе, само преку спортот имаме здрав дух

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска во Ново Лисиче присустуваше на отворањето на Спортскиот центар „Марко Божиновски“  оттаму порача дека само преку...

Црна хроника 10.08.21 | 22:21

Пожар во Ново Лисиче, пламенот се доближил до куќите во населбата

Доцна попладнево избувна пожар во скопската населба Ново Лисиче, на улицата „Божин Николов“. Станува збор за запалено стрниште, а пламенот се доближил до куќите во...

Црна хроника 09.08.21 | 18:21

Изгоре ауди 4 на булевар во Ново Лисиче

На 09.08.2021 во 03.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Видое Смилевски Бато” настанал пожар во патничко возило „ауди а4″, со скопски регистарски ознаки, сопственост...

Скопје 06.08.21 | 09:42

Од Ново Лисиче до Судска палата ќе се стигнува за 5 минути со автомобил

Изградбата на новиот мост на Вардар во Аеродром, на булеварот АСНОМ, е во полн ек, а пред неколку дена, булеварот почна да се гради и пробива и низ населбата Ќерамидница,...

Црна хроника 12.05.21 | 19:39

Повреден пешак и патник во возило во сообраќајката во Ново Лисиче

Пешак и сопатник во возило се повредени во сообраќајката на Булеварот Видое Смилевски Бато, која се случила денеска околу 17.50 часот на крстосницата кај Ново Лисиче,...

Црна хроника 12.05.21 | 18:49

Тешка сообраќајка во Ново Лисиче по неработење на семафорите 23-ти ден

Веќе 23 дена семафорите на двете крстосници на бул. Видое Смилевски Бато во Ново Лисиче, се надвор од функција т.е. не работат.Тоа е главната причина за тешката сообраќајка...

Скопје 13.02.21 | 16:47

Уништен летниковецот во Ново Лисиче

Во паркот во скопско Ново Лисиче кај последната станица на автобуската линија 5, уништен е еден од новите летниковци. Синоќа, дрвената маса поставена во летниковецот...

Скопје 24.12.20 | 20:07

Во Лисиче лисици бркаат

Прст пред око не се гледа вечерва во населбата Лисиче, а ништо подобра не е ситуацијата и во Ново Лисиче. Според мерните податоци, концентрацијата на ПМ10 честички во...

Скопје 02.12.20 | 18:13

Аеродром и Ново Лисиче без парно греење

Скопските населби Аеродром и Ново Лисиче попладнево се без парно греење. Како што информираат од БЕГ, причината е дефект на топланата Исток. Се работи на отстранување...

Здравје 26.09.20 | 14:56

Нови поликлиники ќе има во Ѓорче Петров, Бутел, Карпош, Аеродром и Ново Лисиче

Нови поликлиники ќе добијат населбите Ѓорче Петров, Бутел, Карпош, Аеродром и Ново Лисиче, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско...

Црна хроника 13.09.20 | 14:56

Жена пронајдена мртва во стан во Ново Лисиче

Седумдесетгодишна жена вчера била пронајдена почината во стан во Скопје. Како што информираат од МВР, вчера попладне во 16:30 часот во ПС Аеродром било пријавено дека...

Црна хроника 12.08.20 | 16:26

МВР: Расчистен случајот со изгорените возила во Ново Лисиче, автомобилите се самозапалиле

Целосно е расчистен е инцидентот во кој едно возило целосно изгоре, а уште две возила во Ново Лисиче беа оштетени. Како што информираат од МВР, од страна на Јавниот обвинител...

Македонија 22.06.20 | 13:47

Жолт картон за правда: Утре голем протест за убиството на младиот кошаркар од Ново Лисиче

Утре, вторник 23 јуни, ќе се одржи протест со мотото „Сите заедно: ЖОЛТ КАРТОН ЗА #ПРАВДА“. Почетокот на протестот е закажан за во 18 часот од пред Министерство за правда,...

Црна хроника 21.06.20 | 14:30

Како се крадат велосипеди во скопско Ново Лисиче?

На Фејсбук групата „Украдени точаци“ скопјанец сподели видео на кое се гледа како крадци крадат велосипед во 3 часот полноќ синоќа, до балкон на први кат во Ново Лисиче. Три...

Црна хроника 25.02.20 | 12:20

Од шокот мажот не можел ни да чекори, жена во паника се заглавила во лифт

Плинска боца повторно е причина за пожар, овојпат во стан на бул „АСНОМ“ во Ново Лисиче, кој избувна утринава, а чадот го зафати и станот над него. Од запалениот стан...